KöpekEvcil Hayvanlar

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpeğinize eğer tuvalet eğitimi vermek istiyorsanız yavru döneminde vermeniz gerekir. Evcil hayvanlarda tuvalet eğitimi çok önemlidir. Eğer yavru bir köpek sahiplendiyseniz hemen tuvalet eğitimine başlayabilirsiniz. Fakat tuvalet eğitimi süresinde sabrınızı korumanız gereklidir. Diğer taraftan sürekli köpeğinizi kontrol altında tutacaksınız. Peki, köpeklere tuvalet eğitimi nasıl verilir? bu konuda detayları merak ediyorsanız yazımızda bulacaksınız.

Tuvalet eğitiminde öncelikle nereye köpeğiniz nereye tuvaletini yapacak onu belirleyin. Sonra ise beslenme saatlerini ayarların. Köpeğiniz yemek yedikten ne kadar sonra tuvalet ihtiyacı oluşacak gözlemleyin. Bu sayede ne kadar sürede yemek sindirimi yaptığını görürsünüz. İşte bu konuda köpeklere tuvalet eğitimi nasıl verilir? konusunda bir bilgi sahibi oldunuz.

Bu işlemi köpeğiniz tuvalet eğitimini öğrenene kadar devam edin. Peki köpeğin tuvaletinin geldiğini nasıl anlar. Örneğin oyun oynuyorsunuz ve aniden oyunu bıraktı. Bu onun tuvaletini geldiğini gösterir. Köpeklerin bir çoğu tuvalet ihtiyacı geldiğinde etrafında dairesel hareket yapar. Bu da yine onun tuvaletinin geldiğini anlamanıza yardımcı olur.

Alışma sürecinde bazı zamanlar kazalar olacaktır. Tuvaletini tutamayarak evin içine yaptığı zamanlarda olur. Böyle bir şeyle karşılaştığınızda onun kokusunu almayacak şekilde temizlemeniz gereklidir. Köpeğiniz o kokuyu alırsa sürekli aynı yere tuvaletini yapmaya devam edebilir. Eğer köpeğiniz tuvaletini tutmayı başarırsa ona ödüller vermeyi unutmayın.

Tuvalet için Köpeğinize Ait Bir Alan Oluşturun !

Evcil dostunuzun yaşam içindeki rollerine daha iyi uyum sağlayabilmesi için beslenme ve tuvalet eğitimi oldukça önemlidir. Peki köpeklere tuvalet eğitimi nasıl verilir? tuvalet eğitiminde nelere dikkat etmemiz gerekir.

Eğer köpeğinizin ev ortamına kısa sürede uyum sağlamasını istiyorsanız; bunun için onunla yakın temas kuracaksınız. Temas kurmadan kastımız onunla ilgilenmek ve onu eğitmektir. Eğitim sürecinin başlaması için de bazı hazırlıkları yapmanız gerekecektir. Mesela siz evde yokken köpeğiniz nasıl vakit geçirecek, vakit geçirirken oyun alanı ve beslenme alanı oluşturmanız gereklidir. Bu alan sayesinde dostunuz kendisini daha güvende hisseder.

İşte bu güvende hissettiği alanda bütün ihtiyaçlarını karşılayabileceği nesneleri bulundurmalısınız. Tuvalet güvenliği için de petlerin burada bulunması gerekecektir. Eğitim süresi esnasında tuvalet petleri sayesinde alışkanlık kazanacak ve yaşam alanları da kirlenmemiş olacak. İlk zamanlarda güvende hissettiği alanda bulundurduğumuz tuvalet petlerini zamanı gelince kaldırmamız gerekecek ve köpek yuvasından yavaş yavaş uzaklaştıracağız.

Evcil hayvanınız zamanla petlerin yanına gidecek ve tuvalet ihtiyacını buna yapacaktır. Ancak bu sürede sizlerde sabır ve sevginizi ihmal etmemelisiniz. İster yavru olsun ister yetişkin olsun tuvalet eğitimi verdiğimiz dostumuza karşı disiplini elden bırakmamalıyız. Bununla birlikte sabır ve sevgi faktörlerini göz önüne aldığımızda başarıya ulaşacağız.

Eğitimde Uygulamalı Öğrenme

Tuvaletini pede yapma alışkanlığı kazanmasını için köpeğinize bu eğitimi sosyal ortamda da vermek gerekir. Ev ortamında eğitim vermek tek başına yeterli olmaz. Eğitim kapsamını kesinlikle genişletin. Pede tuvaletini yapmaya alışan köpek ev ortamında kendini güvende hisseder. Ancak dışarda kendini güvende hissetmez ve tuvaletini tutma refleksi gösterir.

Bu nedenle sokak gezintisine çıktığınızda tuvalet pedini yanına alın ve köpeğiniz ihtiyacını buna gidersin. Böylece köpeğinizin sosyal hayata daha çabuk adapte olmasını sağlarsınız. Aynı zamanda onun değil sizin istediğiniz yere tuvalet ihtiyacını gidermesini öğrenir.

Köpek Tuvalet Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpeklerde tuvalet eğitim süreci çok hassas bir dönemdir. Eğitim süreci boyunca disiplin, sevgi ve şefkatten asla ödün vermemelisiniz. Özellikle yavru döneminde sosyal hayatla yeni tanışmaya başlayan küçük dostumuzun tuvalet eğitimini kavraması zor olacaktır. Ancak sistemli bir şekilde eğitime devam etmeniz halinde muhakkak zafere ulaşacaksınız. Zafer sonunda ise köpeklere tuvalet eğitimi nasıl verilir? konusunda kendinizi mutlu hissedeceksiniz.

Köpeklerde Tuvalet Eğitimi ve Beslenme Arasındaki İlişki

Beslenme saatlerini de tuvalet eğimi sırasında belirli saatlerde yaparsanız, bu size kolaylık sağlar. Hangi saatlerde yemek yer ise ne kadar sürede sindirim yaptığını ve tuvalet ihtiyacı olduğu konusunda doğru anı yakalama fırsatı elde edersiniz.

Köpeklerde tuvalet eğitimi ne kadar sürer ?

Tuvalet eğitimi konusunda merak ettiğimiz konulardan birisi de köpeklerde tuvalet eğitimi ne kadar sürer konusudur. Galiba bu konu köpeklerde tuvalet eğitimi nasıl verilir? konusundan sonra en fazla araştırdığımız sorular arasında yer alıyor.

Evcil dostumuzun ırkı, yetişme tarzı, eğitim konusuna göre bu durum farlılık göstermektedir. Her ne kadar ay ifadesini kullansak ta yavru köpeklerde 6 aylık süreç dolmadan tuvalet alışkanlığını elde edemediği; yetişkin olanlarda ise bu sürenin uzayabileceğini de belirtelim.

Kısaca özetleyecek olursak köpeklerde tuvalet eğitim süresi konusunda kesin bir şey söylememekle beraber; 4 aylık süreden sonra yavaş yavaş rutine girmeye başladığını söyleyelim. Tabi yine belirttiğimiz gibi bu süre sizin sevgi, sabrınıza bağlı değişkenlik gösterir.

Köpeklerde tuvalet eğitimi kaç aylıkken başlar ?

Gelelim köpeklerde tuvalet eğitimi kaç aylıkken başlar sorusuna. Bu durum köpeğimizin karakteristik özelliğine ya da ırkına göre farklılık göstermektedir. Mesela pekinez köpeği ile golden köpeğinde farklı olur.

Bizim size tavsiyemiz 2-3 aylık olduğunuzda köpeğinizin tuvalet eğitimine başlayın. Ancak dikkat etmemiz gereken eğitim sürecinde kalıcı travmalar yaşamaması için ilk adımda profesyonel yardım alın.

Yavru Köpekler İçin Tuvalet Eğitimi

Eğitim verirken bir alan belirlediğinizde bu alan ev içinde ya da dış mekandı farklı bir alan olabilir. Eğer ev içinde belirlediğiniz bir alana yavru köpeğin ihtiyacını gidermesini istiyorsanız; iç mekan metoduna başvurmanız gereklidir. Fakat tuvalet ihtiyacını dışarı bir mekana yapmasını istiyorsanız; dış mekan metoduna başvurmalısınız. Eğer köpeklere tuvalet eğitimi nasıl verilir? sorusuna cevap arıyorsanız bu detaylara da dikkat etmenizi öneririm.

Yavru köpeğinizde tuvalet ihtiyacı için mekanı belirledikten sonra adım adım eğitime başlarız. Eğitime geçmeden evvel tuvalet sorunlarını azaltmak ve gereksinimini düzene sokmak adına bazı bilgilere ihtiyacımız var.

Yemeğini yedikten sonra köpeklerin bağırsaklarında baskı oluşur ve tuvalet yapma ihtiyacı duyar. Bu durum bizim işimizi daha kolay kılar. Bu şekilde yavru dostumuzun hangi zamanlarda tuvalet gereksinimin olduğunu anlarız. Düzenli periyotlarda köpek mamasını verirsek ve bu zaman dışında mama vermez isek tuvalet ihtiyacı bizim kontrolümüz altında olur.

Tuvalet Eğitimi İçin Yemek Periyotları

Ne kadar sıklıkta ve hangi periyotlarda tuvalet eğitimi için yemek periyotları oluşturmalıyım. Mama miktarını sabit tutarak eğitim süresi boyunca mama vermeyi sıklaştırarak doğru bir adımdır. Ancak bu miktarı bir veteriner hekime danışmanız da en doğrusudur.

Eğitim süresi boyunca akşam 6’dan itibaren yavru köpeğinize mama vermeyin. Akşam saat 7 itibariyle de su vermeyi askıya alın. Buradaki amaç gece saatlerinde gözetleme yapmamız zor olduğu için mama saatleri dışında; köpeğimizi kontrol altında tutmamız zor olacaktır.

Bu süre zarfında yavru köpekle 1 kişinin ilgilenmesi yeterlidir. Yalnız dikkat etmemiz gereken yavru köpekler yalnızca yemek ve su ile tuvalet gereksinimi hissetmez. Uyandıklarında da ya da oyun oynarken de tuvalet ihtiyacı olabilir.

Yavru Köpeklerin Tuvaletini Ev İçerisinde Bir Yere Yapması İçin Gerekli Olan Eğitim

Yavru köpekler tuvalet ihtiyacı geldiği anda ihtiyacını giderir. Evde kötü bir koku oluşmasına neden olur. Sizlerde eğitime başlamadan önce yavru köpek nereye tuvaletini yaptıysa; orayı iyi şekilde temizleyin. Buradan tekrar koku alırsa oraya yine tuvaletini yapar. Bu da bütün eğitim sürecinin boşa gitmesi anlamına gelir.

Evimizi güzelce temizledikten sonra ilk başta yavru köpeğimizin tuvalet ihtiyacı için bir bölge seçiyoruz. Bu bölgenin sürekli takip edebileceğiniz bir nokta olması sizin için kolaylık sağlar. Daha sonra bu bölgeyi gazete kağıtlarıyla kaplıyoruz. Yavru köpeğinizin tuvalet ihtiyacı geldiği durumlarda bu mekana getiriyoruz. İhtiyacını giderene kadar bu alanda tutuyoruz.

İlk etaplarda tuvalet ihtiyacını gazete alanı dışına yaptığında; dışkısını gazete kağıdına değdirin. O kokunun gazete kağıdına geçmesini sağlarsanız bir dahakine orayı seçecektir. Eğer köpeğiniz tuvalet ihtiyacını gazete üzerine yaparsa onu ödül maması verebilirsiniz. Gazete kağıdına alıştıktan itibaren yavaş yavaş daraltarak sabit bir alan belirleyin. Eğitim zamanında kesinlikle köpeğinizi cezalandırmamalısınız.

Yavru Köpeklerin Tuvaletini Ev Dışarısında Bir Yere Yapması İçin Gerekli Olan Eğitim

Yavru köpeğinizin ev içine değil de ev dışında bir bölgede tuvalet ihtiyacını gidermek için; yemek ihtiyacını gördükten 10 dakika sonra köpeğinizi dışarı çıkarmalısınız. Köpeğinizin tuvalet ihtiyacı için belirli bir alan belirlemelisiniz. Burada köpeğinizin kendisine bir alan seçmesine izin verin. Tuvalet ihtiyacından sonra ona yine ödül maması verin.

Bir daha dışarı çıktığınızda köpeğinizi aynı bölgeye götürün. Bu alanı benimseyip oraya tuvaletini yapacaktır. Rutin bir biçimde bu uygulamayı sürdürmelisiniz. İlk zamanlarda gün içinde 3-4 kez dışarı çıkmanız gerekir. Bu eğitimi sürdürürken aynı saatlerde yemek vermeyi ihmal etmeyin.

Köpek gezdirme işlemini sabah ya da akşam saatlerinde yapabilirsiniz. Bu zaman içinde kendinize uygun bölümler ayarlayın. İmkanınız olursa köpeğinizin dışarıda daha fazla vakit geçirmesini sağlayın. Bu onun sağlığı için daha olumludur.

KÖPEKLER NEDEN GECELERİ HAVLAR? OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu