Tarım

Lavanta Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Lavanta yetiştiriciliği konusunda Tıbbi Aromatik Bitki Üretiminin Yaygınlaştırılması Projeleri kapsamında üreticiler daha çok teşvik edilerek üretimin yaygınlaşması amaçlanmaktadır. Bu konuda yapılan birçok çalışma bulunmaktadır.

Lavanta yetiştiriciliği projeleri kapsamında lavanta fideleri ortalama 3 yıl içerisinde yatırım maliyetlerini karşılamaktadır. İlk yıl yüzde 30, ikinci yıl yüzde 70, üçüncü yıl ise yüzde yüz verim sağlamaktadır.

Lavantanın türüne, çevresel faktörlere ve iklime göre dönüme olan verimi değişkenlik göstermektedir. Çiçeklerinin toplama dışında fazla zahmeti olmaması üreticiler açısından büyük avantaj sağlamaktadır. 1 dönümdeki lavanta kuru çiçek verimi 150-400 kg arasında değişkenlik göstermektedir.

Lavanta Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Toprak bakımından seçici olmayan bitkiler arasında yer alan lavanta bitkisi sıcağa, soğuğa ve kuraklığa karşı oldukça dayanıklıdır. Ancak çok sert geçen kış aylarında soğuktan zarar görebilir.

Lavanta yetiştiriciliği vegatatif ve generatif üretim ile karşılanmaktadır. Generatif üretim tohumla yapılırken vegatatif üretimde çelik ve köklü sürgünden faydalanılır. Tohum küçüklüğü ve yabancı ot sorunu düşünüldüğünde üreticiler tarafından fide ile lavanta yetiştirme tercih edilmektedir.

Lavanta Fidesi Ne Zaman Dikilir?

Uygun toprak ve iklim koşulları sağlanan alanlarda ilkbahar ayı itibariyle lavanta fidesi dikimi yapılmaktadır. Mart ayı başı ya da mayıs sonunda fide dikimi gerçekleştirilmektedir. Olgun olan lavanta fidesi ise yaz sonunda dahi dikilebilir. Can suyu gerektiren bir iş olan lavanta dikim aralığı ise 100*40 cm, 120*50 cm sıra arası ve sıra üzeri mesafeler olarak belirlenmelidir.

Lavanta Yetiştiriciliği

Lavanta Hangi İklimde Yetişir?

Lavanta hangi iklimde yetişir? Sorusunun cevabı olarak Akdeniz iklimine uygun bir bitki olduğu için Akdeniz iklimi olan tüm ülkelerde ve Türkiye’deki bütün bölgelerde yetişmektedir. Lavanta üretiminden lavanta yağı, lavanta kokusu, lavanta parfümü üretilmekle birlikte lavanta bitkisinden lavanta balı üretimi de gerçekleştirilmektedir.

Lavantanın yetişme koşulları bulunduğunuz şehrin iklimine ve çevresel durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Sizlerde lavanta yetiştiriciliği kursu alarak bu işi öğrenebilirsiniz. Öncelik şu konularda bilgi sahibi olmalısınız:

  • Çiçeklenme öncesine kadar haftada 1-2 defa sulama yapılmalıdır. Tomurcuklar oluşana kadar 2-3 haftada 1 kez, daha sonrasında ise hasat dönemine kadar haftada 1-2 kez sulamasını ihmal etmeyiniz.
  • Eğer soğuk bir yetiştirme alanında iseniz kış korumasına ihtiyaç duyulabilir. Bitkileri ek bariyerler ile rüzgarlardan ya da hava şartlarından koruyabilirsiniz.
  • Soğuk bölgelerde ise lavantayı küçük kaplarda yetiştirdikten sonra yaz aylarında dış mekanda kış aylarında ise iç mekanda saklayabilirsiniz. İç mekanda saklama yaparken mümkün olduğunca güneye bakan ve ışık alan bir yerde tutmaya özen gösteriniz. Bu dönemde bitki uyku döneminde olduğu için suyu az miktarda vermek yeterli olur.

Sıcak iklimde lavanta budama işlemi sonbahar aylarında yapılabilir. Serin iklimlerde ise yeşil yaprakların bitki tabanından çıkmaya başladığı zaman ilkbahar aylarında yapılabilir. Bitkinin 1/3’ü budanabilir. Lavantanın yeniden büyümesi ve don olaylarından korunabilmesi için yaprakları tamamen kesilmemelidir. Çiçek açan sapları ise çiçek açma zamanında hasat edilebilir.  

Lavanta Yetiştiriciliği

Lavanta Yetiştiriciliği Devlet Desteği

Lavanta yetiştiriciliği devlet desteği olarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ORKÖY kapsamında 2020 yılında 417 bin TL, 2021 yılında 710 bin TL destek verilmiştir. Lavanta yetiştiriciliği desteği 2022 miktarı henüz belli değildir.

KOSGEB lavanta desteği olarak aromatik bitkiler yağ üretimi tesisi kuran bir vatandaş bu işte kendini geliştirerek işletme tesisi kurmuştur. Dileyenler KOSGEB lavanta desteği konusunda kurumun sitesinden detaylı olarak bilgi alabilir.

Lavanta Yetiştiriciliği Maliyeti

Lavanta Yetiştiriciliği Maliyeti olarak 1 dönüm tarlaya en az 2000 adet lavanta fidesi dikildiği düşünüldüğünde; 2021 yılında lavanta fidesi fiyatı ortalama 1,5 TL olarak baz alınabilir. Bu fiyatların yerlerine ve kalitesine göre 1,5-10 TL arasında değiştiği bilinmektedir. 1 dönüm arazi için 2000 lavanta fidesi fide başına maliyeti 1,9 TL olarak hesapladığımızda 3800 TL fidan maliyeti ortaya çıkar.

Arazinin ekime uygun şekilde hazırlanması için çalışacak kişiye 1 günlük verilecek yevmiye 150 TL olarak hesaplanırsa ve 5 günde 750 TL maliyeti olduğunu düşünebiliriz. Bununla birlikte tarlayı sürmek için gerekli olan traktör kiralama bedeli ile mazotu, yılda 3 defa sulama masrafı ve son olarak budama için 500 TL eklendiğinde ortaya bu toplam masraflar çıkacaktır.

İlginizi Çekebilir: Zencefil Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

Sıkça Sorulan Sorular

1 Dönüm Lavantadan Kaç Kilo Yağ Çıkar?

1 dönümlük lavanta ekim alanında 8-10 kg arasında lavanta yağı elde edilebilir. Lavanta bitkisinin en yüksek verim sağlayan cinsi Lavandula angustifolia adı verilen cinsidir.

1 dönüme Kaç Lavanta Fidesi Dikilir?

1 dönüme 2000 adet lavanta fidesi dikilebilir. Lavanta fidesinin sonbaharda Kasım-Aralık aylarında dikimi önerilmektedir.

Lavanta Kaç Ayda Yetişir?

Lavanta ekimi her mevsim ekilebilen özellikte olsa da yaz, ilkbahar ve sonbahar ayları daha uygundur. Doğru bir şekilde bakımı yapılırsa lavanta çiçekleri Haziran-Ağustos ayları arasında çiçeklenmeye başlar.

Lavanta Çok Su İster mi?

Lavanta çiçeği ilk ekildiği ya da dikildiği zamanlarda haftada 3-4 defa sulanması gerekmektedir. Püskürtme yoluyla yapraklarına su verilebilir. Ayrıca fide dikimi sonrası mutlaka can suyu verilmelidir.

Lavanta Güneşi Sever mi?

Lavanta güneş ışığını çok seven bir bitki olduğu için gün içerisinde 4-5 saat güneş alması oldukça sağlıklı olacaktır. 10-30 derece hava sıcaklıkları arasında yetişebilmektedir.
 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu