Arivehayat

Kestane Balı Çocuklara Verilir mi?

Birçok faydası bulunan kestane balını yetişkinler olarak fırsat buldukça şifa niyetine düzenli bir şekilde tüketmeye çalışıyoruz. Saf ve doğal olarak kestane balı çocuklara verilir mi? bu yazımızda sizlere açıklıyoruz.

Saf ve doğal kestane balını kahvaltılarda süzme bal olarak tüketirken; ebeveynler kestane balı çocuklara verilir mi? sorusuna cevap aramaktadır. Bizlerde anne ve babalara bu kadar değerli bir şifa kaynağının çocuklara uygun olup olmadığı konusunda net bilgiler aktaracağız.  

Öncelikle şunu belirtelim ki kestane balı yetişkinler için ne kadar faydalı bir ürün ise aynı şekilde çocuklara da faydalıdır. Fakat burada dikkat etmemiz gereken husus çocuğun bala karşı alerjisi olup olmadığıdır. Eğer çocuğunuzda alerjik bir durum söz konusu değil ise kestane balı çocuklar için oldukça faydalı bir üründür.

Doğal ve hakiki bir kestane balını çocuğunuz tükettiği takdirde zinde kalacak ve içerdiği mineraller ve antioksidan sayesinde bağışıklık sistemi güçlenecektir. İlk etaplarda çocuğa 1 çay kaşığı kestane balı vermek yeterlidir. Ancak ilerleyen zamanlarda bu dozajı artırabilirsiniz. Eğer kestane balı doğal ise hiçbir zararı olmayacaktır. Fakat içerisinde katkı maddesi olan ve bal demeye bin şahit isteyen bir ürünse zaten herkese zararlıdır.

İlginizi çekebilir: Doğal ve Gerçek Kestane Balı Nasıl Anlaşılır?

Çocuğa Kestane Balı Kaç Yaşından İtibaren Verilir?

Kısacası 1 yaşından itibaren bütün bireylere kestane balı ya da başka ballar verilebilir. Fakat çocuğun bala karşı alerjisi olup olmadığını iyi bilmek ve buna göre hareket etmek gerekir. Eğer bala alerjisi varsa çocuğa kestane balı verilmemelidir.

Çocuklara Kestane Balı Ne Kadar Verilmelidir?

Şifa kaynağı olan ve sağlık yönünden birçok faydası bulunan kestane balını alerjisi olmayan çocuğa günde 1 çay kaşığı ile başlamak suretiyle vermek yeterli olacaktır. Her öğünde abartılı bir şekilde çocuğa bal vermek doğru olmaz. Her şeyin fazlası zarardır. Tıpkı bir ilacı doktor günde kaç tane tavsiye ediyorsa; onun üstüne çıktığımızda zararlı olacağı gibi bir durum örnektir.

İlginizi çekebilir: Kestane Balı Nasıl Tüketilmelidir?

Komar Balı Karışımlı Kestane Balına Dikkat!

Doğal olan her balın içerisinde doğal şeker bulunur. Katkı maddesi olmayan bal sağlığa tabi ki faydalıdır. Ancak fazla miktarda tüketmek te yanlıştır. Özellikle kestane balı ölçeğinde tüketilmesi gereken bir baldır. Bazı kestane ormanlarında içerisinde orman gülü nektarı karışımı olan kestane balları da vardır. Orman gülünden elde edilen bala halk arasında ‘komar balı-deli bal ya da orman gülü balı’ adı verilir. Bu bal doktor kontrolü altında tüketilmesi gereken bir baldır.

O yüzden kestane balını da satın alırken içerisinde karışım olup olmadığını iyi bilmek gerekmektedir. Deli bal karışımı olan kestane balını da ölçüsüz tüketmek zehirlenmelere ve hatta ölüme bile yol açabilir. Yetişkinlerde de yine aynı şekilde doktor kontrolünde olmadan gelişigüzel şekilde tüketmek son derece tehlikelidir. Aynı zamanda tansiyonu sıfırlayıcı etkisi bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir: Deli Bal Nedir? Nasıl Tüketilmelidir?

Bebeklere Bal Verilir mi?

Bal tüketimi konusunda bebeklere 1 yaşından itibaren bal vermek gerekir. 1 yaş öncesinde bebeklere bal verilmesi botulizm adı verilen hastalığı meydana getirir. Bu nedenle 1 yaş altındaki bebeklere kesinlikle bal vermemek gerekmektedir.

Botulizm Hastalığı Belirtileri

İlk 36 saat içerisinde kabızlık belirtisi başta olmak üzere; nefes güçlüğü, halsizlik, devamlı uyuma, karında şişlik, göz kapağında düşüklük gibi belirtilerdir.

kestane balı çocuklara verilir mi?
kestane balı çocuklara verilir mi?

Bal içerisinde bakterilerin yetişkinler açısından zararı bulunmaz. Fakat 1 yaşından küçük bebeklerde bal zehirlenmeye yol açmaktadır. Zehirlenme sonucunda sindirim sistemi zarar görür ve ölüme dahi gider. Aynı şekilde 1 yaşından önce bebeklere kestane balı da verilmemelidir.

1 yaş öncesi bebeklerde bağışıklık sistemi yeteri kadar gelişmediği için; bal tüketimi astım, alerjisi, solunum felci, brulizm hastalığı gibi ciddi reaksiyonlara sebep olabilir.  1 yaşı itibariyle yavaş yavaş bebeğin sütüne, yoğurduna, mamasına az miktarlarda bal koyarak tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer bebeğinize bilmeden bal verdiyseniz; sonrasında geçmeyen halsizlik, kabızlık, güçsüzlük, bacak, kol ve boyun kaslarını kontrol edememe, iştahta azalma, solunum yollarında problem gibi durumlarla karşılaşmanız halinde vakit kaybetmeden doktora gitmeniz tavsiye edilmektedir.

İlginizi çekebilir: Kestane Balının Cilde Faydaları

Kestane Balı Çocuklara Nasıl Verilmeli?

Çocukların bağışıklık sisteminin güçlü olması adına günlük 1 çay kaşığı kadar kestane balı çocuklara verilebilir. Yaşı ilerledikçe bu oranı 1 tatlı kaşığına çıkarabilirsiniz. Doğal bir kestane balının çocuğa asla zararı olmaz.

Kestane Balı 4 Yaş Çocuğa Verilir mi?

Özellikle bebeklere bal vermek 2 yaşına kadar tavsiye edilmez. Kestane balı ya da başka bal olsun bebeklerde sindirim rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Kestane balı 2 yaşından sonra bebeklere 1 çay kaşığı kadar vermekte zarar yoktur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu