Apiterapi

Lavanta Balı Faydaları Nelerdir?

Üretim yeri en yaygın Isparta olarak bildiğimiz lavanta balı nedir? lavanta balı faydaları nelerdir? konusunda sizlere bu yazımızda bilgiler vereceğiz. Keçiborlu ilçesi Kuşçular köyünde arıcılık faaliyetiyle geçimini sürdüren kişiler tarafında son yıllarda lavanta balı üretimi yaygındır. Özellikle kendine has kokusu ve aroması olan ve bu yüzden merak uyandıran bu balın faydaları ve özellikleri oldukça fazladır. Dünyada Fransa’da ve kuzey İtalya bölgesinde üretimi söz konusudur.

Isparta dediğimiz zaman ülkemizde genelde daha çok gül bitkisini biliriz. Fakat son zamanlarda lavanta bitkisi üretimi de son derece artış göstermektedir. Aynı zamanda bu lavanta ve gül bitkileri olan bahçelerde turistik ziyaret açısından fazlaca ilgi görüyor. Diğer taraftan lavanta bitkisiyle ürettikleri sabun, yağ, parfüm ve ballar da hem yerliler hem de yabancılar olarak odak noktası haline gelmektedir.

lavanta balı nedir? lavanta balı faydaları nelerdir?
lavanta balı nedir? lavanta balı faydaları nelerdir?

Lavanta Balı Nasıl Üretilir?

Her yıl haziran ayının gelmesiyle beraber lavanta çiçekleri açtıktan sonra; lavanta balı üretimi yapan bölgedeki arıcılar lavanta nektarından faydalanmaktadır. Arılar tarafından lavanta balı üretilmektedir. Bu üretim ise yaklaşık 1 ay içerisinde gerçekleşir. Çiçeklenme dönemi bittikten sonra ise bal hasadı yapılmaktadır. Sonrasında ise lavanta balı satışa geçmektedir.

Lavanta Balının Faydaları

Oldukça değerli ve üretimi sınırlı olan lavanta balı nedir? lavanta balı faydaları nelerdir? konusunda; yapılan araştırmalarda antiseptik, antiromatizmal birçok özelliği olduğunu tespit etmişlerdir. Son zamanlarda ise bu konuda birçok bilimsel makaleyi yayınlamışlardır.

 • Mikrop öldürücü özelliği olan lavanta balı; soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarda oldukça etkilidir. Aynı zamanda solunum yolu enfeksiyonlarında ve astım hastaları da fayda görebilir.
 • Karaciğerin yağlanmasına engel olup, karaciğer yetmezliğinde de faydası vardır.
 • Hepatit hastalıklarında destekleyici rol oynar.
 • Sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği sayesinde lavanta balı; strese bağlı oluşan uyku bozukluğunu ve uyku problemlerini çözmektedir.
 • Romatizmal hastalıkların tedavisinde lavanta balını kullanabilirsiniz.
 • Aynı zamanda hipertansiyon hastalığında da kullananların şikayetlerinde azalma olduğunu görmekteyiz.
 • Cinsel gücü artıran ve uyarıcı özelliği olan bir arı ürünüdür.
 • Düzenli şekilde tükettiğimizde gün içinde daha dinamik ve dinç olmamızı sağlamakta; aynı zamanda enerji depolamaktadır.
 • Yaraları enfekte etmekte ve aynı zamanda tedavi etmektedir.,
 • Egzema, sedef, ürtiker gibi cilt hastalığı olanlarda, dermatolojik hastalıklarda; yaşın ilerlemesiyle oluşan deri lekelerini giderme de kullanmakta fayda olur.
 • Gaz giderici, karın şişliğini giderici ve idrar söktürücü özelliği vardır.
 • Sivrisinek veya böcek ısırmalarında oluşan kaşıntı ve tahrişi azaltmakta faydalıdır.

Yanıklarda Lavanta Balının Faydası

Vücudumuzda yanık meydana geldiğinde o bölgeye; birkaç dakika soğuk su tuttuktan sonra üzerine lavanta balı sürmeniz halinde; koruyucu bariyer niteliği taşımaktadır. Aynı zamanda antibakteriyel özelliği olduğu için enfeksiyon riskini azaltır ve yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Lavanta Balı Hepatit- B

Ziya Doğan adındaki bir arıcı lavanta balı ürettikten sonra akrabalarına ve yakın çevresine ikram eder. Bir zaman sonra yakın çevresinde Hepatit B virüsü taşıyan birinin lavanta balı sayesinde iyileştiğini görmüştür. Bu durum sonrasında lavantanın karaciğere etkisi konusunda araştırma yaparak lavanta çiçeklerinin karaciğer enfeksiyonuna karşı doğal bir antibiyotik olduğunu görür. Aynı zamanda lavanta çiçeği içeriğinde Hepatit- C’nin neden olduğu karaciğer kanserini büyük oranda engelleyen ‘ ursotic acid’ adında bir madde olduğunu öğrenmiştir.

Bununla birlikte Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’da lavanta bitkisinin karaciğer kanserine yol açan Hepatit virüslerini engellediğini söylemektedir. Tüketiciler lavanta balı faydaları nelerdir? sorusuyla birlikte aynı zamanda lavanta balının kilosunu da merak etmektedir.

Lavanta Balı Kilosu Ne Kadar

Hem ülkemizde olsun hem de dünyada olsun elit gruplar tarafından yoğun ilgi görmektedir. Bu yüzden lavanta balı fiyatı olarak kilosu 200-250 TL arasında rağbet görmektedir. İlgi ise her zaman artmakta ve hatta üreticiler taleplere yetişemediğini söylüyor.

Lavanta Balı Nasıl Kullanılır?

Diğer ballara göre aroma olarak farklı olduğundan ötürü tüketiciler lavanta balı nasıl kullanılır diye merak etmektedir. Her gün sabahları ya da gece yatmadan önce aç karnına birer tatlı kaşığı tüketmenizi tavsiye ederiz. Ancak tüketimden sonra 15 dakika kadar bir şey yemeyip içmeyin.

Böylece daha fazla faydasını görürsünüz. Düzenli olarak kullandığınızda 3 ay içinde faydasını belirgin bir şekilde görürsünüz. Ancak burada dikkat etmek gereken husus; arı ürünlerine alerjisi olanların ya da 1 yaşından küçük çocuklara verilmemesi gerekir.

Evet, sizlere lavanta balı faydaları nelerdir? başlığı altında bu kadar değerli olan bir bal çeşidini bütün detaylarıyla sunmuş olduk.

Arı Sütünün Sporculara Faydaları; okumak için buraya tıklayın

Sıkça Sorulan Sorular

Lavanta Ne Zaman Bal Verir?

Haziran ayı itibariyle lavanta çiçekleri açmaya başladığında arıların nektar toplamaya başlar. Bu nektardan elde ettikleri bala lavanta balı adı verilir.

Lavanta Ne Kadar Bal Verir?

1 dönüm lavanta bahçesinden 10 kilo kadar bal verimi sağlanabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu