Apiterapi

Kestane Balı Nasıl Tüketilmelidir?

Kestane balı nasıl tüketilmelidir? sorusundan önce kestane balının ne olduğundan bahsetmekte fayda var. Kestane balı arıların kestane ağacı çiçeklerinden nektar toplaması sonucu elde edilen bal çeşitleri arasında yer alan, birçok sağlık konusunda faydası bulunan, Haziran ayı itibariyle Sakarya’nın Sapanca bölgesi ve Karadeniz Bölgesi’nde yetişen kestane ağacı ormanlarında arıcılar tarafından üretilen bir üründür. 

Diğer çiçek ballarıyla kıyasladığımızda fiyat farkı oldukça fazladır. Bunun sebebi antioksidan ve antiseptik özelliklerinin çiçek ballarına oranla daha fazla olmasıdır. Gerçek kestane balını bulduğumuzda ve doğru şekilde kullanımı sonucunda birçok faydasını görebiliriz.

Ancak bilinçsiz şekilde tüketilmesi faydadan ziyade zarara neden olacaktır. Yüzde yüz organik bir kestane balının bazı kanser türlerine karşılık vücudu koruduğu ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu denli mucizevi faydası bulunan ürünün tüketim şekli ve dozu da en az faydaları kadar önem taşımaktadır. Peki, kestane balı ne kadar tüketilmeli, kestane balı nasıl tüketilmelidir?

Öncelikle kestane balı tüketiminde hamileler ve şeker hastası olan kişilerin doktordan öneri almadan tüketmemesi gerekir. Arı ürünlerine alerjisi olanlar da tüketmemelidir. 1 yaş altı çocukların kestane balı ile birlikte başka bal tüketmesi sakıncalıdır. Kestane balı nasıl tüketilmelidir? sorusuna gelince, günde sabahları aç karnına 1 tatlı kaşığı tüketmek fayda eder.

Soğuk algınlığı veya boğaz enfeksiyonu gibi durumlarda kestane balı tükettiğimizde hastalıklara iyi gelir. Kestane balı nasıl tüketilir diye araştırma yaptığımızda doğru kullanımı söz konusu olduğunda herhangi bir zararla karşılaştığı görülmemektedir. Kestane balı içerisinde kalsiyum, sakkaroz, fosfor ve A vitamini gibi zengin içerikler bulunmaktadır. Yüksek enerji verme özelliği bulunması sebebiyle sporcular tarafından tüketilmesi önerilmektedir. 

Metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlamak için kestane balı nasıl tüketilmelidir? 1 tatlı kaşığı kestane balıyla bir su bardağı ılık su ve 1 tatlı kaşığı sirke karıştırarak içerseniz iyi olur. Bu aynı zamanda kilo kontrolüne de fayda sağlar. Mide ve bağırsak rahatsızlarına karşı da 1 çay kaşığı kestane balı tüketmek yeterli olacaktır. 

kestane balı nasıl tüketilmelidir?
kestane balı nasıl tüketilmelidir?

Gerçek Kestane Balı Nasıl Anlaşılır?


Kestane balı almadan önce kafamızdaki sorulardan birisi de kestane balının gerçek mi sahte mi olduğudur. Sadece ülkemizde değil dünyanın her yerinde tüketilmekte olan kestane balı sağlık açısından oldukça faydalıdır. Kestane balının faydaları konusunda önceki yazılarımızda sizlere bilgi aktarmıştık. Kestane balı adeta bir ilaç niteliğinde olduğu için son zamanlarda tüketimi konusunda yoğun ilgi gören arı ürünleri arasında yerini almaktadır. 

Fakat çiçek balı gibi gündemde yoğun bir biçimde yerini almaya başlayınca para kazanma adına çiçek balında olduğu gibi kestane balında da ticari ahlaka aykırı davranışları olmaya başladı. Bu fırsatçılığın önüne geçmek adına her yazımızda insan sağlığını ön planda tutarak kaleme aldığımız bilgiler gibi bu yazıda da bilgiler vermeye çalışıyoruz. Gerçek kestane balı nasıl anlaşılır? sorusunun cevabını aydınlatmaya çalışacağız. 

Kestane balını alırken bazı yollar ile kesin olmamakla birlikte gerçek kestane balını kokusu ve kıvamından ya da renginden göz kararı ile anlamak mümkündür. Kırmızıdan siyaha kaçan bir rengi olan kestane balı diğer ballara nazaran daha yoğun bir kıvama sahiptir. Bu şekilde gerçek kestane balını anlamak mümkün olabiliyor. 

Değerli Hazine Ürünü: Kestane Balının Özellikleri

Analiz yapma şansınız yok ise bazı belli başlı özellikler sayesinde kestane balının gerçekliğini test etmek için aşağıdaki özelliklere dikkat etmekte fayda var. 

Gerçek kestane balı koyu renklidir
Kestane balı tat olarak acımsıdır ve kokusu oldukça baskındır. 

Tabi bunlar göreceli özelliklerdir. 

Bu özellikler haricinde gerçek kestane balı nasıl anlaşılır? konusunda en net yöntem ise analiz yöntemidir. 

İlaç olarak kullanılan kestane balının birçok hastalığa faydası bulunmaktadır. Doğal antibiyotik özellikteki kestane balını satın alırken mutlaka güvenli yerlerden temin edin. 

Gerçek kestane balını anlamak diğer ballara nazaran daha kolaydır. Bununla ilgili birkaç yöntem bulunmaktadır. 

Kestane balını buzdolabında muhafaza ettikten bir süre sonra kabın alt bölümünde krem kıvamı oluşursa; akışkanlığı kesintisiz ise , kıvamı katı ve acımsı bir tat bırakırsa, kağıt üzerine bir miktar balı dökerek yaktığınızda cızırdayarak yanarsa, aldığınız kestane balı büyük ihtimalle gerçektir diyebiliriz. 

 Sorusuna cevap arayanlar bu yöntemleri denemekle beraber kestane balının analiziyle daha kesin sonuçlar elde eder.

Çocuklar Kestane Balı Tüketebilir mi?

Kestane balının insan sağlığı üzerindeki etkileri üzerinde birçok makalemizde bilgiler verdik. Ebeveynler ise  kestane balı çocuklara verilir mi,  gibi soruları merak ediyor. Bu yazımızda bu soruların cevaplarını bulabilirsiniz. 

Kestane balı insan sağlığı açısından hayatımızda büyük bir yere sahiptir. Haziran ayı itibariyle kestane ağacı ormanlarının çiçek açmasıyla; arıcıların arılarının kestane çiçeklerinden nektar toplamasıyla üretilen bir arı üründür. Kestane balı insan sağlığı açısından hemen hemen her konuda oldukça fayda sağlayan bir üründür.

Ancak tüketimi konusunda dikkat edilmesi gerekir. Kestane balını diğer ballar gibi gelişigüzel tüketmeyiniz. Yetişkin kişiler de günde en fazla 2 tatlı kaşığı tüketmesini öneriyoruz. Bu kadar konuda sağlığa iyi gelen ürünün elbette de çocuklara yedirilmesinde bir sakınca yoktur. Küçük çocukların günde 1 çay kaşığı tüketmesinde ; ilerleyen zamanlarda bu ölçeği 1 tatlı kaşığına kadar çıkarmasında bir sakınca bulunmamaktadır. 

Bebeklerde ise 1 yaşından önce bal yedirmek botulizm adı verilen rahatsızlığa neden olabilmektedir. Aynı zamanda 1 yaşından küçük bebeklerde zehirlenmelere ve sindirim sistemi rahatsızlıklarıyla birlikte ölüme kadar giden tehlikesi vardır. Bu yüzden bebeğin en az 2 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. 

Saf ve Doğal Kestane Balı Nereden Alınır?

Bitki örtüsünün büyük bir bölümü kestane ağacından oluşan Karadeniz Bölgesi’nde ; kestane balı yoğun bir şekilde üretilmektedir. Hatta ülkemizdeki kestane balının hemen hemen hepsi Karadeniz Bölgesi’nde üretilmektedir. 

Ülke bazında değerlendirildiğinde kestane balı sınırlı bölgelerde ve sınırlı mevsimlerde üretildiğinden dolayı; üretim kapasitesi düşük ve kaliteli üretildiğinde oldukça değerli bir üründür. Kestane balı nereden alır? sorusunu aydınlatacak olursak; Karadeniz’in yerli bal üreticileri aracılığıyla yüksek rakımlarda kestane ormanlarında üretilen saf kestane balını alabiliriz.

Yerli üreticilerden alınan kestane balı hem süzme şeklinde hem de karakovan şeklinde satılmaktadır. Kestane balını alacağımız yer konusunda verilen emeğin hakkını veren; dürüst ve ticari ahlaka aykırı davranmayan üreticiler tercih edilmelidir. 

Özellikle bal ithalatının serbest hale gelmesinden sonra Gürcistan’dan getirilen kestane balı adıyla satılan balların çoğu hakiki kestane balı değildir. Biraz reklam vermek gibi olacak ama Macahel bu konuda oldukça kaliteli üretim gerçekleştiren; işini hakkıyla yapan saf kafkas arı ırkıyla çalışan bir tesistir.

Macahel yöresinde orman gülü ile birlikte kestane ağaçlarının bulunmasıyla beraber; ıhlamur ve birçok bitki çeşidinin bulunduğu zengin flora yer almaktadır. Burada üretilen kestane balı da haliyle kaliteli olmaktadır. Bu nedenle kestane balını almadan önce iyi araştırma yapmanız gerekmektedir. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu