Evcil HayvanlarKöpek

Köpeklerde Böbrek Yetmezliği

Köpeklerde böbrek yetmezliği belirtileri arasında bazı ciddi semptomlar yer almaktadır. Bunlardan bazıları ciddi kilo kaybı, koordinasyon kaybı, diş etlerinin solgunlaşması, su tüketiminde ve idrar miktarında artma ya da azalma, idrarda kan, ağızda yara, halsizlik, kusma gibi belirtilerdir.

Köpeklerde kronik böbrek yetmezliği daha nadir görülse de görülmesi muhtemel belirtiler ise ani görme kayıpları, kaşıntı, kemiklerin zayıflaması ve buna bağlı kemik kırıkları, ciltte morarma, mide kanaması köpeklerde böbrek yetmezliği sonucu ortaya çıkar. Bu hastalığın teşhisi ve tedavisi ne kadar erken koyulursa o kadar iyi şekilde sonuçlar alınır.

köpeklerde böbrek yetmezliği

Köpeklerde Böbrek Yetmezliğinin Erken Teşhisi

Bazı durumlarda erken uyarı belirtileri görülse de ciddi hastalık bulgularında böbrek fonksiyonlarının yüzde 75 ve fazlasının kaybolduğu görülmektedir. Bu yüzden köpeklerde böbrek yetmezliği erken teşhisi oldukça önemlidir. Erken teşhis sayesinde altta yatan sebepleri çözmek adına daha fazla zaman olacak ve hastalığın ilerlemesi önlenecektir. Susuzluk artışı köpeklerde böbrek yetmezliği konusunda ilk belirti olabilir.

Köpeklerde Akut Böbrek Yetmezliği Nedenleri

Köpeklerin toksinlere fazla maruz kalmasıyla akut böbrek yetmezliği meydana gelir. Tüketmemesi gereken besinleri tüketmesi, evdeki temizlik malzemeleri ve kimyasallar akut böbrek yetmezliğine neden olmaktadır. idrar tıkanıklığı ile sorun ortaya çıkar.

Tıkanıklık sonucu böbreklerde kan akışının azalmasıyla böbreklere ulaşan oksijen miktarının düşmesi sonucu enfeksiyonlar meydana gelebilir. Köpeklerde böbrek yetmezliği akut şekilde oluşmasında sıcak çarpması, bakteriyel enfeksiyonlar, yılın ısırması gibi durumlarda risk faktörleri arasındadır. Eğer hızlı ve etkili bir tedavi yöntemi uygulanmaz ise böbrek hasarı artar ve durum kronikleşir.

köpeklerde böbrek yetmezliği

Köpeklerde Kronik Böbrek Yetmezliğinin Nedenleri

Genellikle kronik böbrek yetmezliği yaşlı köpeklerde görülmekte olup nedenin saptanması oldukça zordur. Erken dönemde kronik böbrek yetmezliğinin belirtilerini saptamak kolay olmamaktadır. En sık görülen nedenler arasında diş hastalıkları yer almaktadır. Köpeklerin ağız ve diş bakımları ihmal edildiği durumlarda bakteriler çoğalır ve sindirim sistemine hareket eder. Bakterilerin sisteme girmesiyle zaman içerisinde böbrek fonksiyonları zarar görmektedir.

Beslenmenin Önemi

Köpeklerde böbrek yetmezliği teşhisi koyulduktan sonra en önemli adımlar gerekli ilaçları almasını sağlamak ve böbrek diyeti uygulamaktır. Beslenme ile alakalı olarak köpeğe verilebilecek birkaç özel mama bulunmaktadır. Bunların yanında bazı özel ev yapımı alternatifler de yer almaktadır.

Böbrek için mamanın fosfor açısından düşük olması gerekir. Mama aynı zamanda aşırı asit üretimiyle mücadele etmesi bakımından alkalin takviyelerine sahip olmalıdır. 1000kcal mama başına 40 gram fazlası protein içermemelidir. Kandaki üre seviyelerini azaltmak adına bu durum önemlidir. Aynı zamanda omega-3 yağ asidi bakımından mamanın içeriği fazla olmalıdır.

köpeklerde böbrek yetmezliği

Köpeklerde Böbrek Yetmezliği Belirtileri

Eğer aşağıdaki belirtilerinden herhangi birilerini görürseniz mutlaka vakit kaybetmeden veterinere başvurmalısınız.

 • Susuzluğun artması
 • Dehidrasyon
 • İdrarda kan görülmesi
 • Ağız kokusu ve soluk diş etleri
 • İshal ve siyah dışkı
 • İştah kaybı
 • Kabızlık
 • Kilo kaybı
 • Ateş
 • Ruhsal durumların değişmesi
 • Koma
 • Çöküş
 • Ani görme kaybı
 • Yönelim bozukluğu

Köpeklerde Böbrek Yetmezliği Tedavisi

Birçok sağlık sorununda olduğu gibi köpeklerde böbrek yetmezliği tedavisi köpeğin durumuna göre değişkenlik gösterebilir. Akut böbrek yetmezliğinde ani ve şiddetli sorunlar oluşabileceğinden klinik bakıma ihtiyaç olma ihtimali fazladır. Kronik böbrek yetmezliğinde hastalığının ilerlemesini önlemek ve köpeğin yaşam kalitesini artırmak amaçlanır.

Köpeklerde kronik böbrek yetmezliği durumunda ne yazık ki kesin bir tedavi yöntemli olması, ilaçlarla ve diyet ile semptomların kontrol altına alınması sağlanır. Eğer köpeklerde böbrek yetmezliği teşhisi konulduysa mutlaka diyet konusuna önem verilmelidir. Bu noktada veteriner hekim gerekli şekilde doğru bir beslenme yöntemi belirler. Teşhis koyulduktan itibaren kaliteli bir yaşam sürdürebilmesi açısından hekimlerin uyarıları ve önerilerine dikkat etmek gerekir. Ayrıca köpeklerin gece havlaması ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Böbrek hastası Köpek Ne Yemeli?

Böbrek hastalığının ciddiyetine göre beslenme durumu göz önüne alınır. Böbrek hastalığı olan köpeklerin balık yağından elde edilmiş omega-3 yağ asitleri ile takviyeli diyetlerle beslenmesi gerekir. Aynı zamanda protein, fosfor ve sodyum miktarı azaltılmış besinleri tüketmesi gerekir.

Köpeklerde Böbrek Yetmezliğine Ne İyi Gelir?

Köpeklerde böbrek yetmezliği kronik olduğu durumda ne yazık ki kesin bir tedavisi yoktur. Belirli semptomların kontrol altına alınması için diyet değişiklikleri ve ilaçla tedaviye başvurulabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu