Evcil HayvanlarKöpek

Köpeklerde Tüy Dökülmesi

Köpeklerde tüy dökülmesi durumunun temelinde birçok sebep yer alabilir. Genetik olarak bakıldığında bazı köpek ırklarında bölgesel tüy dökülmeleri görülebilmektedir.

Saçkıran, köpeklerde mantar hastalığı gibi durumlar tüy dökülmesine neden olabilir. Başka sebeplerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Basınç yaraları
 • Sürtünme
 • Cilt kanseri
 • Aşırı yalanma
 • Ameliyat sonrasında stres
 • Bazı gıdalar ve alerjik durumlar
 • Enfeksiyonlar
 • Kemoterapi
 • Kızgınlık dönemi
 • Pire ve akarlar
 • Hormon bozuklukları
 • Travmalar ve yara izleri
 • Yabancı cisimlerin bölgesel kelleşmeye neden olması
Köpeklerde Tüy Dökülmesi

Köpeklerde Tüy Dökülmesi Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde tüy dökülmesi her cins ve yaşta görülebilir. Genel olarak köpek sahipleri bu durumu kabullense de aşırı tüy dökülmesi durumunda mutlaka veteriner hekime başvurulmalıdır. Köpeklerde aşırı tüy dökülmesi belirtilerinin veterinere doğru bir şekilde aktarılması gerekir. Bazı belirtiler şu şekildedir:

·        Tüylerin kopması ya da incelmesi

·        Tüy dökülmesinin görüldüğü alanda kızarma ya da kanamalar

·        Tüylerden gelen kötü koku

·        Kaşınma, cilt kuruluğu

·        Genel itibariyle göz ve çevresinde tüy dökülmesi ve kelleşme

·        Simetrik olarak iki tarafında tüylerinin dökülmesi

·        Tüy dökülen bölgede iltihabın oluşması

Veteriner Hekim Ne Zaman Görmelidir?

Köpeklerde tüy dökülmesi sonucu rahatsız edici bir durum görüldüğünde mutlaka veteriner hekime götürmek gerekir. Tüy dökülmesi durumunda köpekte oluşan bazı belirtilerin muayene edilmesi hayati önem taşır.

Evde bulunan diğer evcil hayvanlarda ya da insanlarda meydana gelen herhangi bir cilt sorunu durumunda köpeğin daha iyi bir şekilde muayene edilmesi ve eğer cilt problemi var ise buna uygun ilaç tedavisine başlanması gerekmektedir.

köpeklerde tüy dökülmesi

Köpeklerde Aşırı Tüy Dökülmesinin Nedenleri

Köpeklerde aşırı tüy dökülmesinin bazı nedenleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

Dengesiz ve Yetersiz Beslenme

Köpeklerde aşırı tüy dökülmesinin en büyük nedenlerinden birisi yetersiz ve dengesiz beslenmedir. Yanlış beslenme köpeklerin direk tüylerine yansımaktadır. Önce seyrelme ve sonrasında tüy renginde solmalar meydana gelmektedir. Bazı durumlarda köpeklerde tüy dökülmesi bölgesel olabilir. Bu yüzden köpeklerin beslenmesine çok dikkat etmek gerekir. Kaliteli ve besleyici mama çeşitlerini tercih etmek köpeklerin sağlığı bakımından büyük önem taşımaktadır.

Dermatolojik Hastalıklar

Köpeklerde tüy dökülmesi konusunun başka bir nedeni de dermatolojik hastalıklardır. Genel olarak ciltte kızarma ve tahriş görüntüsüyle birlikte dökülmeler meydana gelmektedir. Bu yüzden köpeğin cildinde kızarma görüldüğünde mutlaka vakit kaybetmeden veteriner hekime danışılmalıdır. Gerekli olan testler ve muayene yapıldıktan sonra varsa dermatolojik sorunu fark eder ve ona göre tedaviye başlayabilir.

Dış Parazitler

Çene altı, boyun ve göğüs içi gibi alanlarda tüy dökülmesinin ana nedeni dış parazitler olabilir. Uyuz, pire, bit gibi dış parazitlerde köpeklerde tüy dökülmesi yapabilir. Bu nedenle köpeklerin dış parazit aşıları ihmal edilmemelidir. Bit ve pire aynı zamanda köpeğin başka hastalıklara da yakalanmasına neden olabilir.

Alerjik Durumlar

Köpeklerde tıpkı insanlar gibi dış etkenlere bağlı olarak alerji problemleri yaşamaktadır. Ev temizliği için kullanılan bir malzeme ya da köpeğin yediği bir gıda vücudunda alerji oluşturabilir. Alerji sonucunda köpeklerde tüy dökülmesi görülebilen bir durumdur.

Bu durumda mutlaka veteriner hekime başvurmak ve gereken tedaviyi yaptırmak gerekir. Köpeklerde tüy dökülmesi biraz da biyolojik bir durumdur. Köpeklerin tüylerinin sağlıklı kalması için bazı durumlara dikkat etmek gerekir.

köpeklerde tüy dökülmesi

Köpeklerde Tüy Dökülmesi Nasıl Önlenebilir?

 • Köpeklerde tüy dökülmesini önlemek ya da azaltmak adına kaliteli mama ve besin takviyelerine başvurmak yardımcı olacaktır. Beslenme belki de bu konudaki en önemli noktadır.
 • Köpeklerin kişisel bakımlarını zamanında ve düzgün şekilde yapmak gerekir. Çok sık yıkamak, doğru aralıklarda temizliğini yapmak, sık sık taramak tüy sağlığını olumlu yönde etkiler.
 • Köpeğin strese girmesi, devamlı kapalı bir ortamda kalması onun psikolojisini olumsuz yönde etkiler. Bunun sonucunda tüy dökülmesi oluşabilir. Bu yüzden yeterli miktarda enerjisini atabilmesi ve fiziksel aktivitelerde bulunması tüy dökülmesini önler.
 • Köpeğin koşması ve yürüyüşe çıkması hem fiziksel hem de ruhsal sağlığı bakımından büyük önem taşır. Vücuttaki kan dolaşımını olumlu yönde etkiler. Stresi azaltan bir etmen olduğu için oldukça önemlidir.
 • Doğru bir şekilde beslenmesini sağlamak, doğru koşullarda bakımlarını gerçekleştirmek, aşılarını aksatmamak köpeğin tüy sağlığı için önem taşımaktadır. Bu yüzden köpeklerde tüy dökülmesi durumunu ciddiye almak ve köpek sahibinin buna göre hareket etmesi gerekmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu