Apiterapi

Meşe Balının Faydaları Nelerdir?

Hem aroması hem de kıvamı ve rengi bakımından diğer çiçek ballarından farklı olan ve içerisinde ise yoğun miktarda antioksidan bulunan meşe balının faydaları nelerdir? bu yazımızda bütün detaylarıyla sizlere sunuyoruz.

Meşe ağacında nem ve sıcaklık artması sonucu yapraklarda terleme meydana gelir. Bu terleme ile açığa tatlı bir sıvı çıkar. Arıların meşe ormanlarındaki ağaçlardan toplayarak elde ettiği bala meşe balı diyoruz. İşte bu yazımızda sizlere meşe balı nedir? meşe balının faydaları nelerdir? konusunda bilgiler vereceğiz.

Fenolik bileşikler bakımından meşe balı çok zengin olduğu için; diğer ballara nazaran antioksidan özelliği 5 kat daha fazladır. Meşe balının vücudu savunma gücü oldukça yüksektir. Diğer ballara göre meşe balı oldukça değerlidir. Birçok faydasının bulunmasına karşılık üretimi oldukça sınırlıdır.

Bu nedenle üreticiler ve tüketiciler bu konuda henüz bilgi sahibi değildir. Meşe balının birçok faydası bulunmaktadır. Hem vücudumuzu hastalıklara karşı korumakta ve hem de hasta olsak bile daha çabuk atlamamızı sağlar. Balgam söktürücü etkisi vardır.

meşe balının faydaları nelerdir?
meşe balının faydaları nelerdir?

Astım ve bronşit hastalıklarına karşı oldukça etkilidir. Yaraların hızlı bir biçimde iyileşmesini sağlar. Bakteri ve mantar oluşumunu önler. Sindirim sistemi ve bağışıklık sistemini düzenler. Mide spazmlarını rahatlatır. Cilt hastalıklarına iyi gelir. Kalbin güçlenmesini sağlar. Unutkanlık sıkıntısı çekenler için zekaya faydası oldukça yüksektir. Eğer gün içerisinde yoğun tempoya dayanamıyorsanız; halsizlik ve yorgunluk var ise meşe balı tüketin. Kasların enerji ihtiyacını fazlasıyla karşılamaktadır.

Meşe Balı Nasıl Olmaktadır?


Ülkemizde son yıllarda yeni tanınmaya başlayan ve Avrupa’da da iyi bilinen bal çeşitleri arasında yer alan meşe balı fenolik bileşikler yönünden oldukça zengin ve daha fazla antioksidan özelliğe sahip baldır. Diğer ballara nazaran üretimi daha az olup rengi siyaha yakın olan meşe balı ağustos ayı dönemlerinde üretilmektedir.

Meşe balı biyolojik aktif değeri yüksek özelliktedir. Böcek ve hayvan zararlılarına karşı bitkiyi koruyan sekonder metabolit içeriği taşımaktadır. Bitkilerde yer alan fenolik bileşikler ve flavanoidler oldukça değerlidir. Fenolik bileşikler gıdaların tat ve aromasına katkı sağlamaktadır. Geniş bir grubu ise gıdaların renginden sorumludur. 

meşe balının faydaları nelerdir?
meşe balının faydaları nelerdir?


Fenolik bileşikler doğal antioksidan özelliği taşır ve serbest radikallerin reaksiyonlarını önleyerek kanser ve kalp hastalıklarında ciddi engel olma özelliği gösterir. Havanın gece aniden soğuması neticesinde yaprak uçlarında biriken tatlı salgılardan arılar tarafından alınarak midelerinde bala dönüştürmeleri sonucunda meşe balı meydana gelmektedir.

Arılar bu salgı maddesini hava ısınıncaya kadar toplamak zorundadır. Sonuç olarak aksi halde salgılar yaprakların uçlarında kristalize olur. Meşe balı kendine has bir aroması olan ve rengi koyu olup pekmeze benzeyen tadıyla orman kokulu bir baldır. Peki, meşe balı nedir? meşe balının faydaları nelerdir? bilgilerini verdikten sonra; birazda özelliklerinden bahsedelim.

Meşe Balının Özellikleri Nelerdir?


Son yıllarda karadeniz teknik üniversitesinde yapılan analiz çalışmaları neticesinde alınan meşe balı örneklerinin biyolojik özelliklerinin diğer ballara göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Karadeniz ormanlarının birçok bölgesinde meşe balı üretimi yapılmaktadır.

Meşe balının antioksidan özelliğinin yüksek olmasının sebebi ise içinde yüksek derecede gallik asit bulunmasıdır. Gallik asit hücrelere zarar veren serbest radikalleri nötrize edin antioksidan özelliktedir. Gallik asitin prostat kanseri ve lösemiye karşı koruma yaptığı görülmüştür. 

Meşe balı diğer ballara göre 5 kat daha fazla antioksidan özelliği göstermekte ve bileşenler arasında kafeik asit, ellagik asit, fenetil ester yer almaktadır. 

Okumak İçin Tıklayın: ÇAM BALI FAYDALARI


KAFEİK ASİT FENETİL ESTERİN FAYDALARI 

  • Antikanser /antititümoral etki aynı zamanda Antibakteriyel (mikroplara/bakterilere) karşı etki, 
  • Antiviral (viruslara) karşı etki, 
  • İmmunomodülatör (bağışıklık sistemini uyaran, güçlendiren) etki, 
  • Antiülser (mide koruyucu) etki, 
  • Aantidiyabetik (şeker hastalığına karşı) etki. 


ELLAGİK ASİT 

  • Antikanser antitümoral etki, 
  • Hepatoprotektif karaciğeri koruyucu etki, 
  • Kanser ve tümör hücrelerinin gelişimini engelleyen etkiye sahiptir. 

Sıkça Sorulan Sorular

Meşe Balı Nasıl Tüketilmelidir?

Meşe balından faydalanmak için sabahları aç karnına 1 tatlı kaşığı kadar düzenli şekilde tüketmek gerekir. Yüksek sıcaklık mineral ve besin değeri emilimini engeller. Bu yüzden meşe balını tükettikten sonra en az yarım saat bir şey yememeye gayret göstermek gerekir.

Meşe Balı Donar mı?

İçerdiği bitki polenlerinin durumuna meşe balında donma görülebilmektedir. Meşe balı donsa bile don haliyle tüketmenizi öneririz. Ancak eski haline 40-45 derece sıcaklıkta dönebilir.

Meşe Balı Nasıl Anlaşılır?

Meşe balının üretime şekli diğer ballara göre farklıdır. İçerdiği früktoz ve glikoz oranı çiçek ballarına oranla daha azdır. Bu yüzden meşe balı çiçek balına göre daha az tatlıdır.

Meşe Ne Zaman Bal Verir?

Meşe balının hasadı yaz ayı sonlarına doğru yapılmaktadır. Kendine has özellikleri bulunan meşe balının rengi çiçek ballarına nazaran daha koyu şekildedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu