Evcil HayvanlarKöpek

Köpeklerde Uyuz Belirtileri ve Tedavisi

Köpeklerde uyuz pire, böcek, bit, kene gibi parazitlerin yaz aylarında ortaya çıkmasıyla oluşan deri hastalığıdır. Sıcak hava ile beraber köpeklerin derisi bu parazitlere karşı dirençsiz bir hal alır.

Yalnızca deri bölgesinde değil kulak bölgesinde de oluşabilir. Bugünkü tıbbi çalışmalar sonucunda gelinen son nokta da uyuz kolay bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Pek çok farklı türü olan köpeklerde uyuz çeşitleri şu şekildedir:

Köpeklerde Uyuz: Zootarım

Demodeks Uyuzu

Genelde saç köklerinde yaşayan bu uyuz çeşidi köpeklerin bağışıklık sisteminin güçsüz olması veya kanser ve tiroit benzeri hastalıklar nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Doberman ve Shar-Pei cinsi köpekler bu uyuz cinsinden fazlaca etkilenir. En sık görülen ve tedavisi zor uyuz çeşitleri arasında yer almaktadır. Bu uyuz çeşidi başka köpeklere yayılmaz.

Yürüyen uyuz

Cheyletiella olarak adlandırılan böceğin etkisiyle ortaya çıkmakta olan bu uyuz çeşidi yalnızca köpeklerde olmayıp kediler ve insanlarda da ortaya çıkabilir.

Sarkoptik Uyuz

İnsanlara da bulaşabilen bir uyuz çeşidi olmakla birlikte kedileri de etkisi altına alabilir.

Bunlarında dışında köpeklerde otodectes, notoedres gibi farklı uyuz türleri de bulunmaktadır.

Köpeklerde Uyuz hastalığı ve Belirtileri - Zootarım

Köpeklerde Uyuz Nasıl Bulaşır?

Kedi ve köpeklerde görülen uyuz aynı zamanda insanlarda da görülebilir. Bulaşma riskini en aza indirmek için bu hastalığın öncelikle başka bir insana ya da hayvana bulaşabilme durumunun anlaşılması gerekmektedir.

Direkt olarak parazitler ile ortaya çıkan bir hastalık olmasına rağmen ortak olarak kullanılan eşyalar ile de bulaşabilir. Kedi ve köpek sahipleri olarak evcil hayvanların uyuza yakalanması sonucunda ortak kullanılan fırça, oyuncak ve battaniye gibi araçlar büyük risk taşımaktadır. Köpekle çok yakın şekilde temas kurulması sonrasında eğer köpeğin vücudunda açık yara var ise insana da bulaşması söz konusu olabilir.

Köpeklerde uyuz konusu endişe yaratılacak bir durum değildir. Uzman veteriner hekim aracılığıyla erken dönemde teşhis edilmesi halinde tedavisi kolaydır. Tedavi öncesinde ise köpeğin gösterdiği belirtilerin uyuz ile alakalı olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

Köpeklerde Uyuz Tedavisi

Köpeklerde görülen uyuzun farklı çeşitleri olmakla beraber bu hastalığa neden olan parazitler derideki epidermis tabakaya ve kıl foliküllerine yerleşmekte olup mikroskobik şekilde görülebilen canlılardır. Köpeklerde uyuz belirtileri ise şu şekildedir:

Pedal-pinna refleks adı verilen test ile köpeklerde uyuz hastalığı tespit edilebilir.

Köpeklerdeki Uyuz Tedavisi

Uyuz hastalığı köpeklerde tedavi edilebilir. Fakat parazitlerin yayılma ve bulaşma durumları, köpeğin bağışıklık sistemi, köpek sahibinin gösterdiği çaba tedavi sürecinde büyük rol oynar. Eğer parazitler ayaklara yayılarak bakteriyel enfeksiyon oluşturmuş ise tedavi oldukça zorlaşır.

Ayrıca köpeğin 1 yaşından küçük olması, hastalığın erken dönemde teşhis edilmemiş olması gibi durumlarda tedaviyi güçleştirir. Köpeğin bağışıklık sistemi güçlü ise ve genç yaşta ise, hastalık tüm vücuda yayılmadıysa kısa süreli tedavi ile olumlu sonuçlar alınabilir.

Uyuz hastalığı köpeklerde tedavi edilebilir. Fakat parazitlerin yayılma ve bulaşma durumları, köpeğin bağışıklık sistemi, köpek sahibinin gösterdiği çaba tedavi sürecinde büyük rol oynar. Eğer parazitler ayaklara yayılarak bakteriyel enfeksiyon oluşturmuş ise tedavi oldukça zorlaşır.

Ayrıca köpeğin 1 yaşından küçük olması, hastalığın erken dönemde teşhis edilmemiş olması gibi durumlarda tedaviyi güçleştirir. Köpeğin bağışıklık sistemi güçlü ise ve genç yaşta ise, hastalık tüm vücuda yayılmadıysa kısa süreli tedavi ile olumlu sonuçlar alınabilir.

Köpeklerde uyuz tedavisi sürecinde; ilaçlı banyo, enjeksiyon ve püskürtme yöntemleri kullanılır. Köpeğin bağışıklık sisteminin gücü ve uyuzun derecesine göre gıda takviyeleri de yapılabilir. Bakteri kaynaklı bir iltihap söz konusu ise bunları yok etmek için de uygulamalara gidilebilir. Parazitin çeşidine göre tedavi farklılık gösterebilir.

Demodeks uyuzu varsa lokal bazda etki olduğunda bu alanlar medikal ürünler ile temizlenir. Köpeğe ayrıca ağızdan ilaçlar verilebilir. Sarkoptes uyuzu ise köpek cinsine göre ilaçlar verilmektedir. İlaç vermenin yanında deri üzerine solüsyon ve şampuanlar uygulanabilir. Bu parazit kaynaklı uyuzlarda tedavi süreci 1 ayı bulmaktadır.

Eğer cheyletiella kaynaklı uyuz vakası varsa da özel solüsyonlar ve şampuanlar ile haftada bir defa köpekler banyo yaptırılmakta olup bundaki tedavi süreci ise 2 aydır.  Hasarlı deriye ayrıca tedavi edici maddeler de sürülmekte ve enjeksiyonlarla tedavinin gücü artırılmaktadır. Bunların yanında köpeğin yaşadığı ortamdaki bütün eşyalar özel maddelerle temizlenmelidir.

Köpekler Uyuzdan Nasıl Korunabilir?

Uyuz hastalığına neden olan parazitlere karşı korunma yöntemi ile beraber köpeğin bağışıklık sisteminin güçlü tutulması gerekir. Eğer köpeğin bağışıklık sistemi güçlü olursa bu parazitlerle karşılaştığı zaman uyuz olma ihtimali düşer ya da yakalansa bile az hasarla atlatır.

Bunun yanı sıra köpeğin derisi ve tüyleri konusunda bakıma önem vermek gerekir. Köpek tüylerinin her gün düzenli olarak taranması, zamanı geldiğinde kuaför bakımının yapılması, sık sık yıkanması ve yıkama esnasında deriye zarar veren kimyasal ürünler kullanılmaması gerekir. Köpeğin kullandığı eşyaların, mama ve su kaplarının temiz olması ve mümkün olduğunca diğer evcil hayvanlarla ortak eşya kullanımının sınırlandırılması da önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Uyuz Olan Köpeğe Ne İyi Gelir?

Köpeklerde uyuz tedavisinde genel olarak ilaçlı banyo, enjeksiyon ve püskürtme tedavileri uygulanmaktadır. Aynı zamanda köpeğin bağışıklık sistemini güçlendirmek için gıda takviyeleri sağlanmaktadır.

Köpeklerde Uyuz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mahallede uyuz köpek bulunuyorsa öncelikle kendi hayvanınız için veteriner hekim aracılığıyla dış parazit ilacı kullanmasını sağlamalısınız. Aynı zamanda veteriner önlem amaçlı bu ilaçları belirli zaman dilimlerinde yineleyebilir.

Sirke Uyuza İyi Gelir mi?

Her derde deva olan sirkenin kullanım alanı oldukça geniştir. Sirke aynı zamanda uyuz hastalığın da oldukça faydalıdır. Özellikle uyuz hastalığında beyaz sirke tercih edilmektedir. Cildin PH dengesini sağlar ve uyuz parazitlerini öldürür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu