Evcil Hayvanlar

Muhabbet Kuşu Kumu Ne İşe Yarar?

Muhabbet kuşlarının sindirim sisteminin düzgün şekilde çalışması adına verilen muhabbet kuşu kumu ne işe yarar? diye muhabbet kuşu sahiplerinin merak ettiği konular arasında yer alan bu yazıyı detaylı olarak inceleyebilirler. Muhabbet kuşunun yuttuğu taneli kuru tohumlar öncesinde kursağa vararak burada salgıyla beraber yumuşar. Sonrasında yaşlık bölgesine geçiş yaparak besinler burada öğütülür.

Taşlığın bir anda kasılmasıyla gıdalar kumların arasına sıkışarak sindirim için tamamen hazır hale gelir. Bu kum zaman içerisinde aşınarak öğütme görevini yerine getiremez. Bu durumda muhabbet kuşunu kum vermek gerekir. Eğer verilmezse en kaliteli besinler verilse bile kuş bunu sindiremez ve besinden fayda sağlayamaz.

Muhabbet Kuşu Kum Önerileri

Muhabbet kuşu tohumları kabuklarından çıkararak tüketir. Böylece vücudun tohumlardaki vitamin ve enzimleri daha kolay şekilde almasını sağlamaktadır. Fakat tohumları çok hızlı yerse ya da kabuğunu çıkarmazsa sindirim sistemi problemi yaşarlar. Bu durumda ise muhabbet kuşu kumu devreye girer ve sindirim sistemini rahatlatır.

Muhabbet kuşu kumu almadan önce kaliteli ve doğal olmasına özen göstermek gerekir. Bu yüzden mümkün olduğunca marka sahibi ve güven veren pet shoplar tercih edilmelidir. Piyasada birçok merdiven altı ürün bulunmakta olup bunlarda muhabbet kuşu sağlığını tehdit etmektedir.

Muhabbet kuşları adına en uygun kum çeşidi mürekkep balığı kabuğu ya da istiridye kabuğundan üretilen ürünlerdir. Bu kumlar yalnızca sindirim sistemini desteklemekle kalmayıp aynı zamanda kuşa enerji ve canlılık verir. Tüyünün daha parlak ve sağlıklı olmasına da katkı sağlar.

Tüm bunlara rağmen muhabbet kuşuna kum ayrı bir kapta veriliyorsa miktarı iyi ayarlanmalıdır. Sürekli muhabbet kuşu kumu tüketmesi rahatsızlanmasına neden olabilir. Eğer böyle bir durum meydana gelirse hemen veteriner hekime başvurmak gerekir.

muhabbet kuşu kumu ne işe yarar?
muhabbet kuşu kumu ne işe yarar?

Kuş Kumu Nasıl Kullanılır?

Muhabbet kuşu beslemeye yeni başlayanlar muhabbet kuşu kumu ne işe yarar? kafes içerisinde nereye koyulur gibi bazı soruları merak etmektedir. Kuş kumunu kafeste kuşun rahat erişebileceği yere koymak gerekir. Aynı zamanda kafes içerisine asılan kuş kumları da bulunmaktadır.

Mürekkep balığı kemiği gaga taşı olarak ta kullanılmakta olup aynı zamanda kuş kumu vazifesini de görmektedir. Hem kuş kumu hem de gaga taşı olan ürünleri sizlerde petshoplardan elde edebilirsiniz. İster kuşunuza sırf ayrı bir yemlikte kum verebilir; isterseniz de alternatif bir yöntem olarak yemlik içerisine de muhabbet kuşu kumu koyabilirsiniz.

Kafes içerisine ayrı yeni bir yemlik asarak bunu kuş kumu yemliği olarak ta kullanmasını sağlayabilirsiniz. Kuş kumu bulunmayan kafeslerde muhabbet kuşlarının yemleri parçalayamadan kustuklarını görmeniz halinde kafeslere muhakkak muhabbet kuşu kumu koymanız tavsiye edilmektedir.

Aynı zamanda verilen muhabbet kuşu kaynağı da oldukça önem taşımaktadır. Kuş kumu fiyatları genelde oldukça makul fiyatlardadır. Eğer sizlerde kuşunuzun mineral ihtiyacını düşünüyorsanız, güvendiğiniz kaliteli markalardan birkaç tanesini karıştırarak verebilirsiniz.

muhabbet kuşu kumu ne işe yarar?
muhabbet kuşu kumu ne işe yarar?

Muhabbet Kuşu Kumu Gerekli midir?

Muhabbet kuşu kumunun gerekli olup olmadığı kanısında henüz kesin bir kanı olmasa da kuşlar adına kuş kumu sindirim sisteminde önemli bir rol oynadığı gerçeği kabul edilmektedir.  

Kuşların cinsine ve sağlık durumuna göre de kuş kumunun gerekli olup olmadığı tartışılabilir. Örnek verilecek olursa bir muhabbet kuşu tohumları kabuğuyla beraber tüketiyorsa; buna kuş kumu temel bir ihtiyaç olarak kendini gösterir. Fakat papağan, ispinoz ve kanarya gibi cinsler, tohumları kabuklarından ayırabildiği durumda bunlara kuş kumu vermeye gerek kalmayabilir.

Diğer taraftan palet yemlerle beslemiş olduğumuz kuşlara da kuş kumu vermeye gerek yoktur. Muhabbet kuşu bakımında kuş kumunun rutin beslenme ve bakımında kullanması gerektiği konusu tartışmaya açık bir konudur. Özellikle kafeste yaşayan evcil kuşların yediklerini kontrol altında tutarak sindirim sistemini destekleyici şekilde besinler tüketmesini sağlayarak bazı dönemlerde dikkatli ölçülerde kuş kumu verebiliriz.

Ancak nihai kararı vermeden önce muhabbet kuşunun kuş kumuna ne kadar ihtiyacı olduğunu gözden geçirmeli ve bunun yanında mutlaka bir veteriner hekime danışmak gereklidir.

Önerilen Makale: Muhabbet Kuşu Yavrusu Nasıl Beslenir?

Muhabbet Kuşu Kumu Zararlı mı?

Hem diğer kuşlar hem de muhabbet kuşları için en faydalı ek gıda maddelerinden birisi kuş kumudur. Fakat burada kumların organik olmasına dikkat etmek gerekir. Eğer kuş kumu organik değilse kuşların sindirim sistemine zarar verir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu