Evcil HayvanlarKöpek

Köpekler Neden Geceleri Havlar?

Köpekler hayatımızda çok önemli yere sahip olan sadık dostlarımızdır. Fakat bazı durumlarda köpeklerin havlaması bizleri ya da başkalarını çok rahatsız edebiliyor. Özellikle gece saatlerinde köpek havlamaları sizi de komşularınızı da rahatsız edebilir. Bu sebeple köpeklerin havlama sorununu çözüm arayabilirsiniz. Eğer sizlerde köpekler neden geceleri havlar? sorusunun cevabını merak ediyorsanız, bu yazıya göz atabilirsiniz.

Köpeklerin ısrarcı bir şekilde havlaması birçok insan açısından sinir bozucu bir durumdur. Eğer birde köpeğiniz sebepsiz yere havlıyorsa ve neden havladığını bilmiyorsanız bu durum daha can sıkıcı hal alır. Köpeğinizin neden havladığını anlayabilmeniz halinde hem siz geceleri rahat uyuyacaksınız ve hem de komşularınız artık rahatsız olmayacak.

Sokak Köpekleri Geceleri Neden Havlar?

Özellikle gece saatlerinde evde yaşayan köpekler ile birlikte sokak köpekleri de havlamaktadır. Peki, sokakta köpekler neden geceleri havlar? bu soruya cevap vermek adına birçok sebep vardır. Sürü halinde yaşamayı daha çok sevdikleri için sokak köpekleri de gece yalnız kaldığı zamanlarda havlamaktadır. Sebebi yalnızca bununla birlikte sınırla kalmaz. Sokak köpeklerinin yaşam kaliteleri çok düşük olduğu için başka sebeplerden ötürü geceleri havlamaktadır. Evcil köpeğimizin gece neden havladığını çözmek daha kolaydır. Fakat sokak köpekleriyle her zaman ilgilenemediğimiz için bir süre sonra sokak köpekleri geceleri havlamayı alışkanlık haline getirmektedir.

Sokak köpeklerinin gece havlama nedenleri olarak şunları söyleyebiliriz:

Yalnız Kalmaları: Tıpkı bizler gibi köpeklerde ailesinin olmasını isteyen ve yalnızlıktan hoşlanmayan canlılardır. Sokak köpekleri yalnız kaldıklarında dikkat çekmek adına havlama eyleminde bulunmaktadır. Etrafında diğer köpekleri olmasından hoşnut olurlar. Onlarla oyun oynamak ve çiftleşmek için bir araya gelmek adına dikkat çekmek adına havlarlar.

Korku: Evcil hayvanlar kadar şanslı olmayan sokak köpekleri dışarıda yaşadıkları travmalardan ötürü seslere karşı oldukça duyarlıdır. Etrafından yabancı bir ses duyduklarında ürktüklerinden ötürü korkularını ifade etmek için havlama eyleminde bulunurlar. Yabancı sesler duyduğu zaman sokak köpekleri koruma içgüdüsünden dolayı havlayarak insanlara uyarıda bulunmaktadır.

köpekler neden geceleri havlar?
köpekler neden geceleri havlar?

Köpeklerin Sıkıntıdan Havlaması

Evcil hayvanlarımız da insanlar gibi yalnız kaldıkları zaman sıkılabilir. Özellikle ilgi bekleyen köpekler sıkıldıklarında havlamasını ısrarla sürdürür. Onları ilgisiz bırakmamalı ve evde olmadığımız zamanlarda vakit geçirebileceği oyuncaklar alarak eğlenmesini sağlamalıyız.

Köpeklerin Korkudan Havlaması

Köpekler özellikle gece saatlerinde bazı seslerden korkar ve havlayamaya başlar. Bu sesleri size haber vermek isterler. Bu yüzden köpekler geceleri havlayabilir.

Köpeklerin Yalnızlıktan Havlaması

Gece saatlerinde köpeğimiz yalnız kaldığında sürü hayvanı olduğundan dolayı havlamaya başlar. Köpeğinizin odanızda uyumasına izin verirseniz havlamasını engelleyebilirsiniz.

Köpeklerin İlgi Çekmek İçin Havlaması

Evcil hayvanlar genelde ilgi görmekten ve sevilmekten hoşlanmaktadır. İlgisiz kaldıklarında dikkat çekmek için köpeğiniz havlayabilir. Bu durumda her defasında ona ilgi göstermemelisiniz. Bunu alışkanlık haline getirir ve her ilgi istediğinde havlamaya başlar.

Köpeklerde Egzersiz Eksikliği

Köpeğiniz evde genelde yalnız kalıyorsa ve sizinle fazla vakit geçiremiyorsa kendini huzursuz hissedebilir. Bütün gün atamadığı enerjisini siz eve geldiğinde atmak ister. Egzersiz eksikliği nedenliyle de sürekli olarak havlayabilir. Bu sebeple eve geldiğinizde boş vakitlerinizde mutlaka köpeğinizin enerjisini harcaması için aktiviteler yapmanız gerekir. Bunlar yapmaz iseniz köpeğiniz sizinle sürekli oynamak ister ve havlama davranışında bulunabilir.

Köpekler Neden Havlar?

  • Köpeğinizin bulunduğu bölgeye başka bir insan ya da hayvan yaklaştığında havlama içgüdüsünü tetikler. Ona o hayvan ya da köpek yaklaştığında ise havlama sesi daha da artabilir. Köpeğiniz burada bölgesini korumak istemektedir.
  • Uzun süre boyunca yalnız kalan köpekler evde ya da bahçede olsun sıkıntıdan havlamaya başlar. Köpekler sahibini karşılarken mutluluktan havlayabilir. Bu tip havlamada bir yandan zıplar bir yandan havlar.

Köpeklerin Havlamasını Nasıl Önleyebiliriz?

Gece saatleri yaklaşmadan köpeğimizin havlamasını azaltmak için bazı profesyonel yardımlar alabiliriz. Köpeğimizin havlama sorunu uzun sürüyorsa bununla ilgili sorunu çözmek uzun bir süreçtir. Bu yüzden sabırlı davranmalıyız ve çözümden vazgeçmemeliyiz.

Köpek Havlamasını Önlemek İçin Başka Neler Yapabiliriz?

  • Öncelikle köpeğimizin havlama nedenini anlamamız gerekir. Köpeğimiz başka bir köpeğe havlamaktaysa ona bağırmamalıyız. Ona eşlik ettiğimizi düşünerek hareket eder. Havladığı zamanlarda onu seversek iyi bir şey yaptığını algılar ve bunu alışkanlık haline getirir.
  • Köpeğiniz bizimle oyun oynamak istiyorsa ve bu yüzden havlıyorsa göz teması kurmamalıyız. Bizden ilgi gelmediğini anladığında kendisini oyalayacak başka şeyler bulur.
  • Köpeğimiz havladığı zamanlarda bir kelime belirleyerek bunu komut şeklinde ona söyleyebiliriz. Bunu yaparken aynı ses tonu ile yapmaya özen göstermeliyiz.

Aşırı Havlama Sorununa Nasıl Yaklaşmalıyız?

Köpeğimizin havlamasını önlemek için onunla boş zamanlarınızda vakit geçirmeliyiz. Bunun yanında düzenli eğitim şarttır. Ancak değişimin birden olmasını beklemeden, doğru tekniklerle köpeğimizde gelişim sağlayabiliriz. Köpek havlamasını kontrol altına almak için köpeğimize asla bağırmamalıyız. Çünkü bağırdığımızda köpeğimiz bunu iyi bir şey gibi algılar ve onu desteklediğimiz düşüncesinde olur.

Aşırı Köpek Havlamasını Nasıl Önleyebiliriz?

Köpeğiniz havladığı zamanlarda sakin bir ses tonu ile sert bir şekilde ona ”sessiz ol” komutu verin. Havlamasını durdurduktan sonra ise ona ödül maması verebilirsiniz. Ancak havladığı sırada ödül maması vermeyin.

” Sessiz ol” komutunu verdiğinizde köpeğiniz bu durumda ödül maması alacağını düşünerek havlamayı kesecektir.

Kediler Neden İshal Olur? Okumak için tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu