Evcil Hayvanlar

Muhabbet Kuşu Kuluçka Süresi

Her canlıda olduğu gibi muhabbet kuşunun da kendine uygun zaman aralıklarında kuluçka süresi bulunmaktadır. Eğer sizlerde muhabbet kuşu sahibi olarak muhabbet kuşu kuluçka süresi hakkında bilgilenmen istiyorsanız; bu yazımızdan faydalanabilirsiniz. Bu sayede muhabbet kuşu kuluçka süresi daha kolay ve rahat bir şekilde geçecektir.

Kuluçka Dönemi

Öncelikle kuluçka döneminin ne olduğundan bahsedecek olursak; kuşun yumurtadan çıkabilmesi için yaşaması gereken süreçtir. Farklı gelişme süreçleri içerisinde muhabbet kuşunun da bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatması önem taşır.

Muhabbet kuşu kuluçka süresi sağlıklı bir yavru çıkması için gelişim süreci olarak önem taşımaktadır. Bunun için en başta yumurtanın döllenmiş olması gerekir. Sonrasında kuluçka süresini sorunsuz şekilde atlatması halinde yumurtadan muhabbet kuşu sağlıklı bir şekilde çıkacaktır.

Muhabbet Kuşu Kuluçka Dönemi Ne Kadar Sürer?

Kuş türlerinde kuluçka dönemi farklılık göstermekle beraber muhabbet kuşu kuluçka süresi ortalama olarak 18 gündür. Bu 18 gün içerisinde sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması halinde muhabbet kuşu yavruları yumurtasından çıkar. Bu süreçte muhabbet kuşunun normal gelişimini tamamlaması önem taşır.

Muhabbet Kuşunun Kuluçka Süresi Ne Zaman Başlar ve Ne Zaman Biter?

Kuşun yumurtadan sağlam çıkabilmesi için kuluçka döneminin sağlıklı bir şekilde geçmesi gerekir. Her kuş türü de bu dönemi belirli bir dönem içerisinde yaşamalıdır. Bu durum muhabbet kuşu içinde farklı dönem ve sürelerde gelişmektedir.

Muhabbet kuşu kuluçka dönemi, muhabbet kuşunun yumurtasından gelişim sürecini tamamlayarak sağlıklı yavruların çıkabilmesi adına geçirilmesi gereken bir süreçtir. Bu süreç aynı zamanda yumurta oluşumundan yavrunun çıkmasına kadar birçok dönemi tanımlar niteliktedir.

Fakat bunun için en başta döllenmiş yumurta olması önem taşır. Sonrasında ise kuluçka süresi sorunsuz bir şekilde atlatılmalıdır. Bu süreç sağlıklı bir şekilde tamamlandığında yumurtadan muhabbet kuşu çıkacaktır.

muhabbet kuşu kuluçka süresi
muhabbet kuşu kuluçka süresi

Muhabbet Kuşu Kuluçka Dönemi Bakımı

Muhabbet kuşu kuluçka süresi bakımı döneminde yapılması gerekenler bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir;

  • Ölü yavru olması halinde hemen yuvadan alınmalıdır
  • Yuvalık haftada bir kez düzenli olarak temizlenmelidir
  • Kafes fazla rahatsız edilmemeli ve olabildiğince uzak durulmalıdır.
  • Hafta 1 kez yumurta maması verilmelidir.
  • Kafes temizliği konusunda anneyi kızdırarak yavruların ölmesine neden olmamak için temizliği ertelemek gerekir.
  • Kuşlar çok fazla rahatsız edilmemeli, sularına vitamin atılmamalıdır.
  • Kafesi sessiz ve sakin bir yere koymalı, güneş ışığına direkt olarak maruz bırakılmamalıdır.
  • Oda sıcaklığı iyi şekilde ayarlanmalı, kuşlar kafesinde asla dışarı çıkarılmamalıdır.

Muhabbet Kuşu Kuluçka Dönemi Nasıl Anlaşılır?

Muhabbet kuşlarında yumurtalama yakın zamanlarda hem fiziksel hem de psikolojik olarak bazı değişimler meydana gelir. Fiziksel belirti olarak sık dışkılama ve iştahta artma gözlenebilir. Aynı zamanda bu süreç içerisinde kuşun dışkısında gözle görülür şekilde büyüme görülür.

Sonrasında zaman içerisinde kuşun karnındaki şişlikte fark edilir. Psikolojik olarak ta muhabbet kuşunda agresif davranışlar, tüylerini sık bir şekilde kabartma gibi durumlar meydana gelir. Bu dönemde kuşlar daha az hareket etmekte ve halsizleşmektedir. Gaga taşını daha fazla gagalar, sinirli ve saldırgan davranışlar sergiler.

Muhabbet Kuşları Kuluçka Süresi Nasıldır?

Olgunluğa erişmiş bir muhabbet kuşu bir yıl içerisinde 1-2 kez kuluçkaya yatmaktadır. Muhabbet kuşu kuluçka süresi ise ortalama 18 gün devam eder. Özellikle dişi muhabbet kuşları adına kuluçka dönemi oldukça zorlu geçmektedir. Bu süreç içerisinde dişi muhabbet kuşu tek başına kuluçkaya yatmakta ve erkek muhabbet kuşunun ona yardımcı olmasını beklemektedir. Bu durumda erkek muhabbet kuşu da beslenme konusunda dişi muhabbet kuşuna yardımcı olmaktadır.

Önerilen Makale: Muhabbet Kuşu Yavrusu Besleme

Muhabbet Kuşu Kuluçka Döneminde Beslenme

Muhabbet kuşunun kuluçka dönemi içerisinde yemek ve su içtiği zamanlar haricinde kuşun her zaman yumurtaların üzerinde olması gerekmektedir. Kuş eğer bazı zamanlarda yumurta üzerinde yatıp kafes içerisinde dolaşırsa, yumurtayı yeteri kadar ısıtamaz.

Bu durumda ise yumurtadan yavru çıkışı gerçekleşemez.  Kuluçka dönemi içerisinde dişi muhabbet kuşları mutlaka kaliteli tohumlarla beslenmelidir. Aynı zamanda kaliteli yemlerin yanında kuş kumu ve mürekkep balığı kemiği kafeste olmalıdır.

Fakat bu dönem içinde kuşun bağırsak sistemi zarar görebileceğinden ötürü yumurta mamaları fazla verilmemelidir. Eğer kuşa düzenli bir şekilde yumurta sarısı veriliyorsa yine bu dönemde bu beslenme alışkanlığını biraz azaltmak faydalı olacaktır.

Muhabbet Kuşu Kaçıncı Yumurtada Kuluçkaya Yatar?

Muhabbet kuşları iki ya da üçüncü yumurta sonrasında kuluçkaya yatabilir. Aynı zamanda 3-13 arasında yumurta atabilir.

Muhabbet Kuşunun Yumurtadan Çıkacağı Nasıl Anlaşılır?

Işıkla baktığımızda eğer yumurta sarı ve beyaz renkte ise bu yumurtadan yavru çıkması beklenmez. Ancak yumurtalar kırmızı ve damarlı şekilde ise burada detaylı olarak bakıldığında yavru gelişiminin mevcut olduğu anlaşılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu