Arivehayat

Kovana Ana Arı Nasıl Verilir?


Koloniler halinde yaşamlarını sürdürmekte olan bal arı kolonisinde 1 adet kraliçe(bey) arı, 20 bin ile 60 bin arasında işçi arı ve mevsimler durum göz önüne alınarak 200’e kadar artan erkek arı sayısı mevcut olur. Ana arı koloninin devamlılığını sağlayan en etkin bireydir. Erkek arılar ile çiftleşme uçuşuna çıkarak döllenir ve spermaları yumurta kesesinde depolar. Bu sebepten ana arının özellikleri nelerdir, kovana ana arı nasıl verilir? sorusu bizim için önemlidir.

Güçlü bir koloni elde edilmesinde ve nektar akım dönemi itibariyle verimin yüksek olması açısından ana arının genç, sağlıklı ve çok sayıda erkek arı ile çiftleşmiş, gerekirse her sene, normal şartlarda en az iki yılda bir değiştirilmesi gereken bir varlıktır. Daima genç ve dinamik ana arı ile çalışmalıyız ki koloninin popülasyonu güçlü olması halinde nektar akımında yüksek verim elde edilsin.

Ana Arının Özellikleri


Üretim dönemi halinde birden fazla yöredeki nektar akım dönemlerinden fayda sağlama amaçlı yapılan ve koloni ana arılarının sürekli olarak yumurta atmasını zorunlu kılan gezginci arıcılık uygulamalar için ise daha büyük bir önem taşımaktadır. Kraliçe arının çıkış ağırlığı ana arının niteliklerinin belirlemesinde kullanılmaktadır. Kraliçe arı ağırlığı için yetişme aşaması olsun, çiftleşme öncesi ya da sonrası olsun birçok faktör etkilidir.

İşçi arıların vücut yapıları ve büyüklüklerinde genotip yapı oldukça etkin rol oynar. Ana arılarda çiftleşmenin doğal çiftleşme zamanını aşması halinde vitellogenez yani olgun yumurta hücre üretimi başlamaz. Yumurtanın engellenmesi halinde ise ana arıların yumurtalıklarında küçülme meydana gelmektedir.


Yumurtalıkların morfolojik özellikleri ise mevsim şartlarına göre değişkendir. Yumurtlama faaliyetlerinin hızlı ve yoğun olduğu dönemlerde ağır ve geniş olurken, kasım ayı itibari ile yumurta faaliyeti azalarak sona erdiğinden ana arı fizyolojik açıdan daha küçük olur. Erken ilkbahar dönemi ve sonrasında yumurtlama faaliyeti artarak devam eder ve yağ doku lipitlerinde de artış olur. 

Ana arı çiftleşme de erkek arılar tarafından almış olduğu spermleri hayatı süresince sperm kesesinde depolamaktadır. Yumurtlama döneminin aktif olduğu zamanlarda iki yumurtlama arası geçen süre 10-20 saniye arasında değişmektedir. Bir ana arının döllenmiş olan bir yumurta atması için sperma torbasında yer alan torbadan ise 1-7 arasında sperm salınır.


Çiftleşme uçuşundan dönen kraliçe arı yoldayken sperm sayısı 90 milyonu bulsa da ; sperm torbasında yalnızca 5-6 milyon kadar sperma ile göç eder. Çiftleşme sırasında ana arının çiftleşme sonrasında yumurta kanalında yer alan az bir kısım sperm torbasında yer alır ; büyük kısım ise 24 saat içerisinde dışarıya atılmaktadır. Çiftleşmeden yaklaşık olarak 12 saat sonrasında ise sperm göçü yavaşlamaya başlar. İkinci çiftleşme uçuşundan dönen kraliçe arıların üreme sisteminde yer alan semen miktarı ; ilk çiftleşme sırasında almış olduğu miktarda aynı olmaktadır.


Ana Arı Çiftleşmesi Nasıl Olur

Arıcıların bahar ayının gelmesi ile birlikte kovanlarda hareketlenme söz konusu olmaktadır. Ana arı uyandıktan sonra yaz ayları öncesiyle beraber çiftleşmeye başlayacaktır. Peki ana arının çiftleştiğini nasıl anlarız, Ana arı günde kaç yumurta atar? Ana arı kaç günde çiftleşir? gibi sorulara cevap arıyorsanız bu yazımızda sizleri aydınlatmaya çalışacağım.


Çiftleşmeler arılıktan belirli uzaklıklarda genel olarak 2 km ile 6 km arasında gerçekleşir. Ana arı çıkıştan yaklaşık 1 hafta sonra erkek arı toplanma alanı dediğimiz özel bir alanda ; mutlaka havada 10-30 metre yükseklikte uçar ve kendisine takibe alan 9-10 erkek arı ile çiftleşir.

Bu miktar ise 20 erkek arı kadar dahi olma ihtimali vardır. Ana arı birden fazla erkek arı ile çiftleşir. Çiftleşme saati genel olarak öğle 12-17 arası olmakla birlikte ; 14.00-16.00 arası olma durumu da söz konusudur. Çiftleşme zamanı kadar hava sıcaklığı da önemli bir faktördür. Ana arı çiftleşme uçuşuna genel olarak hava sıcaklığı 20 derece civarı iken olur. 

Çiftleşme uçuşuna ana arı rüzgarlı havada çıkmaz. Havanın yağışlı olduğu zamanlarda ana arı çiftleşme uçuşuna geç çıkar. Yeterli olan sperma miktarını almadan uçuşundan dönmektedir. Yeterli sperma almayan ana arılar aynı yıl bal mevsimine girmeden ya da ikinci yıl değişir.

Bu işlem işçi arılar tarafından gerçekleşir. Genel olarak ana arılar hayatları boyunca 1 defa çiftleşme uçuşuna çıkarlar. Fakat bu uçuşta yeterli olan spermayı alamadığı zaman; tekrardan 2 ya da 3 kez çiftleşme uçuşuna çıktığı olur. Bu çiftleşme uçuşu ise birkaç gün sürer. 

Çiftleşmeden kalan erkek arı organlarını ana arıdan temizleme görevi ise erkek arıya aittir. Çiftleşme uçuşlarının süresi ortalama ise yarım saat kadardır. Ana arının yalnızca çiftleşme uçuşu için kovanı terk ettiğini biliyoruz. Fakat nedenini bilmediğimiz bazı zamanlarda ise ana arı kovanı terk eder. Bu sebepten dolayı kovanda ana arı birkaç gün yok ise öyle ana arı verilmesi gerekir. 

kovana ana arı nasıl verilir?
kovana ana arı nasıl verilir?

Kovana Ana Arı Verme


Koloni içerisinde bir tane ana arı bulunmaktadır. Ana arı belirli bir zaman sonra yaşlanmaya başlayınca yumurta verimi azalma gösterir. İşçi arılar da ana arıyı değiştirmek isteyerek yeni bir kraliçe arı yetiştirmek isterler. Bu durumda oğul verme eğilimi söz konusu olur. İşte burada ana arının özellikleri nelerdir, kovana ana arı nasıl verilir sorusu çok önemlidir.

Oğul verme eğilimi gösterecek olan kovanlarda peteklerin yan ya da alt bölümlerde ana memelerine rastlarız. Kaliteli olan ana memesi ise çerçevelerin ortasında yer alanlardır. Oğul verecek olan kovandaki meme sayısı çok sayıda olur. Eğer kovanda oğul eğilimi değil de ana arı değiştirme söz konusu olursa meme sayısı azdır. Ana arısı bulunmayan kovanlara ana arı kazandırmak istiyorsak farklı yöntemlerle bu işlemi gerçekleştirebiliriz. Şimdi başlıklar halinde saf ana arı kabul ettirme, anasız kovana ana yaptırma gibi işlemleri başlıklar halinde sizlerle paylaşacağım.

Kafes yöntemi ile ana arı kazandırma

Ana arı kazandırmak istenen koloniye anasızlık hissiyatını vermek için kovan birkaç günlüğüne ana arı olmadan bırakılarak kafes ile ana arı vermek istiyorsak kovanda yüksük olup olmadığını kontrol etmemiz gereklidir. Eğer kovan içerisinde ana memeleri var ise bu memelerin bozulması gerekir. Daha sonrasında ise yavruların olduğu bölümde iki çıta arasına kafesli ana arı koyarız ve bu işlem sonrasında kovanı besleriz.

Kovana Yüksük Vermek

Eğer kovanların birisinde ana arı olmadığını fark edersek ya da ana arısı verimsiz veya yaşlı ise ; bu işlemden birkaç gün önce mevcut olan kraliçe arı bulup imha etmeliyiz. Sağlıklı bir şekilde vermek için arıyı çırptıktan sonra çıtası ile birlikte ya da düzgün bir biçimde yüksüğe zarar vermeden kesip ; mevcut olan kovanın herhangi bir çıtasına mum vasıtasıyla monte etmeliyiz. Ana arı çıktıktan sonra çiftleşme uçuşuna çıkması beklenerek döllenmesi beklenmelidir. Bu durum söz konusu olana kadar besleme yapılmamalıdır.

Genç larvası bulunan çıtalar verme

3. gününü tamamlayan ya da elde mevcut değilse ; 4-5 günlük larvası bulunan çıtaların anasız kovana vererek ana yapmalarını sağlayabiliriz. İlerleyen günlerde kovanda işçi arıların ana arı üretimine geçip geçmediği; ana memesi yapıp yapmadığını kontrol ederiz.


Ana arısı bulunan kovan ile birleştirme yöntemi

Zayıf kolonilerin birleştirme işlemi gerçekleştirilebileceği gibi güçlü olan kolonileri de birleştirebiliriz. Kraliçe arısı bulunmayan kovanlar; mevsim şartlarını göz önüne aldığımızda yeni kraliçe yapmaya uygun değilse; bu işlemi yaparız. Ancak kovan birleştirmesi yapılırken hasta olan koloni ile sağlıklı olan kolonileri birleştirmememiz gereklidir.

Birleştirme işlemini tamamladıktan sonra kalan petek ve kovan parçalarını arılıktan uzaklaştırmamız gerekir. Nektar durumu az olduğu zamanda eğer birleştirme yapıyorsak arı kolonilerini beslemeyi ihmal etmememiz gereklidir. Birleştirme yapılırken iki kolonide de ana arı mevcutsa genç ve sağlıklı olan ana arıyı seçmeliyiz.

Birleştirme yapacağımız kolonide ana arısı olmayan taraf diğer taraftan daha güçlüyse; anayı öldürme durumunu göz önüne alıp ana arıyı kafesle vermek daha doğru olacaktır. Eğer birleştireceğimiz kovanlar yan yana ise birleştirme tamamladıktan sonra yeni elde ettiğimiz koloni; eski iki kovanın tam ortasına koyulmalıdır. ANA ARI YETİŞTİRME YÖNTEMLERİ OKUMAK İÇİN TIKLAYIN.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu