Evcil HayvanlarKöpek

Köpeklerde Mantar Hastalığı ve Tedavisi

Köpeklerde mantar tedavi edilmesi gereken önemli bir hastalıktır. Evcil hayvan sahiplerinin bu konuda doğru tespit yapabilmesi bakımından köpeklerde mantar hastalığının nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi sahibi olması önem taşır.

Köpeklerde mantar hastalığı belirli yaşlarda ve belirli dönemlerde meydana gelmektedir. Mantar enfeksiyonu hakkında detaylı olarak bilgi sahibi olmak erken tedavi açısından önemlidir. Erken tanı sayesinde hastalığın farklı bölgelere nüfuz etmesi önlenebilir.

Köpeklerde Mantar Hastalığı

Köpeklerde Mantar Hastalığı Türleri

Köpeklerde mantar bütün evcil hayvanlarda rastlanan mantar hastalığının bir çeşididir. Ancak diğer canlılara nazaran köpeklerde bu hastalık daha şiddetli görülebilir. Özellikle yavru köpeklerde ve genç yaştakilerde görülme olasılığı daha yüksektir. Köpeklerde mantar çeşitleri şu şekildedir:

1. Microsporum Gypseum

Kuru zeminde 5-7 yıl arasında hayatta kalabilen mantar türleridir. Bu yüzden ortamın temiz olması son derece önem arz etmektedir.

2. Microsporum Canist

Daha çok kedilerde rastlanan bir mantar türüdür. Deriye ulaştıktan itibaren kıl köklerinde çoğalır. Kedilerde mantar hastalığı hakkında linkten bilgi sahibi olabilirsiniz.

3. Trichophton Mentagrophytes 

Evcil hayvanlarda tüylerin ciltten koparak dökülmesine ve saçkırana neden olur.

Bunların yanında alternaria, mucor, penicillium, aspergillus, rhizopur adında köpeklerde mantar çeşitleri yer almaktadır.

Köpeklerde Mantar Enfeksiyonları

Köpeklerde Mantar Hastalığı Belirtileri

Kafanın belirli kısımlarında, kuyruk ve bacaklarda, kulak kenarlarında tüylerin dökülmesiyle hastalık kendini göstermektedir. Bunları fark eder etmez hayvan  tedaviye alınmalıdır. Tedavinin gecikmesi halinde tüy dökülmesi daha geniş alanlara sıçrar.

Aynı zamanda kızarıklık ve kaşıntı da köpeklerde mantar hastalığı belirtileri arasında yer alır. Bunun yanında kıllarında kırılma ve kepeklenmeler de görülebilir. Tırnaklarda dökülmeler, kulak içi enfeksiyonlar, kabuklanma ve kuruma da diğer belirtileri arasındadır.

Köpeklerde Mantar Hastalığının Diğer Belirtileri

  • Depresyon
  • Nefes alma güçlük
  • Mide bulantısı
  • Kokulu ve kanlı idrar
  • Ateş
  • Kilo kaybı
  • Agresif davranış
  • Gözlerde iltihaplanma
  • İştahsızlık

Hastalığın teşhisi laboratuvar ortamında mantar izolasyonu ile gerçekleştirilmektedir. Wood lambası hastalığın daha hızlı teşhisini sağlar. Deriden biyopsi alınır.

Köpeklerde Mantar Hastalığı Tedavisi

Öncelikle tanı için köpeğin veteriner tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Muayene sonucu mantar teşhisi koyulursa uygun tedaviye başlanır. Genelde mantar tedavisinde ilaç tedavisi ve merhemlere başvurulur. Hastalığın şiddetine, evresine ve köpeğin genel durumu baz alınarak tedavi yöntemi değişiklik gösterebilir.

Tanı sonrasında tedavi başlangıcı olarak mantarlı alan tıraş edilir. Hızlı gelişen mantar tiplerine özel olarak ilaçlı şampuanlarla bölge yıkanabilir. Ancak bunun kararını veteriner hekim verir. Bilinçsiz şekilde kullanılması zehirlenmeye neden olabilir. Köpeklerin mantar hastalığının tedavisi 4-8 hafta arasında değişir. Bu süreç içerisinde veteriner hekimin bütün tavsiyelerine uyulmalıdır. Haftada 2 defa köpeğin yaşam alanı dezenfekte edilmelidir.

köpeklerde mantar tedavisi

Hastalıktan Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

Mantar hastalığı bulaştıktan sonra ya da bulaşmadan önce köpeğin yaşam alanı ve eşyaları daima temiz olmalıdır. Eğer evde başka evcil hayvan bulunuyorsa onları da köpekten ve eşyalarından uzak tutmak gerekir. Mantar hastalığı daha çok bağışıklık sistemi zayıf olan hayvanlarda görüldüğü için beslenme düzenine önem vermek gerekir.

Hastalık Nasıl Bulaşır?

Mantar hastalığı tedavi edilmediğinde hızlı bir şekilde yayılır. Köpek sahipleri için de sıkıntı oluşturabilir. Köpeklerde mantar hastalığı zoonoz karakterli olduğu için insanlara da bulaşma özelliği taşımaktadır. Kedi ve köpeklerde oluşan mantar enfeksiyonlarının çoğu aynı türdendir.

Bazı mantar türleri kedilere daha çok enfeksiyon yaparken bazıları ise köpeklere yapmaktadır. Genelde mantar yönünden zengin olan toprakların enfekte olması köpeklerde mantar hastalığına neden olmaktadır. Genelde köpeklerin mantarı soluması ile mantar enfeksiyonu bulaşmaktadır.

Diğer bir bulaşma yolu ise mantar enfeksiyonu bulunan bir köpeğe başka bir köpeğin temas etmesi sonucu yara ya da çiziklerden deri yoluyla bulaşmaktadır. Doğu yürüyüşlerinde topraktan köpeklere mantar enfeksiyonu rahatlıkla bulaşabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Köpeklerde Mantar Nasıl İyileşir?

Tedavi için genelde antifungal ilaçlara başvurulur. Aynı zamanda mantar oluşumu da engellenmeye çalışılmaktadır. Çok ileri seviyede mantar var ise ilaçlarla birlikte merhem kullanımı da gerekebilmektedir.

Mantarlı Köpek Yıkanır mı?

Bazı mantar türlerinde hekimin karar vermesiyle ilaçlı şampuanlarla mantarlı bölge yıkanabilir.

Köpeklerde Neden Mantar Olur?

Derilerdeki parazitlerin artması, deride ortaya çıkan kene ve parazitler sonucu alerjik reaksiyon meydana gelmesi mantar oluşumunu meydana getirebilir.

Kedilerdeki Mantar Köpeğe Bulaşır mı?

Kedilerdeki mantar hastalığı köpeklere de bulaşabilir. Bu yüzden birbirleriyle temas etmemeleri ve ayırılmaları gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu