Sağlık

Kulak Tıkanıklığı Neden Olur?

Kulak tıkanıklığı, boğaz enfeksiyonlarının görülmesinde, burun akıntısı ve geniz yolunun tıkanmasında ve diğer tıbbi durumlar söz konusu olduğunda yan ürün olarak görülebilir. Bunun sebebi, kulağın diğer duyu organları ile birlikte bağlantılı olmasının bir sonucudur. Dolayısıyla birisinde görülen bir enfeksiyon diğer organlara da etki etmektedir. Peki, kulak tıkanıklığı neden olur? bu konuda bilgiler aktaralım:

Kulak Tıkanıklığı Neden Olur?
kulak tıkanıklığı neden olur?

Kulak tıkanmasının kulak içindeki doluluk veya basınç oluşması, sarımsı bir akıntı olması ve geçici bir duyma kaybının görülmesi gibi belirtileri bulunmaktadır. Kulak tıkanmasında genel olarak hafif bir şekilde bazen de şiddetli bir biçimde ağrılar görülmektedir. Genel olarak kulak tıkanmasının temel sebebi eğer sinüslerde meydana gelen bir enfeksiyon ise hastada şiddetli bir baş ağrısı görülebilir. Şimdi gelin hep beraber kulak tıkanıklığı neden olur? nasıl tedavi edilir bunlardan bahsedelim.

Kulak tıkanmasının nedenleri

Kulağın kiri sanılanın aksine bir temizleme ihtiyacı duymamaktadır. Dışarıdan gelen bakteri gibi yabancı maddeler doğal olarak kulağı temizler. Sürekli olarak kulak çubuğu kullanmak ise orta kulakta birikime sebebiyet verir ve kulak tıkanması meydana gelir.

Kulaktaki östaki tüpü burunun arka tarafından başlayarak kulaktaki orta kısma kadar devam eden kısımdır. Orta kulak bir tarafta kulak zarını içermekte olan ve diğer tarafta da duyma aparatını bulunduran bir kısımdır. Bu kısım enfeksiyonlar ve alerjik reaksiyonlar sonucunda da tıkanmaktadır. Böyle durumlarda kulaktaki iç basınç düşerek kulakta vakum meydana gelir. Vakumdan ötürü geniz yolunda veya sinüslerde bulunan mukus orta kulağa doğru akarak kulak tıkanmasına sebep olmaktadır.

Hava basıncındaki değişmelerde kulak tıkanmasının en büyük sebepleri arasında yer alır. Özellikle ani hava basıncı değişikliklerinde östaki tüpünde tıkanma meydana gelmektedir. Bu tıkanmadan ötürü dış kulak ve iç kulak arasında bir basınç farkı meydana gelir. Bu basınç farkının dengelenmesi için ise kulak zarı iç kulak ile dış kulak arasında bir şişkinlik oluşturacağından kulaklar dolu hissiyatı ortaya çıkar.

kulak tıkanıklığı neden olur?
Kulak tıkanıklığı neden olur?

Orta kulakta tıkanmaya sebep veren kistler, iç kulağı beyne bağlamakta olan sinirlerde kanserojen olmayan tümörler, sinüslerde meydana gelen enfeksiyonlar, iç kulaktaki mukus veya kulaktaki sulu atıklar sonucunda oluşan mantar enfeksiyonları, burundaki ara sıra meydana gelen akıntı ve iç kulak kanalındaki tıkanmaya sebep olması, kulağa su kaçması gibi sebeplerde kulak tıkanmasında ikinci derecede nedenler arasında yer almaktadır.

İnsanlar bu tip sorunlarla karşılaştığında kulak tıkanıklığı neden olur? nasıl tedavi edilir sorusuna yanıt aramaktadır.

Kulak tıkanıklığının Tedavisi

Kulak tedavisinin birçok tedavi yöntemi yer almaktadır. Bunları uygulamadan önce kulak tıkanmasını kısmi bir şekilde önlemek amacıyla ; esnemek, sakız çiğnemek vb. basit yöntemleri uygulayabilirsiniz. Bunların dışında kulak tıkanmasına çözüm olarak şu yöntemlere de başvurmak gerekir.

Kulak kirinin boşaltılması

Kulak kanalında yer almakta olan fazla miktardaki kirin birikmesi sonucu kulak tıkanıklığı meydana gelmektedir. Kirin tahliye etmenin en sağlıklı yolu ise doktor yardımı almak olacaktır. Ancak basit yollar ile kulak kirini sökücü damlalar ile evde bu yolu deneyebilirsiniz. Damlayı döktükten itibaren yatağa yan yatarak 10-15 dakika kadar bekledikten sonra; kulağı pamuklu çubuk ile temizledikten sonra kiri göreceksiniz. Bu işlemi ise sorun giderilinceye kadar yapmak uygundur.

Nefes tutma tekniği

Derin bir nefes aldıktan sonra parmaklar ile burun delikleri kapatılarak ;belirli bir süre iç nefes ile basınç uygularız. Bunu uygularken kulakta hafif bir tıslama sesi duyuluyor ise kulak tıkanıklığının giderildiğini gösterir.

Esnemek ya da sakız çiğnemek

Bu tür basit yöntemler ile birlikte belirli ölçülerde kulak tıkanıklığını tedavi edebilirsiniz. Bu sayede belki kulak tıkanıklığını giderebilirsiniz.

Hidrojen peroksit kullanmak

Eczanelerde bulunan hidrojen peroksit damlası ile kulak tıkanıklığını gidermek mümkün olabilmektedir. Aynı yöntem ile yan yatarak kulağa 2-3 damla kadar damlatılarak ;10 dakika kadar sonra kulak pamuğuyla kulağı temizlemeliyiz.

Burun tıkanıklığına ne iyi gelir okumak için lütfen buraya tıklayın.

Durduk Yere Kulak Tıkanıklığı Neden Olur?

Kulak tıkanıklığının en yaygın sebepleri arasında orta kulakta basınç değişimine bağlı meydana gelen yükseklik değişimidir. Bu durum hemen hemen herkes tarafından yaşanmaktadır. Genelde bu durumu atlatmak için esneme hareketleri yapmak ya da sakız çiğnemek yeterli olmaktadır. Basınç farklılığından ortaya çıkan bir durum olduğu için kulak tıkanıklığı geçicidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu