Evcil HayvanlarKedi

Kediye Yoğurt Verilir Mi?

Kediye yoğurt verilir mi? sorusu kedi bakıcıları tarafından her zaman gündeme gelmektedir. Masum bakışlarıyla insanların vicdanını yumuşatan ve hayır dememizi sağlayan davranışlarıyla en sevimli evcil hayvanlar arasında kediler yer almaktadır. Kedi sahiplenenler kedi beslenmesini çeşitlendirebilmek adına farklı besinlere yönelmektedir. Bunlar arasında en çok araştırılan konu ‘kediye yoğurt verilir mi?’ konusu yer almaktadır.

Kedi sahipleri kedilerini süt ürünleriyle beslemede bir sorun teşkil etmeyeceğini düşünmektedir. Çizgi filmlerde bize alıştırılan bir alışkanlık olan kediye süt verme görüntüsü; böyle bir düşünceye itmektedir. Ancak süt ve süt ürünleri aslında kedilerin sindirim sistemi için zararlı olabilmektedir.

kediye yoğurt verilir mi?
kediye yoğurt verilir mi?

Hal böyle olunca kediye yoğurt verilir mi? konusunda kedi sahipleri tereddüt yaşamaktadır. Yoğurt içerisinde probiyotik bakteriler yer aldığı için kediler adına yararlı olabilmektedir. Fakat bunu abartmadan miktarınca vermek onların sağlığı için en ideali olacaktır.

Kediye Yoğurt Verilmeli mi?

Bu soruya cevap vermeden önceki konuyu farklı şekilde incelemek gerekir. Eğer sağlıklı ve kaliteli mamalarla kedinizi besliyorsanız başka besinlere pek ihtiyaç kalmaz. 12. Hafta itibariyle kediler laktoz intoleransı geliştirmektedir. Yani süt ve süt ürünleri kediler için sağlıksızdır anlamını taşır.

Genel manada kedilerin yoğurt tüketmesi uygun olmasa da; sindirim sistemi olan kedilere ufak miktarlarda yoğurt verilebileceği söylenmektedir. Yoğurt hem hayvansal protein içerdiği hem de sindirim sistemi adına faydalı bakteriler barındırdığı için; kedi beslenmesinde tartışmaya açık bir besindir.

Kediler yalnızca yavruluk dönemlerinde laktozu sindirebilmektedir fakat anne sütünü bırakmasıyla beraber laktoz intolerans dönemi başlamaktadır.

Her ne kadar süt ürünü olsa da yoğurt sindirim sistemi adına faydalı bakteriler içermektedir. Yoğurdu bu yüzden süt ürünleri arasında ayrı bir parantez açarak ele almak gerekir.

Kediler istediğini yeme konusunda çoğunlukla başarılıdır. Kediniz ısrarla sizden yoğurt istiyorsa ve uzaklaştırma çabanız yetersiz kalıyorsa; kediler için özel olarak formüle olan yoğurtları ufak miktarlarda onlara verebilirsiniz.

kediye yoğurt verilir mi?
kediye yoğurt verilir mi?

Kedilere Ev Yoğurdu Verilir mi?

Tartışmaya açık olan kedilere yoğurt verme konusunda merak edilen konulardan birisi de kedilere ev yoğurdu verilmesiyle alakalıdır. Burada hazır yoğurt nasıl olsa vermiyorum; ev yoğurdu sağlıklıdır ve bunu kedime verebilirim gibi bir düşünce yanlıştır.

Yoğurdun içerisinde potasyum, kalsiyum, magnezyum gibi mineraller yer almaktadır. Kedilerin sindirim sorunu adına ufak miktarlarda yoğurt vermemiz de bir sakınca yoktur. Ancak öncelikle yoğurt alerjisi var mı bilmemiz gerekirken; yoğurt içerisinde şeker gibi tatlandırıcı maddeler olmaması gerekir.

Kedinizin yoğurt yemesini gerektiğini düşünüyorsanız; bu yönde bir beslenme eksikliği olduğunu düşünüyorsanız veteriner hekime danışmalısınız. Vitamin ve mineral eksikliğine sebep veren sağlık sorunları var mı; bununla ilgili sorunların çözümüne gitmek gerekir.

İllaki kedime yoğurt vereceğim diyorsanız haftada 1 yemek kaşığı sade ve taze yoğurt verin. Her ne kadar kediler için tatlı yoğurt daha lezzetli olsa da siz vermeyin. Özellikle meyveli ve aromalı yoğurtlar kediler için oldukça tehlike arz eder. Bunlar içerisinde yoğun miktarda yapay tatlandırıcı ve şeker yer almaktadır.

Diğer taraftan kedi sağlığını olumsuz etkileyecek katkı maddeleri de yer almaktadır. Örnek verecek olursak vanilya aromalı yoğurtlar kediler adına toksik etki oluşturan etanol içermektedir. Kedinin yoğurdu daha lezzetli tüketmesini isterseniz; içerisine muz dilimleyin. Fakat kedilerin çoğu yoğurdu sade olarak tüketmeyi tercih ederler.

kusan kediye yoğurt verilir mi?

Kusan Kediye Yoğurt Verilir Mi?

Sizlerin de kedisinde kusma belirtisi varsa kusan kediye yoğurt vermekte bir sakınca yoktur. Süt içerisinde laktoz yer aldığı için kediler adına zararı söz konusudur. Fakat yoğurt ve peynir vermek kediler için bir problem teşkil etmez.

Yoğurdun Kedilere Faydaları

Her ne kadar yoğurdun kediler için tartışmaya açık bir süt ürünü olduğunu düşünseler de; birazda faydalarından bahsetmek gerekir.

  • Yoğurt içerisindeki besinler kedi dişlerini daha sağlıklı hale getirmekte ve diş eti rahatsızlıklarını önlemektedir. İçerisinde bulunan probiyotikler sindirim sistemini destekleyici özelliktedir.
  • Düzenli şekilde yoğurt tüketen kedilerde tüy kasma sorunu azalmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirmekte, kas ve kemik gelişimini sağlıklı şekilde desteklemektedir. İçerisindeki aktif kültürler sayesinde ağızdaki sıvı akışını korumaktadır.
  • Tedavi sürecinde kedimiz antibiyotik alıyorsa; bu durumlarda kediye yoğurt vermemiz iyi olan bakterilerin tekrar kazanılmasını sağlayacaktır.

Yavru Kedilere Yoğurt Verilir mi?

Anne sütünden kesilen ve katı besinler almaya başlayan yavru kedilerde; henüz laktoz intoleransı gelişmemiştir. Bu durumda yavru kedilerin süt ve süt ürünleriyle beslenmesi yetişkin kedilere nazaran sorun teşkil etmiyor. 2-3 gün de yarım çorba kaşığı kadar yoğurt yemelerinde sakınca yoktur.

Fakat yetişkinlerde olduğu gibi yavru kedilere de yoğurt verirken ölçüyü kaçırmamaya özen göstermek gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

İshal Olan Kediye Yoğurt Verilir mi?

Yoğurt içerisinde kedilerin sindirim ve bağırsak sistemi için faydalın olan probiyotikler ve aktif kültürler bulunmaktadır. Bazı uzmanlar ise her ne kadar süt gibi olmasa da yoğurdun da sonuçta bir süt ürünü olması sebebiyle zarar verebileceğini tartışmaktadır. Bazılarına göre ishal olan kedilere az miktarda yoğurt vermek fayda sağlayabilir.

Kedilere Yoğurt Ne Zaman Verilir?

Kedilerin yaşı ilerledikçe laktozlu ürünler tüketmek sindirim sisteminde sorun yaratabilir. Fakat yoğurt içerisinde laktozun sindirilmesini sağlayan bakterilerde bulunmaktadır.

1 Aylık Yavru Kediye Yoğurt Verilir mi?

1 aylık kediler az bir yoğurt vermek dahi yavru kedilerde sindirim sistemini bozarak ishal olmasına neden olabilir. Yavru kedilerin ishal olması ciddi bir sağlık sorunudur. Bu yüzden bu kadar küçük kedilere yoğurt verme riskine girmemek daha iyidir.

Diğer bir konu; kediler neden mırlar okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu