Apiterapi

Kestane Balının Faydaları ve Zararları

Mono flora ballar kategorisinde bulunmakta olan ballar arasında en yaygın türlerden birisi olan kestane balı, kestane ağaçlarından olup, Karadeniz Bölgesi’nde yaygın olarak görülmektedir. Başka bölgelerde de yaygın olmamakla birlikte kestane ağaçlarından üretimi söz konusudur. Son derece değerli olan kestane balının faydaları ve zararları konusunda bu yazımızda bütün detayları vereceğiz.

Haziran ayı ile birlikte Sakarya Sapanca bölgesinde ve Karadeniz bölgelerindeki kestane ağacı ormanlarındaki çiçek nektarlarından arılar tarafından kovana getirilerek üretilen bir baldır. Şimdi gelelim kestane balının faydaları ve zararları konusuna.

Kestane balının faydaları ve zararları
Kestane balının faydaları ve zararları

Kestane Balının Faydaları

Kestane balının faydalarından söz edecek olursak ;Güçlü bir antioksidan kaynağı olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. İçeriği özelliği ile solunum yolu enfeksiyonlarına karşı en etkili bal türü arasında yer almaktadır. Boğaz ağrıları ve soğuk algınlığına karşı da iyi gelmektedir.

Kestane balının içerisindeki antioksidan maddeler sayesinde vücutta kanser hücrelerinin oluşumunu engellemektedir. Kestane balının mideye faydası var mı? Sorusuna cevap arayanlar ise mide yanması gibi problemlerle karşılaşanlar tükettiğinde mideyi rahatlatıcı etkiye sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Kestane balının cilde faydaları hakkında bilgi vermeden önce kestane balının da diğer ballar gibi çiçek balları arasında yer aldığını belirtmek isterim. Kuru ve normal ciltler için tercih edilmesinde fayda vardır. İçeriğinde yer alan aminoasitler, B ve C vitaminleri cilt tarafından kolay bir şekilde emilime uğradığından ötürü cildin daha canlı görünmesini sağlamaktadır. Cilt lekelerinin giderilmesinde yaygın olarak kestane balı kullanılmaktadır.

Sivilceye karşı bir çay kaşığı ölçeğinde kestane balını limon suyu ve zeytinyağı ile karıştırarak ta yapılan maske sürülebilir. Cildin tahriş olmasında kullanılmaktadır. Ciltteki kan akışını hızlandırmaktadır.


Kestane balının karaciğere faydası konusuna değinecek olursak; bu konu hakkında yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde fareler üzerinde yapılan deney sonucunda kestane balının toksitlere karşı karaciğeri koruduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda deneylerde insanlar ele alınarak normal bir insanın günde 2 tatlı kaşığı kestane balı tüketebileceği önerilmektedir. 


Kestane Balının Diğer Ballardan Farkı Nedir?

Normal bir çiçek balında sodyum, potasyum, fosfor, demir, magnezyum ve vitaminler bulunmakta iken kestane balının diğer ballardan farkı ise antioksidan ve besin içeriği bakımından 2 kat daha fazla yüksek besin değerine sahip olmasıdır.

Analiz sonucunda çiçek balı iletkenliği 0,16 olarak tespit edilirken, kestane balında bu oran 0,73 olarak tespit edilmiştir. Normal bala göre 5 kat daha fazla mineral madde içermektedir. Aynı zamanda normal çiçeklerden alınan polenin kalitesi kestane çiçeğinden alınan polen kadar kaliteli değildir.

Kestane Balı'nın Faydaları ve Hakkında Bilgiler - Güzel Sözler 2021
kestane balının faydaları ve zararları

Kestane Balının Zararları  

Yoğun bir içeriği sahip olduğundan dolayı tüketimi kestane balı konusunda mutlaka ölçülü olmak gereklidir. Bir beslenme uzmanı ya da diyetisyen önerisinden bilgi almakla birlikte ortalama olarak günde 2 tatlı kaşığını geçmemek gerekir.

Kestane balının ölçüsünü kaçırdığımızda ise yan etkiye maruz kalabiliriz. Baş dönmesi, kusma, tansiyon düşüklüğü gibi sorunlarla karşılaşabiliriz. Yine her zaman dediğimiz gibi arı ürünlerine karşı alerjisi olanların doktora danışmadan tüketmemesini tavsiye etmekteyiz.

Sağlık açısından çok fazla önem taşıyan kestane balının tüketimi konusunda bilinçli davranmak gerekmektedir. Yanlış ve aşırı tüketim sonucu faydadan ziyade zarara neden olabilir. Kestane balını her sabah 1 tatlı kaşığı ve akşamları da uyumadan önce 1 tatlı kaşığı kadar tüketmek yeterli olacaktır.

Çok fazla tüketimi faydadan çok zarar verir. Uzmanlar tarafından kestane balının sabahları 1 tatlı kaşığı kadar tüketmenin ;güne enerjik başlamak açısından ve vücudun bağışıklık sisteminin güçlü olması bakımından önemli olduğu belirtilmektedir. 


Diğer tarafından risk grubunda olanlar yani şeker hastaları ya da hamileler gibi veya arı ürünlerine karşı alerjisi bulunanlar kestane balı tüketmemelidir. Aynı zamanda küçük yaşlardaki çocukların tüketmesi de kesinlikle önerilmez. 

Kestane Balı Çocuklara Verilir mi? | Saglik12.comKestane Balının Cilde Faydaları

Kestane balının yüksek antioksidan özelliği sayesinde birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Cilt bakımında çiçek balı ve çam balının yaygın olarak kullandığı görülüyor. 

Cilt sağlığı bakımından önem arz eden bir arı ürünü olarak uzmanlar tarafından önerilmektedir. Yapılan cilt maskelerinin birçoğunda saf kestane balının yer aldığı görülmektedir. Özellikle evde cilt maskesi yapmak isteyenler açısından doğal ve ekonomik olur. 

Kestane balının cilde faydaları konusunda yapılan cilt maskelerinin ;cildi nemli ve yağ dengesini düzenleyen bir etkiye sahip olduğu görülür. Cilt gözeneklerinin sıkılaşmasını ve açılarak nefes almasına yardımcı olmaktadır. Kestane balı sivilce sorununu çözer mi? sorusuna gelince, evet kapalı olan sivilcelere doğal olarak sürülerek kullanılabilmektedir. Kestane balı maskelerini hazır olarak temin edebileceğiniz gibi evde kendi imkanlarınızla da yapabilirsiniz.

Kestane balının içeriğinde bulunan B ve C vitaminleri yanı sıra ;aminoasitler cilt tarafından kolaylıkla emilebilen özelliktedir. Bu yüzden cilt lekelerinin giderilmesinde, cildin parlak görünüm kazanmasında kestane balının faydasını görebilirsiniz. Cildi yoğun olarak nemlendiren kestane balının cilde sürülmesi halinde cildiniz yumuşar. 


Kestane Balı İle Zayıflama

Kestane balı ile zayıflama diyetinde diyet yaparken; kandaki şeker oranını dengede tutmak ve açlık hissini engellemek çok önemlidir. Diyet yapıldığı süreç içerisinde vücut vitamin ve minerallerden yoksun kalabilir. Bu yüzden sağlıklı bir şekilde az kalorili yollarla vitamin ve minerallerin vücuda alınması gerekir.

Diyet yapılırken vücudun dengesini bozmamak, dengeli beslenmeye dikkat etmek ve bu sayede verilen kilolar sonucunda; vücutta oluşabilecek başka rahatsızlıkların da önüne geçilmesi sağlanır. 

Diyet yapılırken dengeli beslenmeye özen göstermek istiyorsanız kestane balı kullanabilirsiniz. Diyet esnasında kestane balı vücuda alınması gereken vitamin ve mineralleri sağlamakta ve kişilerin daha zinde olmasına katkıda bulunmaktadır. 

Kestane balıyla zayıflama diyetinde sabahları aç karnına; elma sirkesi ve ılık suyla karıştırıp içilmesi sonucunda vücutta bulunan toksinlerin atılması sağlanmaktadır. Bu formülü düzenli olarak kullandığınızda sağlıklı bir şekilde kilo verdiğinizi göreceksiniz. 

Zayıflamak İçin Kestane Balı Karışımı:

  • 2 greyfurt
  • 1 tatlı kaşığı kestane balı
  • 2 yemek kaşığı elma sirkesi
  • 1 yemek kaşığı taze zencefil (rendelenmiş)


Hazırlanışı:

Greyfurtların suyu sıkılarak elma sirkesi, taze zencefil, kestane balıyla karıştırılıp her gece uyumadan önce içebilirsiniz. Bir süre sonra zayıfladığınızı göreceksiniz.  

Kestane Balının Karaciğere Faydası 


Bu konuda yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde; kestane balının polen, propolis ve arı sütünde olduğu gibi karaciğer sağlığı açısından oldukça faydalı olduğu belirtilmektedir. Kestane balının karaciğere faydası nasıl tespit edilmiştir? 

Fareler üzerinde yapılan bilimsel çalışma neticesinde kestane balı toksitlere karşı karaciğeri koruduğu ispatlanmıştır. Karadeniz Teknik Üniversitesi doktora çalışmalarında kestane balının karaciğer hasarını önlediği ortaya koyulmuştur. 

Kestane balı doğal antibiyotik olarak kullanılmakta olup; bir kaşık kestane balı diğer ballardan 3-4 kaşık kadar tüketmeye eşdeğer olmaktadır. Biyolojik bakımdan diğer emsallerine nazaran daha konsantre olan kestane balı; aynı zamanda yara ve yanık tedavisinde kullanılmaktadır. Bu kadar değerli bir ürün iken kestane ormanlarının korunması ve ormanların çoğaltılması konusunda farkındalık oluşturmak gerekmektedir.

Kestane yalnızca balıyla değerli olmayıp aynı zamanda ağaç ve peyzajı olarak dahi çok değerlidir. Kestane balının gelecek nesillere aktarılması konusunda gerekli olan çalışmaların yapılması desteklenmelidir. Üretimi faal olan bölgelerde yani fidanların dikilmesi ; çalışmaların bilimsel olarak yürütülmesinin desteklenmesine önem vermek gerekmektedir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu