Apiterapi

Manuka Balının Faydaları

Adını gün geçtikçe daha fazla duyduğumuz bal çeşitleri arasında gündeme gelen manuka balı nedir, manuka balının faydaları nelerdir, bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz:

Klasik ballara nazaran vücutta sıra dışı etkiler oluşturan ve birçok hastalığa gelen manuka balının adını ilk kez duyanlar; manuka balının faydaları konusunda daha fazla merak sararak bilgi sahibi olmak istemektedir. İşte bu yüzden bu yazıda manuka balı nedir, manuka balının faydaları, manuka balı nereden alınır, manuka balı fiyatı gibi konularda detaylı olarak bilgi aktaracağız.

Manuka Balı Nedir?

Yeni Zelanda’da manuka çiçeklerinden elde edilen bal çeşidine Manuka Balı adı verilmektedir. Sağlık için oldukça faydalı olan ve son zamanlarda sık sık gündeme gelen manuka balı; çeşitlik hastalıkların tedavisinde destekleyici rol oynamaktadır.

Hemen hemen bütün ülkelerin Manuka balı ihtiyacı Yeni Zelanda tarafından karşılanmaktadır. Bu yüzden Yeni Zelanda manuka balı üretimi konusunda oldukça özen göstermektedir. 19. Yüzyıl başlarında keşfedilen manuka balının görünüşü süt reçelini anımsatmaktadır. Sizlerde eğer bitkisel ve doğal beslenme konusunda dikkatli biriyseniz; manuka balı tam size göre bir üründür.

Bağışıklık sistemini güçlendirmede ve vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan manuka balı; sizleri pek çok hastalıklardan korur. Özellikle manuka balı kanser tedavisi konusunda büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda çeşitli solunum rahatsızlıklarına karşı da oldukça etkilidir.

İlginizi çekebilir: Narenciye Balı Nedir? Narenciye Balının Faydaları Nelerdir?

Manuka Balı Nerede Bulunur?

Türkiye sınırları içerisinde üretimi olmayan manuka balı; ülkemize ithal edilmektedir. Sizlerde manuka balını internet satış noktalarından ya da eczanelerden temin edebilirsiniz.

Manuka balı fiyatı olarak ekonomik değeri oldukça yüksek bir üründür. Dünya üzerinde kısıtlı üretimi olduğu için 60 gr manuka balı fiyatı ortalama olarak 70 TL olarak belirlenmektedir. Yabancı basındaki bilgilere göre 1 kg manuka balı fiyatı 5 bin TL’ye gelmektedir.

manuka balının faydaları
manuka balının faydaları

Manuka Balı Faydaları

Balı tanıdıktan sonra vücudumuza olan faydalarını daha detaylı olarak bilmemizde fayda var. Manuka balının faydaları şu şekildedir:

  • Antibakteriyel özelliği olduğu için bakteriyel hastalıklara karşı oldukça etkilidir.
  • Vitamin ve mineral bakımından zengin bir ürün olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
  • Vücuda enerji depolayarak halsizlik, yorgunluk gibi kronik rahatsızlara iyi gelmektedir.
  • Vücuttaki enfeksiyonları yok etmektedir.
  • İltihaba bağlı meydana gelen eklem ağrılarını ve diğer ağrıları önlemektedir. Daha hızlı bir şekilde iltihapların iyileşmesini sağlamaktadır.
  • Sindirim sistemi için oldukça faydalı olan manuka balı; mide asidini dengeleyerek şişkinlik, hazımsızlık gibi sorunları ortadan kaldırmaktadır.
  • Hücre yenilenme sürecini hızlandırmakta ve cilt sağlığı açısından fayda sağlamaktadır. Aynı zamanda yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlamaktadır.

Manuka Balının İçeriği

Yalnızca belirli tür arılar tarafından üretilen manuka balı içeriğinde mineral, yağ asitleri, flavonoid, fenolik bileşenler yer almaktadır. Aşağı yukarı farklı oranlarda bütün ballarda bu bileşenler yer almaktadır.

Manuka balını diğer ballardan ayıran en önemli şey içerisinde yüksek miktarda methygloksal yer almasıdır. Bu madde antibakteriyel özellik göstermektedir. Bu skala UMF ( Unique Manuka Factor) olarak adlandırılır. Manuka balını başka şekilde özel yapan ise içerisinde leptosperin seviyesinin yoğun şekilde bulunmasıdır.

İlginizi çekebilir: Beyaz Bal Nedir? Beyaz Balın Faydaları Nelerdir?

Manuka Balı Nasıl Kullanılır?

Manuka balı da diğer ballar gibi tüketim konusunda dikkat edilmesi gereken bir üründür. Özellikle 1 yaş altındaki çocuklara bal verilmemelidir. Genel olarak tüketim konusunda manuka balında ölçülü davranmak gerekir.

Özellikle diyabet hastalarının doktor onayı olmadan tüketmemesi gerekir. Yetişkinlerde sabahları 1 tatlı kaşığı kadar tüketmesi yeterlidir. Manuka balının etkilerini görebilmek için düzenli ve ölçülü şekilde tüketmek gerekmektedir. Aynı zamanda kahvaltılarda, tatlılarda ve içeceklerde manuka balı kullanılabilir.

Yara Tedavisinde Kullanımı

Yanık ve yara tedavisinde manuka balı kullanılabilir. Terapötik özellikleri sayesinde manuka balı enfeksiyonlarla savaşarak iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Cilt Sorunlarına Karşı Kullanımı

Sivilce, kurdeşen, egzema gibi cilt sorunlarına karşı manuka balı yardımcı olur. Sorun olan bölgede manuka balını 10 dakika beklettikten sonra sabunla ve ılık suyla yıkayınız.

Ağız Bakımında Kullanımı

Manuka balını çiğneyerek tüketmek özellikle diş eti ve plak iltihaplarını azaltmaya yardımcı olmaktadır. Özellikle manuka balında bulunan mineraller dişlere büyük fayda sağlar.

Boğaz Ağrısında Kullanımı

Bağışıklık sistemini güçlendirmekte olan manuka balı boğaz ağrısı hissettiğiniz zaman kullanabileceğiniz bir üründür. Zararlı bakterilerin çoğalmasını da engellemektedir.

Sağlıklı Uyku Düzeni İçin Kullanımı

Manuka balı içerisinde yer alan glikojen adlı madde; uyku sırasında vücudu destekler. Uykuya rahat bir şekilde dalmayı ve uykunuzu almış şekilde dinç olarak uyanmanıza katkıda bulunur.

Manuka balı Türkiye’de var mı?

Türkiye sınırları içerisinde manuka balı üretimi yoktur. Ancak firmalar aracılığıyla ülkemize gelen manuka balını internet üzerinden ya da eczanelerden temin edebilirsiniz.

Manuka Balı Nerede?

Yeni Zelanda’daki dağlık bölgelerde yer alan Manuka çiçeklerinden arıları nektar toplaması sonucu manuka balı meydana gelmektedir. Yeni Zelanda’dan bütün dünyaya ihraç edilen bu bal, yıllık olarak 1,7 ton civarında üretilmektedir.

Manuka Balı Nelere İyi Gelir?

Anti-bakteriyel özelliği sayesinde birçok hastalığa iyi gelen manuka balı; mide ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına, kulak ve burun iltihaplarına, bronşit ve soğuk algınlığını, eklem ağrılarına, yanık ve yaralara karşı oldukça faydalı bir üründür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu