Arivehayat

Kekik Balının Faydaları Nelerdir?

Ülkemizde hemen hemen her bölgede yer alan kekik bitkisinden arıların nektar elde etmesiyle kekik balı meydana gelmektedir. İşte bu yazımızda sizlere kekik balı nedir, kekik balının faydaları nelerdir? sorularına cevap vereceğiz.

Diğer ballara nazaran kekik otu çiçeğinin daha baskın şekilde bal içerisinde bulunması; yani kekik nektarının yoğun olmasıyla o bala kekik balı diyebiliriz. Arıların bu otların çiçeklerinden nektarı toplayıp elde ettikleri güzel kokulu bu bala kekik balı adı veriyoruz.

Kekik Balı Özellikleri

Oldukça şifalı ve özelliği olan çiçek balı türleri arasında yer alan kekik balı; arıların saf kekik otundan ürettiği, oldukça şeffaf ve buruk tadı olan bir baldır. Bileşiminde timol yer almakta ve uçucu yağ özelliği göstermektedir. Bu da bu bitkiden elde edilen balın aromasının çok güzel olmasını ve kokusunun hoş olmasını sağlamaktadır.

Bu bal genelde kırsal alanlarda yüksek rakımlı dağlık yaylalarda arıcılık yapanlar tarafından üretilmektedir. Ülkemizde en fazla ise Trabzon, Amasya, Ankara, Kastamonu, Bolu, Çankırı gibi şehirlerde üretiliyor. Kekik bitkisi Mayıs ayı itibariyle çiçeklenmeye başlamakta ve Ağustos ayının sonuna kadar nektar akımı sürmektedir. Enzim bakımından oldukça zengin olan kekik balı; altın sarısı rengindedir. Timol özelliği sayesinde anti paraziter özelliktedir. Yaraların iyileşmesini hızlandıran ve soğuk algınlığına oldukça iyi gelen kekik balı daha birçok hastalığa da iyi geldiği bilinmektedir.

Kekik Balı Faydaları Nelerdir?

Enzimler sayesinde birçok faydası olan kekik balının daha bilmediğimiz birçok faydası bulunmaktadır. Fakat bildiğimiz birçok faydası da yer alır. Özellikle sigara içenler adına akciğerlerin temizlenmesi bakımından oldukça faydalıdır. Bunun yanında öksürük, astım, nefes darlığı gibi şikâyetleri olanlar nefes açıcı olarak kekik balını tercih etmektedir. Aynı zamanda egzaması olanlar, mide rahatsızlığı olanlarından da tüketmesini tavsiye ediyoruz. Bu balın faydalarını maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • Mide şişkinliğinde kullanırsak faydalıdır.
  • Öksürüğümüzün daha kısa sürede iyileşmesini sağlamaktadır.
  • Soğuk algınlığı ve gribe iyi gelmektedir .
  • Cildimizi hastalıklarından korumakta ve nemli kalmasını sağlar.
  • Özellikle kilo almak isteyenler iştah açıcı özelliği olan kekik balı tüketmelidir.
  • Düzenli şekilde kullanıldığında bağırsak kurtlarını düşürür.
  • Romatizmal hastalıklara faydalıdır.
  • Kalp ve mide ağrısını giderir.
  • İç hastalıklarına karşı oldukça faydası vardır.
  • Baş ağrısı olanlar da yine kekik balından fayda görürler.

Kekik balının daha bilmediğimiz birçok faydası vardır. Fakat burada bizim için önemli olan konu; güvenli yerden temin etmek gerekir. Analizi yaptıran ve kaliteli bal üreten kişilerden satın almalıyız.

Kekik Balını Kimler Kullanamaz

1 yaşından küçük bebeklere hangi bal olursa olsun kesinlikle vermemeliyiz. Aynı zamanda kronik hastalığı olanlar, düzenli ilaç kullananlar ve hamilelerin de doktor onayı ve ön fikrini almadan tüketmemesi gerekmektedir.

Evet; bu yazımızda sizlere kekik balı nedir, kekik balının faydaları nelerdir? konusunda detaylı bilgiler verdik. Sıradaki yazı; sedir balı faydaları okumak için lütfen buraya tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu