Şifalı Bitkiler

Lavanta Çayı Faydaları

Lavanta çayı denildiği zaman neredeyse herkesin aklına o güzel ve enfes koku gelmektedir. Lavanta kokusu ve aroması gereği hayranlık duyulan ve aynı zamanda sağlık açısından çok faydalı olan bir bitkidir.

Sindirimden cilt sağlığına kadar birçok faydası bulunan lavanta bitkisi Akdeniz kökenli olup ballıbabagiller familyasına aittir. Lavanta yetiştiriciliği konusunda üreticileri teşvik etmek amaçlı da son yıllarda desteklemeler verilmektedir. Lavanta bitkisi lavanta yağı, lavanta balı, lavanta şerbeti gibi birçok şekilde kullanılan bitki özelliği taşımaktadır.

Lavanta Çayı Faydaları

Lavanta Çayının Faydaları

 • Lavanta çayı faydaları olarak en başta strese iyi geldiği ve düzenli kullanım sonucunda gerginliği almaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu sayede uyku problemlerine de iyi gelmektedir.
 • Sinir sistemine ve depresyona karşı oldukça etkilidir.
 • Romatizmaya bağlı oluşan ağrılara iyi gelir.
 • İştah açıcı özelliği bulunmakta olup mide ve bağırsak için faydalıdır.
 • Migren ağrılarını azaltmakta olup tansiyonu dengelemektedir.
 • Karaciğer sağlığı açısından etkilidir.
 • Cilt sağlığı bakımından sivilce ve akneleri iyileştirici etkisi bulunmaktadır.
 • Saç köklerini beslemektedir.
 • Regl düzensizliklerini ortadan kaldırır.
 • Detoks etkisi oluşturmaktadır.
lavanta çayının mideye faydaları

Lavanta Çayı Yüze Faydaları

Antiseptik özellikte olduğu için bu çayı tüketmek yüze büyük fayda sağlar. Düzenli olarak tüketilmesi ile cilt üzerinde oluşan kızarıklıklar ve döküntüler iyileşme görülür. Yaşa bağlı oluşan kırışıklıkları azalttığı da bilinmektedir.

Lavanta Çayı Mideye Faydaları

Kişilerin günlük hayatını olumsuz yönde etkileyen mide sorunları doğal tedavi yöntemlerine başvurarak sorunların azalması arayışı içerisine girmektedir. Mide sorunları için bitki çayı olarak oldukça etkilidir. Özellikle gaz ve şişkinlik ile hazımsızlık problemlerine karşı iyi gelmektedir.

Bununla beraber antiseptik ve antimikrobiyal özelliği ile vücuttaki iltihapları atar. Mide ve bağırsaklardaki sorunları ortadan kaldırır. Kasları besleyici özelliği bulunan lavanta çayı kas ağrısına iyi gelmektedir.

Lavanta Çayı Zararları

Bazı kişilerde alerjik etki oluşturabilir. Alerjik etki sonrasında yan etki olarak kusma, baş dönmesi ve titreme gibi belirtiler görülebilir. Aynı zamanda iştah açıcı bir bitki olduğu için kişilerin hızlı kilo almasına neden olabilir. Özellikle lohusalık ve hamilelik dönemlerinde tüketiminden uzak durmak gerekir.

Lavanta Çayı Nasıl Demlenir?

Lavanta Çayı Nasıl Demlenir?

Genel olarak lavanta bitkisi çay olarak tüketilmektedir. Lavanta çayı hazırlanışı ise şu şekildedir:

 • 1 bardak kaynar su içerisine 1 çay kaşığı kadar kurutulmuş lavanta eklenir. 10 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra süzülüp içilir. Dileyenler içerisine bal ya da limon ilave ederek tüketebilirler.
 • Ancak tüketimi konusunda yemek yedikten bir süre sonra tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Günde 1 bardak kadar içmek yeterlidir.
 • Uzun süreli olarak tüketim şeklinde değil de belirli aralıklarla ara verip devam edilmelidir.

Lavanta Çayı Zayıflatır mı?

Zayıflama ile arasında doğrudan bir bağlantısı olmasa da düzenli olarak belirli aralıklarda tüketilmesi karaciğere ve vücut metabolizmasına olumlu yönde etki etmektedir. Yani zayıflamaya dolaylı olarak etkisi olabilir. Ancak bitki çayı detoks ve diyetleri konusunda öncelikle mutlaka bir uzmandan tavsiye almak gerekir.  

Sıkça Sorulan Sorular

Lavanta Çayını Kimler Kullanamaz?

Çok az yan etkiye sahip olsa da lavanta gibi bitkilere alerjisi olanların bu çayı tüketmemesi gerekmektedir. Bu gibi bitkilere alerjik reaksiyon gösterenlerde nefes güçlüğü, boğazda kaşıntı ve tahriş, deri döküntüsü gibi belirtiler görülebilir.

Lavanta Çayı Her gün içilir mi?

Akşam yemeğinden 2 saat sonra içilmesi önerilmektedir. Faydasını görmek için bal haricinde tatlandırıcı kullanmadan içilmesi tavsiye edilir. 15 günlük kullanım sonrasında mutlaka ara verilmesi gerekir.

Lavanta Çayı Karaciğeri Temizler mi?

Karaciğer yağlanmasına karşı oldukça etkili olan lavanta kürü aynı zamanda kemoterapi sonucu oluşan karaciğer enzim yükselmesi halinde kısa süre içerisinde kontrol altına alınmasını ve normal seviyelere tekrar inmesine katkıda bulunmaktadır.

Sivilceler İçin Lavanta Kürü Nasıl Yapılır?

1 tatlı kaşığı kurumuş lavanta 1 bardak kaynar suya atılır ve ağzı kapalı 10 dakika kadar demlemeye bırakılır. Süzülerek çay halinde 15 gün boyunca akşam yemeklerinden 2 saat sonra düzenli olarak tüketilir.

İbrahim Saraçoğlu Lavanta Çayı Tarifi

Karaciğer yağlanması için İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen lavanta kürü tarifi; 2 bardak sıcak su içerisine 1 tatlı kaşığı lavanta eklenir ve demlenir. Sonrasında düzenli olarak tüketilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu