Şifalı Bitkiler

Keten Tohumu Yağı Faydaları Nelerdir?

Vücudumuzun temel besin ihtiyaçlarını yerine getirmenin yanı sıra metabolizmamızın daha sağlıklı çalışması adına; vücut direncini artıran ve hastalıklardan korumak amaçlı alternatif bitkisel ürünleri kullanıyoruz. Bu bitkisel ürünler arasında sizlere bu yazımızda keten tohumu yağı faydaları nelerdir? bunlardan bahsedeceğiz.

Öncelikle keten tohumundan bahsedecek olursak; ketengiller familyasındaki keten bitkisinden elde ettikleri tohumdur. Kanseri önleyen özelliği olduğunu Amerika Ulusal Kanser Enstitüsü belirtmiştir ve üzerindeki çalışmalar devam etmektedir. Keten bitkisinin tohumları Eski Roma ve Yunanlılar tarafından eskiden beri kullanmaktalardı. İşte bu tohumdan elde ettiğimiz keten tohumu yağı da zengin besin kaynağı sayesinde birçok faydası bulunmaktadır. Hal böyle olunca insanlar keten tohumu yağı ne işe yarar, faydaları nelerdir gibi sorular sormaktadır.

Bu tohumun ve yağın nasıl tüketir; kalp hastalığı, diyabet, kabızlık, kolesterol gibi hayati önem taşıyan hastalıklara karşı oldukça fayda sağlamaktadır. Ayrıca içerisinde Omega-3 bulunmaktadır. Bazı tıbbi hastalıkların tedavisinde ve aynı zamanda hastalığa yakalanma riskini azaltmak için tüketilmektedir. Şimdi sizlere keten tohumu yağı faydaları nelerdir? bunlardan bahsetmek istiyorum.

keten tohumu yağı faydaları nelerdir?
keten tohumu yağı faydaları nelerdir?

Keten Tohumu Yağı Nedir?

Güneşin bol olduğu yerlerde keten bitkisi yetişmekte ; bu bitkiden çıkardıkları yağ  sonucu ortaya keten tohumu yağı meydana gelmektedir. Bu yağ omega-3 olarak oldukça zengin olmakta; içerisinde linoleik asit taşımaktadır. Kendine has aroması olan keten tohumu yağı; yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi kronik hastalıklara fayda sağlamaktadır.

Doğrudan tohumunu tükettiğimizde midemizdeki enzimler yeteri kadar sindiremez; bu sebeple soğuk presten geçirerek elde ettikleri keten tohumu yağını tüketmemiz bizim için daha faydalı olacaktır. İçerisinde yüksek miktarda doymamış yağ asidi yanı sıra düşük miktarlarda da doymuş yağ asidi vardır.

Yağını elde ederken kesinlikle soğuk pres yöntemini kullanmalıyız. Isıl işlemden geçirerek elde ettikleri keten tohumu yağı sonucunda bezi yağı meydana gelmektedir; bu da sağlık açısından zarar teşkil etmektedir.

Keten Tohumu Yağı Faydaları

  • İçerisinde yüksek miktarda Omega-3 olduğu için kalp sağlığı açısından keten tohumu yağının büyük yararı vardır.
  • Aynı zamanda sırt ağrısı, gaz ve şişkinlik giderici, kabızlığı önleyen özelliktedir.
  • Antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmekte olup; vücudumuzdaki kanser hücrelerinin de oluşmasına engel olmaktadır.
  • Cilt dokusuna oldukça faydası olan keten tohumu yağı cildimizin beslenmesinde büyük katkı sağlamaktadır. Cilt sarkmalarını engellemekte ve gerginleşmesine katkıda bulunmaktadır. Bu yüzden keten tohumu yağının cilde faydaları da oldukça fazladır. Aynı zamanda cildimizde egzama oluşmasını da engellemektedir.
  • Tansiyonu dengeler ve kolesterolümüzde dengede tutmaktadır.
  • Göz ve ağızda meydana gelen sjogren sendromu adı verdikleri semptomlara karşı da iyi gelmektedir.
  • Safra kesemizde eğer taş varsa düşmesini sağlamakta; aynı zamanda oluşmasını da engellemektedir.
  • Eklem iltihaplarını gidermektedir.

Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır?

Bu yağı aynı zamanda yemeklerimizde, salatalarımızda kullanmakla birlikte; su içerisinde karıştırıp tüketirsek faydasını görürüz. Düzenli şekilde tükettiklerinde özellikle kadınlardaki adet sancılarına karşı iyi gelmektedir. Bala ya da yoğurda karıştırarak tüketmekte oldukça lezzetlidir. Sperm kalitesini artıran keten tohumu yağı aynı zamanda prostat sorununa da iyi gelmektedir.

Eğer 15 gün boyunca kadınlar göğüslere sürerse göğüs büyütücü özelliği olmaktadır. Aynı zamanda saç diplerine masaj yaparsak ta saçların daha sağlıklı olmasını ve köklerin beslenmesini sağlamaktadır. Kabızlığı gidermek için ise gün de sabahları suyla beraber 1 yemek kaşığı aç karnına tüketmemiz halinde; bağırsaklarımızın düzenli çalışmasını sağlamaktadır.

Keten Tohumu Yağı Zayıflatır mı ?

Eğer sizlerde diyet yaparken yorgun ve bitap düşüyorsanız keten tohumu yağı kullanmanız halinde; bu etkilerin gitmesini sağlarsınız. Aynı zamanda vücutta yer alan fazla suyu dışarı atmakta olan keten tohumu yağının ödem atan özelliği bulunmakta; bu sayede zayıflamaya da daha çok katkı vermektedir. Düzenli şekilde keten tohumu yağı kullanırsak daha kolay şekilde kilo veririz. Tokluk hissi sağlayan keten tohumu yağını yemek yemeden 45 dakika kadar önce 1 tatlı kaşığı ve 1 ılık suyla beraber tüketebiliriz.

Keten Tohumu Yağı Yan Etkileri

Günde en fazla 2 yemek kaşığı keten tohumu yağını tüketmemiz yeterlidir. Fazla tüketirsek kusma ve ishal yapabilir. Kan inceltici ilaç kullananlar ise keten tohumu yağını tüketmemelidir. Bilimsel çalışmalarda prostat kanseri olanların keten tohumu yağı tüketmesiyle tümör büyümesi olduğu saptanmıştır. Bu nedenle dikkatli davranmak gerekmektedir. Emziren ve hamile olanların, düzenli ilaç kullananların da tüketmeden önce mutlaka doktora danışması gerekir.

Diğer bir yazı; BAL ARISI IRKLARI okumak için buraya tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu