Şifalı Bitkiler

Lavanta şerbeti nasıl yapılır?

Lavanta şerbeti yaz mevsiminde baş döndüren kokusu ve lezzetiyle yaz aylarında apayrı tatlar katmaktadır. Lavanta şerbeti nedir? diye cevaplayacak olursak; lavanta çiçeğinin kurusunu limon, zencefil, bal, şeker ve çeşitli baharatlarla karıştırarak elde edilen içecektir.

Şerbeti yaptıktan sonra mutlaka buzdolabında muhafaza etmeli, oda sıcaklığında tutmamalı ve güneş ışığı görmemelidir.

lavanta şerbeti faydaları

Osmanlı Lavanta Şerbeti

Osmanlı lavanta şerbeti hem sıcak hem de soğuk bir şekilde tüketilebilir. Lavanta kurusunu bal, limon, zencefil ve çeşitli Osmanlı baharatlarıyla karıştırarak şerbet elde edilmektedir.

Lavanta Şerbeti
lavanta şerbeti faydaları

Lavanta Şerbeti Faydaları

Çok eski çağlardan beridir lavanta çiçekleri şifa niyetine tıbbı amaçlı olarak kullanılmaktaydı. Dünya savaşı sırasında orduların yaralarını temizlemek için lavanta kullanılmıştır. Lavanta bitkisi A ve C vitamini bakımından zengindir ve bu nedenle antioksidan özelliği bulunmaktadır. Lavanta bitkisi ile lavanta çayı yapılıp tüketildiğinde de birçok faydası bulunmaktadır. Aynı zamanda kalsiyum, protein ve demir içermektedir. Lavanta şerbeti faydaları ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Astım ve bronşit hastalıklarına karşı etkilidir.
  • Astım ataklarını hafifletmektedir.
  • Baş ağrısı ve migrene faydalıdır.
  • Sindirim sistemine iyi gelmekte, kabızlığı ortadan kaldırmaktadır.
  • Öksürük, soğuk algınlığı, ateş gibi rahatsızlıklara iyi geldiği düşünülür.
  • Eğer düzenli olarak tüketilirse sinir sistemi, stres ve depresyonla mücadeleyi kolaylaştırır.

Lavanta Şerbeti Tarifi

Gerekli olan malzemeler: 50 gr lavanta çiçeği, 125 ml limon suyu, 1 litre soğuk su, 200 ml kaynar su, 125 gr toz şeker

Lavanta çiçeklerini soğuk suyla güzelce yıkadıktan sonra kaynar suyla demliyoruz. Sonrasında limon suyu, suyu ve toz şekeri eriyene kadar karıştırıyoruz. Lavanta demlendikten sonra süzerek şekerli karışıma ilave ediyoruz. Damak tadına göre su ve şeker miktarı ayarlanabilir.

Dileyenler 2.tarife göre tatlandırıcı olarak bal ilave ederek yapabilir.

Gerekli malzemeler

  • 1 çorba kaşığı lavanta
  • 1 çay bardağı bal
  • 1 adet limon suyu
  • 1 litre su

Gelelim yapılışına;

Kaynar su içerisine lavantaları ekleyerek aroma çıkmasını sağlıyoruz. Lavantalar suya sarımsı bir renk verdikten sonra süzgeçle süzüyoruz. Tekrardan ocağa alıp üzerine limon suyu ve en son da bal ekleyerek 1-2 dakika kadar karıştırdıktan sonra soğumaya bırakıyoruz.

ramazan şerbeti

Lavanta Şurubu Sedef Hastalığı

Son yıllarda çok sık görülmeye başlanan sedef hastalığı ile egzama gibi rahatsızlıklar aynı kaynaktan gelmektedir. Sebepleri aynı olduğu için tedavileri de birbirine çok benzemektedir. Dr. Aidin Salih ise sedef hastalığına karşı lavanta şurubunu önermektedir.

Sedef hastalığında tedaviye önce karaciğer, idrar yolları, böbrek temizlemesi ve beyin ile başlanmaktadır. Sedefe yakın bölgelere sülük koyulur ya da hacamat yaptırılabilir. Ayrıca günde 3 kez semizotu suyu, koruk suyu ya da asma filizi suyu tüketmek sedefin ilerlemesini durdurabilir.

Lavanta şurubu ise zeytinyağı ile beraber içtikten sonra üzerine incir yemek dalağı temizlemekte ve sedefi kökten kaldırmaya yardımcı olmaktadır.

Lavanta Şurubu Hazırlanışı

1 çorba kaşığı lavanta çiçeği ile yarım litre su kısık ateşte 15 dakika kaynatıldıktan sonra az beklenir ve suyu süzülür. Soğumaya bırakıldıktan belirli bir süre sonra bal ilave edilerek buzdolabında muhafaza edilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Lavanta Şurubu Nasıl İçilir?

Bal ya da şeker ile limon suyu karışımı sonucu elde edilen lavanta şurubunu dileyen soğuk haliyle dileyen de ılık haliyle tüketebilir. Ancak şerbet daima yaz sıcaklarında soğuk haliyle tüketime daha uygun ve lezzetlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu