Evcil Hayvanlar

Muhabbet Kuşu Neden Kabarır?

Kuşların tüylerinin kabarması yalnızca muhabbet kuşlarına ait bir özellik değildir. Birçok kuş tüylerini kabartabilir. Bizler bu yazımızda muhabbet kuşu neden kabarır? sorusuna değineceğiz. Muhabbet kuşu tüylerinin kabarma nedenleri hakkında bütün detayları bu yazımızda sizler öğreneceksiniz.

muhabbet kuşu neden kabarır?
muhabbet kuşu neden kabarır?

Muhabbet Kuşlarının Tüylerini Kabartma Nedenleri

Muhabbet kuşunun tüylerinin kabartması altında birçok neden yatmaktadır. Genel olarak bakıldığında muhabbet kuşları mutluluktan dolayı ya da vücut ısılarını korumaya yönelik olarak kabarttığından; bu hareket doğaldır. Fakat muhabbet kuşu neden kabarır? sorusunun altında başka sebepleri de bilmek ve değerlendirmek gerekmektedir. Muhabbet kuşunun tüylerini kabartma sebepleri şu şekildedir:

Hastalık Sebebi:

Muhabbet kuşunun tüylerini kabartması nedeni altında bir hastalık belirtisi yatabilir. Hasta olduğu zaman tüylerini kabartması yanında başka belirtilerde görülür. Kuşlar hasta olduğunu gizlemek adına tüy kabartma hareketini yaparlar. Tüy kabarmasının yanında hızlı ve derin nefes alma, uzun süre uyuma, hapşırma, halsizlik, kilo kaybı gibi belirtiler görülebilir.

Yine aynı şekilde kafesin dibinde oturması ve tüylerini kabartması da hastalık belirtisidir. Bu durumda sahibinin hareketlerine ve kafes içerisindeki oyuncaklara tepki göstermez. Kuşlar son duruma kadar hastalık belirtisini göstermediğinden dolayı herhangi bir hastalık belirtisi durumunda vakit kaybetmeden harekete geçmek gerekir.

Temizlenme İsteği:

Muhabbet kuşları sık sık temizlenen canlılardır. Temizlik sırasında da tüylerini kabartırlar. Çünkü kabardıktan sonra tüyleri arasındaki tozları daha rahat bir şekilde silkelerler. Aynı zamanda gagalarıyla birlikte tüylerini düzenler ve banyo yaptığı zamanlarda da yine tüylerini kabartır. Eğer temizlenmek için fazla şekilde tüylerini devamlı olarak kabartıyorsa kafes temizliği yapmak ona fayda sağlayacaktır.

Eğlence ve Heyecan:

Muhabbet kuşları hislerini ve duygularını dışarıya yansıtabilen canlılardır. Mutlu ve heyecanlı hissettikleri zamanlarda da tüylerini kabartmaktadır. Oyun oynamaktan hoşlanan ve maceracı özellikte olan kuşlar kafes içerisinde oyuncaklarıyla oynarken de tüylerini kabartmaktadır.

Sadece oyun değil sevdiği bir yemi yerken ya da sevdiği bir insanı gördüğü zaman tüylerini kabartabilir. Bu onun sevinç gösterisidir. Ev içerisinde devamlı aşina olduğu bir sesi duyduğunda mutluluk belirtisi gösterir ve bu hareketlerde bulunurlar.

Bu nedenle “muhabbet kuşu neden kabarır?” sorusunun cevapları arasından heyecan ve eğlence yer almakta diyebiliriz. Sizlerde onların daha fazla keyifli vakit geçirmesi adına; onunla daha fazla ilgilenebilir ve oyuncaklarla mutlu edebilirsiniz.

Vücut Sıcaklığını Düzenleme:

Özellikle soğukta kaldıkları zamanda muhabbet kuşlarının vücut sıcaklığını düzenlemek için sıklıkla tüylerini kabarttığı görülebilir. Tüy kabartma hareketiyle tüy altına havayı hapsederek kendini ısıtmaktadır. Bunu soğukta kalan bir insanın kendisini ısıtması için kalın bir kıyafet giymesine benzetebiliriz.

Muhabbet kuşları için vücut ısılarını korumak son derece önemlidir. Genelde muhabbet kuşları tüylerini ısınmak için kabarttığı zaman bir ayağını yukarı ve göğüslerine doğru çekmektedir. Genelde bu hareketi uykudan hemen önce yaparak gözlerini kapatır ve sakin bir şekilde duruşa geçmektedir. Bu hareketi vücut sıcaklığını korumak için yaptıklarını bilerek ev içerisindeki sıcaklığı kontrol etmekte fayda var.

Şarkı Söylemek:

Özellikle erkek muhabbet kuşları kabardığı zaman yüksek sesli öterek şarkı söylemektedir. Güzel bir uyku sonrasında keyifli olduklarından dolayı kabararak melodili sesler çıkarırlar. Aynı zamanda kabararak yüksek seste ötmek muhabbet kuşunda çiftleşme isteğinin göstergesidir.

Önerilen Makale: Muhabbet Kuşu Kumu Ne İşe Yarar?

Muhabbet Kuşu Neden Sürekli Kabarık Durur?

Muhabbet kuşu normalden daha uzun sürede kabarık duruyorsa ilk olarak kafesin olduğu ortamın sıcaklığını kontrol etmek gerekir. Yaşadıkları ortamın ideal bir sıcaklıkta olması önem taşır. Soğuk havalar muhabbet kuşunda hipotermi oluşturur.

Aşırı sıcak havalarda ise muhabbet kuşlarında sıcak çarpması görülebilir. Sıcak çarpması olduğunda muhabbet kuşu normalden daha hızlı şekilde nefes alıp vermektedir. Aynı zamanda serinlemek adına kanatlarını çırpar. Bu yüzden kuşun kabarık olduğu zamanda kanatlarını çırptığını fark ederseniz ortam sıcaklığının uygun olmadığını anlamak gerekir. Kuşun yaşadığı alanın temizliği ve sıcaklığı kontrol ettikten sonra eğer kabarmaya devam ediyorsa mutlaka veterinere danışmak gerekmektedir.

Muhabbet Kuşu Neden Kaşınır ve Kabarır?

Muhabbet kuşları kafesteki başka bir kuşla uyum sağlayamadığı zamanlarda sinirlenir ve huzursuz olur. Bu durumda kabarma görülebilir. Aynı zamanda karşı cinse karşı kur yapma hareketleri arasında kabarma hareketi de yer alır. Bir muhabbet kuşu kaşınıp kabarıyorsa kendisini temizleme ihtiyacı duymaktadır. Bu sürekli devam ederse kontrol altında tutmalı ve kafes ortamını iyi temizlemek gerekir.

muhabbet kuşu neden kabarır?
muhabbet kuşu neden kabarır?

Muhabbet Kuşu Neden Kabarıp Titrer?

Genelde titreyen bir muhabbet kuşu kaslarını daha hızlı hareket ettirdiğinden ısınmaya çalışır. Bu yüzden böyle bir durumda kuşun bulunduğu ortamın sıcaklığını iyi ayarlamak gerekir. Aynı zamanda muhabbet kuşu stresli ve endişeli olduğu zamanlarda da kabarıp titremektedir.

Kendisini tehlike altında hisseden ve endişelenen muhabbet kuşunuz kendisini sevdirmeyebilir. Bu durumda onu daha fazla zorlamamak önem taşır. Özellikle evinize yeni aldığınız bir muhabbet kuşu ortama ve size yabancı olduğundan dolayı stres yaşayabilir. Bu durumda titreme ve kabarma hareketlerinde bulunabilir. Ancak ilerleyen zamanlarda bu titreme ve kabarma hareketleri geçmez ise veteriner hekime danışmak daha faydalı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu