Evcil Hayvanlar

Muhabbet Kuşu Kaç Aylıkken Çiftleşir?

Bütün canlılarda olduğu gibi muhabbet kuşları da soylarını devam etmek adına üremek zorundadır. Soyun devamını sağlaması çiftleşmesine bağlıdır. Peki, muhabbet kuşu kaç aylıkken çiftleşir? Bu yazımızda detaylı olarak sizlerle paylaşıyoruz.

Sempatik hareketleri, çıkardığı sesler ve renkleriyle bizlere neşe kaynağı olan muhabbet kuşlarını evimizde beslediğimiz zaman, heyecanımıza ve sevinçlerimize ortak olmaktadır. Kendisine benzeyen yavruları dünyaya getirerek soyunu devam ettirmesi için zamanı geldiğinde muhabbet kuşları da çiftleşmek ister.

Muhabbet kuşlarında üreme zamanı bakım koşullarına göre değişkenlik göstermektedir. İyi bir şekilde bakılan muhabbet kuşu 5 aylıkken bile yumurtlayabilmektedir. Fakat bu zamanda yumurtlaması uygun değildir. Bir muhabbet kuşunun en erken 8-9 aylık yaşa geldiğinde eşe atılması daha sağlıklıdır.

Muhabbet Kuşunun Çiftleşme İsteği Nasıl Anlaşılır?

Bütün hayvanlarda olduğu gibi muhabbet kuşları da çiftleşme isteğini kur yaparak belirtmektedir. Özellikle erkek muhabbet kuşları dişi kuşun ilgisini çekmek için bütün zaman boyunca değişik hareketlerde bulunur. Her uçuşunu dişinin yanına konarak tamamlayan erkek muhabbet kuşu; kafes içerisinde ses çıkaran objeleri çalar. Dişinin yanına yaklaşarak omzuna gagasıyla dokunur. Bütün bu hareketler “kur” olarak tanımlanır. Heyecandan bazı durumlarda göz bebeklerinde küçülme dahi görülebilir.

Muhabbet kuşu kaç aylıkken çiftleşir?
Muhabbet kuşu kaç aylıkken çiftleşir?

Muhabbet Kuşunda Doğru Eş Seçiminin Önemi

Özellikle dişi olan muhabbet kuşları; eş seçimi konusunda oldukça hassastır. Bazen dişinin istemediği bir muhabbet kuşu ne yapılırsa yapılsın çiftleşemez. Bu yüzden eşler yan yana geldiğinde anlaşma sağlamaları önem taşımaktadır.

Üreme İçin Uygun Ortam

Muhabbet kuşlarında en önemli konulardan birisi uygun ortamın sağlanmasıdır. Bu yüzden muhabbet kuşu kaç aylıkken çiftleşir? sorusu ile birlikte aynı zamanda uygun ortamın olmasına da dikkat etmek gerekir. 28 derecelik bir ortam muhabbet kuşu çiftleşmesinde oldukça idealdir.

Aynı zamanda yumurtlama için de ısı ve ışık oldukça önemlidir. Diğer taraftan kalabalık olmayan, sakin ve gürültüsüz ortam seçimi de kuşların strese girmemesi içinde gereklidir. Bu yüzden stresten uzak bir ortam oluşturmak ve yumurtlayabilmesi için kafes içerisine kuş yuvaları koymak önemlidir.

muhabbet kuşu kaç aylıkken çiftleşir?
muhabbet kuşu kaç aylıkken çiftleşir?

Muhabbet Kuşu Kaç Aylıkken Yumurtlar?

Hem dişi muhabbet kuşunun hem de sahibinin yumurtlama sürecinde atması gereken adımlar bulunmaktadır. Kuş sahipleri bu süreçte kuşun strese girmesini engellemelidir. Onun için sessiz bir ortam sağlaması ve yumurtlama döneminde protein ve sağlık açısından bol gıdalar ile beslenmesi yapılacak işlemler arasındadır.  

Bunlara dikkat edilmesi halinde muhabbet kuşu yumurtlama dönemini daha sağlıklı bir şekilde geçirecektir. Aynı zamanda yumurtadan çıkacak olan yavruların sağlıklı olması da önem taşır. Yumurtlama döneminde aynı zamanda erkek ve dişi muhabbet kuşlarının da görevleri bulunmaktadır.

Yumurtlama Dönemi ve Yumurtlama Süresi

Muhabbet kuşları 1 yaş itibariyle yumurtlama dönemine girmektedir. Bu dönem dişi muhabbet kuşlarında kısa sürerken erkek muhabbet kuşlarında daha uzun devam eder. Dişi muhabbet kuşları 1-4 yaş arasında yumurtlama dönemine girmektedir. Erkek ve dişilerde yumurtlama dönemi değişik süreleri işaret eder. 3 yıl içinde gerekli olan bütün şartlar oluşturulup sağlıklı beslendiği takdirde üreme konusunda bir engel olmaz.

Erkek muhabbet kuşları da 1-6 yaş arasında üreme konusunda en verimli dönemdedir. Üreme için erkek ve dişi muhabbet kuşunun aynı kafes içerisinde olması gerekmektedir. Bu dönemin daha sağlıklı geçmesi adına başka kuşları kafes içerisine almamak gerekir.

Aynı zamanda bu süreç içerisinde hem erkek hem de dişi muhabbet kuşunun protein bakımından zengin yemlerin yanında yumurta sarısıyla sağlıklı bir şekilde beslenmesi gerekmektedir. Bunlarında yanında suları sık sık tazesiyle değiştirilmelidir. İyi bir şekilde muhabbet kuşlarının bakımı yapılmalıdır.

Kafes içerisi de sık bir şekilde temizlenmeli ve pis bırakılmamalıdır. Bütün bunlar muhabbet kuşlarının üreme psikolojik açından hazır olması için sağlanmalıdır.  Yumurtlama döneminden kuluçka dönemine kadar muhabbet kuşlarının bakımı, yumurta ısısının korunması önem taşımaktadır.

Yumurtlama süresi ise dişi muhabbet kuşlarında 3 yıl olarak belirlenir. 1-4 yaş arasında dişi muhabbet kuşu yavrulama dönemindedir. Bu süreç içerisinde muhabbet kuşunun yumurtlaması süresi 2-3 gündür. Dişi bir muhabbet kuşu yumurta bırakmak için 2 gün aralıkla 2-3 gün içinde en fazla 10 tane kadar yumurta bırakabilir.  

Yumurtlama dönemi sonrasında ise artık kuluçka dönemine girilir. Bu dönem ise 18 gündür. Aynı zamanda muhabbet kuşunun döllenmeden yumurta içerisinden yavru çıkmasına kadar geçen süre 20-22 gün arasındadır.

Önerilen Makale: Kedilerde Kızgınlık Dönemi Belirtileri

Erkek Muhabbet Kuşunun Çiftleşmek İstediği Nasıl Anlaşılır?

Çiftleşme dönemine giren erkek muhabbet kuşları oldukça hareketli olmaktadır. Bizlere bunu yaptığı hareketlerle günlerce göstererek sürdürür. Sonrasında dişi muhabbet kuşu ise bir dal ya da çubuğun üzerine oturarak başını iki omzundan geriye doğru gerdirir. Bu şekilde çiftleşmek istediğini belirtmiş olur.

Muhabbet Kuşu Kızgınlığı Ne Zaman Geçer?

Yetişkinliğiyle beraber muhabbet kuşunun kızgınlık dönemi ortalama olarak 1 ay sürer.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu