Köpek

Köpeklerin Yiyebileceği Meyveler ve Sebzeler

Köpeklerin Yiyebileceği Meyveler ve Sebzeler, Köpeklere faydalı yiyecekler normal beslenmelerine ek olarak yapıldığında köpeğin çok daha sağlıklı ve oyuncu olması sağlanabilir. Çoğu köpek boğazına düşkünlüğü ile bilinmektedir. Ancak her ne kadar günümüzde birçok yiyecek köpeklere verilse de bu yiyeceklerden bazıları ciddi zararlar verebilir.

Köpek ırklarına göre de beslenme alışkanlıklarının doğru şekilde planlanması gerekmektedir. Her yiyecek köpekler için sağlıklı olmayabilir. Görme sorunlarından alerjik reaksiyonlara kadar birçok sağlık sorunu az miktarda bile olsa söz konusu gıdaların tüketilmesi ile ortaya çıkabilir. Köpeklerin yiyebileceği meyveler ve sebzeler farklı gruplara göre sınıflandırılacaktır.

Köpekler Hangi Meyveleri Yiyebilir?

Köpekler ne yemeli ne yememeli sorusu günümüzde köpek sahiplerinin çokça kafasını karıştırmaktadır. Genelde meyve ve sebze vermekten kaçınan birçok köpek sahibi, köpeklerinin cinsine ve yaşına göre uygun bir beslenme programı hazırlamaya çalışmaktadır.

Köpeklerin yiyebilecekleri meyveler arasında kısaca şunlar sayılabilir:

 • Elma
 • Karpuz
 • Yaban Mersini
 • Kavun
 • Mango
 • Portakal
 • Şeftali
 • Armut
 • Ananas

İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarda da meyve ve sebze tüketimi ile birçok vitaminin vücuda alınması sağlanabilir. Çoğu köpek kendi mamasının dışında sahiplerinin yedikleri şeylerden yemek isterler. İnsanlar tarafından tüketilen birçok yiyecek genelde güvenli olsa da bazı gıdalar son derece tehlikeli olabilir.

Köpeklerin Yiyebileceği Meyveler ve Sebzeler

Köpekler En Çok Ne Yemeyi Sever?

Köpeklerde beslenme tablosu dışına çıkıldığı zaman farklı sağlık sorunları görülmeye başlayacaktır. Ancak zaman zaman bazı kaçamaklar yapılabilir. Köpekler mamaları dışında elbette et yemekten çok hoşlanırlar. Buna ek olarak pirinç ve muz gibi yiyeceklerden de hoşlanmaktadır.

Köpeklere vermekten kaçınmanız gereken temel gıdalar arasında çikolata ve şeker içerikli besinlerdir. Özellikle çikolata, çiğ yumurta, şekerli yiyecek ve içecekler ile çiğ hayvansal ürünlerin verilmesinden kaçınmak gerekir. Bu gıdalar ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bunun dışında birçok yiyeceği iştahla yiyeceklerdir.

Köpeklerin Yiyebileceği Meyveler ve Sebzeler

Köpekler Hangi Sebzeleri Yiyemez?

Köpeklere zararlı sebzeler ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Köpekler yiyecekleri tüketmeden önce derin koku alma becerileri sayesinde yiyecekleri kendilerine göre analiz edebilirler. Ancak çoğu zaman sonucunu umursamadan büyük bir zevkle gıdaları mideye indireceklerdir.

Köpeklerin domates tüketmeleri aşırıya kaçmamak şartıyla mümkündür. Olgunlaşan domatesleri yiyebilirler. Ancak olgunlaşmamış domates köpekleri zehirleyebilir. Bu nedenle domates vermekten kaçınmak tavsiye edilir. Buna ek olarak köpeklerin uzak durması gereken sebzeler arasında şunlar yer alacaktır:

 • Soğan
 • Sarımsak
 • Patates
 • Işgın

Köpeklerin sağlıklı bir şekilde beslenmesi, hayat kalitesinin artırılmasında önemlidir. Bu nedenle alışık olduğu mama dışında ilave herhangi bir yiyecek vermekten kaçınmanız önerilmektedir.

Köpekler Muz Yiyebilir Mi?

Köpeklere muz verilir mi sorusu zaman zaman kafa karışıklığı yaratsa da cevabı evettir. Köpekler muz yemekten çok hoşlanırlar. Muz aynı zamdan B6 ve C vitaminleri açısından da zengin olması sayesinde köpeğinizin sağlığının korunmasında da etkili olacaktır. Amino asit, elktrolit, potasyum ve magnezyum gibi mineraller bakımından da zengin olan muz, köpek dostunuz için lezzetli bir atıştırmalık olabilir.

Köpekler için son derece faydalı bir yiyecek olan muz her köpek tarafından sevilmeyebilir. Ancak köpeklerin büyük bölümü muz yemekten hoşlanacaktır. Köpeklerin yiyebileceği meyveler ve sebzeler arasında ilk sırada gelen muz aşırıya kaçmamak kaydıyla köpeğiniz tarafından güvenle tüketilebilir.

Köpeklerin Yiyebileceği Meyveler ve Sebzeler

Köpek Elma Yer Mi?

Köpeklerin yiyebileceği meyveler arasında elmada ilk sıralarda gelmektedir. Hem lezzetli oluşu hem de faydalı birçok özelliği sayesinde köpeğiniz için ideal bir yiyecek olarak elma verilebilir. A ve C vitamini açısından zengin ve aynı zamanda iyi bir lif kaynağı olmasıyla da elma köpekler için faydalı olabilecek bir gıdadır. Protein ve yağ oranı düşük olması da özellikle yaşlı köpekler için ideal bir atıştırmalık olmasını sağlamaktadır.

Köpeğinize elma verirken dikkat etmeniz gereken en temel unsur ise elma çekirdeklerinin asla verilmemesidir. Çekirdeklerini çıkardıktan sonra yine aşırıya kaçmayacak şekilde köpeğinizle elmanızı paylaşabilirsiniz.

Köpek Çilek Yer Mi?

Köpeklere verilmemesi gereken yiyecekler arasında şeker oranı yüksek gıdalar sayılmıştır. Lif ve C vitamini açısından zengin olsa da çilek, şeker içerdiğinden dolayı az miktarda verilmelidir. Öte yandan içinde yer alan enzimler sayesinde köpeğinizin dişleri için çilek vermek faydalı bile olabilir. Köpeğinizin beslenme alışkanlıkları belirlenirken hangi gıdaları verip vermeyeceğiniz konusunda ayrıca köpeğinizin cinsine göre de karar vermeniz gerekebilir. Her köpek aynı şeylerden hoşlanmayabileceği gibi bazı gıdaların muhtelif zararları da ortaya çıkabilir.

Köpeklerin Yiyebileceği Meyveler ve Sebzeler

Köpek Havuç Yer Mi?

Köpeklerin yiyebileceği şeyler arasında havuç güvenli gıdalar arasında yer almaktadır. Çiğ ya da pişmiş şekilde verilebilir. Havuç genel özellikleri itibariyle lif ve beta – karoten bakımından yüksek bir gıdadır. Buna ek olarak içinde yer alan A vitamini de köpeğinizin sağlığı açsından önemli bir katkı sağlayacaktır. Düşük kalorili iyi bir atıştırmalık olmasıyla da dikkat çeker. Havucu doğrudan vermek yerine rahatça yutabileceği büyüklüklerde vereniz tavsiye edilir. Havuç ayrıca köpeğiniz için eğlenceli bir atıştırmalık olacaktır.

Köpeklerin Yiyebileceği Meyveler ve Sebzeler

Köpekler Patates Yer Mi?

Köpekler hangi sebzeleri yer sorusuna yanıt arayanların birçok detaya dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu gıdalar arasında özellikle patates ilk sırda yer almaktadır. Çiğ patates köpekler için son derece zararlıdır. Pişirirken de içine hiçbir şey eklenmemesi gerekir. Öte yandan patatesin fazla tüketimi de beraberinde birçok sorunu getirecektir. Köpeklerin yiyebileceği meyveler ve sebzeler arasında patates zararları yönleri ile tavsiye edilmez.  

Simental İnek Süt Verimi Günlük

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu