Evcil HayvanlarKöpek

Köpekler Neden Ot Yer?

Köpekler neden ot yer? sorusunu hem köpek sahipleri merak etmekte hem de veteriner hekimler bu soruyla sıklıkla karşılaşmaktadır. Köpeklerin ot yemesi çok beklendik bir durum olmamaktadır. Bu davranışı sergileme nedenleri arasında mide rahatsızlıkları, aç olması ya da başka bir hastalığı olması gibi endişeler söz konusudur. Fakat ne yazık ki her ne zaman sebeplerine karşılık doğru ve net yanıtlar verilemeyebilir.

köpekler neden ot yer?

Köpeklerin Ot Yemesinde Sakınca Var mı?

Köpekler her ot yediğinde otların üzerinde pestisit bulunabileceği ya da otlar arasında böcek ve salyangoz gibi canlılarından parazit yumurtası kapabilir. Aynı zamanda bazı dikenli ot çeşitleri köpeklerin yüzünde ve ağzında tahriş edici etkiye neden olabilir. Bu yüzden köpeklerin ot yemesi istenen ya da teşvik edilecek bir şey değildir.

Aynı zamanda köpeğin ot yemesi sonrası hastalanması da endişe verici bir durumdur. Köpeklerin hasta olduğu zaman içgüdüsel olarak ot yediğine dair görüş olsa da bunun mutlak bir gerçekliği yoktur. Köpek eğer ot yedikten sonra tekrar tekrar hastalanıyorsa mutlaka veteriner hekime danışmak gerekir. Köpeklerin ot yemesi evcil hayvan sahipleri bakımından endişe veren bir durumdur.

köpekler neden ot yer?
köpekler neden ot yer?

Köpeğin çaresizce ot yemeye çalışmaya devam etmesi ve bunu alışkanlık haline getirmesi altta bir sağlık sorunun olduğunu işaret edebilir. Bu yüzden bu konuda mutlaka bir uzmandan görüş almak gerekebilir. Köpeğin ot yemesi durumunda eğer aşağıdaki durumlar ile karşılaşılırsa mutlaka veteriner hekime danışılmalıdır.

  • İştahsızlık
  • Halsizlik
  • Kusma ve İshal
  • Uyuşukluk
  • Diş etleri ve göz kapaklarında solgunluk

Köpeklerin Ot Yemesi Psikolojik İhtiyaç mı?

Köpekler insanlara bağlı evcil canlılardır. Sahibi evden çıktığı andan itibaren köpeği onun gelişini heyecanla bekler. Bu durumun uzaması halinde ayrılık kaygısı gelişmesi ve evde uzun süre yalnız kalması sonucunda yeni ve heyecan verici bazı aktiviteler ararlar. Köpekler neden ot yer? sorusunun başka bir cevabı da boş zamanlarını değerlendirmek için ot yemeyi tercih edebilirler. Köpekler sahipleri tarafından ihmal edildiğinde düşündüğü zamanlarda ot yeme gibi davranışlar sergileyebilir. Bunun altında ise korku, endişe ve sıkılma sonucu davranış sorunlarının ortaya çıkması yer alır.

Köpekler Neden Ot Yer ve Kusar?

Köpeklerin ot yeme sonrasında kusma davranışında bulunması iyi hissetmemesi sonucu meydana getirdiği bir davranıştır. Bazı durumlarda bağırsak paraziti ve mide ağrısı gibi durumlarda köpeklerin daha çok ot tüketme eğiliminde bulunduğu bilinir. Bağırsak parazitleri köpeklerin besinlerini çaldığı için köpeklerde lif ihtiyacını karşılamak adına ot tüketmektedir gibi bir düşünce hakim olsa da bu konu tartışmaya açık bir konudur. Bazı kesim ise köpeklerin otların tadını beğendiği için tükettiği görüşünü savunmaktadır.

köpekler neden ot yer?

Köpeklerin Ot Yemesi Engellenmeli mi?

“Köpekler neden ot yer?” sorusunun yanıtlarından bağımsız olarak bu davranışlarının engellenmesi önerilmektedir. Ot ve benzeri çimenler köpekler adına sağlıklı besin olarak nitelendirilmemektedir. Ot ve çimenler köpeklerin sağlığına olumsuz etki etmese bile üzerinde olan bitki ilaç kalıntıları, bakteri ve parazitler sağlık açısından tehdit unsuru olabilir. Aynı zamanda farklı hayvanların dışkılarına da maruz kalabilir. Köpeklerin ot yemesini engelleme hususunda en çok gezintiye çıkarken dikkat etmek gerekir. Köpeğin ot yemesini engellemek adına ödül mamaları ile teşvik sağlanarak ot yeme alışkanlığından vazgeçmesi sağlanabilir.

köpekler neden ot yer?

Köpekler Neden Çimen Yer?

Köpekler ot ve çim yemeleri genelde fiziksel bir ihtiyaç sonucu ortaya çıkan davranış olarak kabul edilmektedir. Büyük bir kesim tarafından köpeklerin mide rahatsızlıkları nedeniyle ot tükettiği görüşünde olduğu düşünülmektedir. Köpekler bazı durumlarda hızlı bir şekilde ot tüketerek sonrasında kusmaktadır. Bu davranışı göstermesinin temel nedeni mide ağrısını hafifletmek ya ot yemesi sonucu kusması gibi iki farklı düşünceyi ortaya çıkarmaktadır. Bilimsel araştırmalar neticesinde köpeklerin yüzde 25’i ot yedikten sonra kusmaktadır.

Bu da köpeklerin kendisini rahatlatmak için ot yediğini görüşünün olasılığını kabul ettirmektedir. Ancak her durum bu söylemden ibaret değildir. Aynı zamanda köpeklerde lif eksikliği oluşması sonucunda da ot yeme eğilimi gösterdikleri ve bu yüzden ot yediklerini düşünen güçlü görüşlerde hakimdir. Lif eksikliği olan köpeklerin ot tüketimi sonrasında sindirim sistemini çalıştıran etki oluşturduğunu ve bunun da faydalı olduğu nitelendirilmektedir.

İlgili Makale: Kediler Neden Ot Yer? okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu