Evcil HayvanlarKedi

Kediye Süt Verilir mi?

Sokakta veya evde olsun kedilerin beslenme alışkanlarına göre kediye süt verilir mi? sorusuna insanlar cevap aramaktadır. Kedilere süt verme alışkanlığı insanlarda çok yaygındır. Sokakta aç bir kedi görüldüğünde ilk akla gelen şey markete girip süt almak olur. Hiç kimse sorgulamadan kediye süt verilir mi? acaba diye genelde sorgulamaz. Fakat sütün kediler için yararlı olmadığı gerçeği bulunmaktadır.

Kediler Sütü Sever mi?

Yaygın bir inanış olarak kedilere süt vermek ve onları yavruluk dönemi itibariyle sütle beslemek doğru bir davranış değildir. Dergilerde, internette, sosyal medyada hep kedilerin süt içtiği ile ilgili görseller bize alıştırılmıştır. Bu algı nedeniyle insanlar kedinin süt sevdiğini ve ona yararlı bir şey olduğunu düşünmektedir.

Fakat kedilerin sağlıklı olması için süte ihtiyacı olmadığını bilmek gerekmektedir. Kediler her ne kadar süt içmekten zevk alsa da bu onlar adına sağlıklı bir durum değildir. Bu yüzden kedilere süt vermekten kaçınmak gerekmektedir. Kedilerin büyüme ve gelişim evreleri konusunda sütün hiçbir katkısı yoktur.

yavru kediye süt verilir mi?
yavru kediye süt verilir mi?

Yavru Kediye Süt Verilir mi?

Kedilere süt verme konusunda yanlış bilinen konulardan birisi de “yetişkin kedilere süt verilmez ancak yavru kedilere verilebilir” görüşüdür. Bu nedenle yavru kedi sahipleri yavru kediye süt verilir mi? sorusunu merak etmektedir. Kedilere süt verilmemesinin en temel nedeni; sindirim sistemlerinde laktoz enzimlerinin olmamasıdır.

Laktoz enzimi olmadığı içinde kedilerde ishal olma durumu meydana gelebilir. Peki, yavru kediye süt verilir mi? diye merak ediyorsanız; aynı yetişkin kedilerde olduğu gibi zararlıdır ve hatta hayatını dahi kaybetmesine neden olabilir.  

Yavru kedilerin yalnızca anne sütü içmesi gerekmektedir. Eğer annesi yok ise yavru kedilere özel olarak formüllü süt tozları verilebilir. Kedilerde yavruluk dönemi 8 hafta sonrasında mamalara geçiş başlamaktadır.

İlginizi çekebilir: Kediler Neden Ot Yer?

Kediye Sulandırılmış Süt Verilir mi?

Kedi sahiplerinin ya da hayvan severlerin diğer merak ettiği bir konuda kediye sulandırılmış süt verme konusudur. Kedilere süt verme alışkanlığı tam olarak nereden gelmiş bilinmez. Ancak hem yavru kediye hem de yetişkin kediye her ne şekil olursa olsun süt vermek doğru bir davranış değildir.

Kedilere Laktozsuz Süt Verilebilir mi?

Anne kediden yeni arılan bir kedi su içmediği durumlarda, sütü tercih ediyorsa dehidrasyon tehlikesi göz önüne alınarak süt verilebilir. Ancak böyle bir durumla karşılaşılsa bile mutlaka kediye laktozsuz süt vermek gerekir. Sütü laktozsuz şekilde tüketecek olsa bile kediler için özel formül edilmiş olanları tercih etmek daha doğrudur.

Fakat asla kedilere meyveli aromalı sütlerden verilmemelidir. Süt kediler için zararlıdır. Aynı zamanda oldukça zararlı olan şeker ihtiva eden meyveli sütler zarar verme ihtimalini daha da artıracaktır.

Bazı yerlerde kediler için özel olarak üretilen sütler bulunmaktadır. Bunlar içerisinde laktoz bulunmamaktadır. Her ne kadar kediler için az risk oluşturuyor olsa da içerisindeki yağ oranı diğer sütler kadar fazladır. Eğer illaki süt vermek istiyorsanız; bazı zamanlarda günlük kalorisine dikkat edilerek verilebilir.

Kediler için en sağlıklı besin onlar için üretilmiş olan kuru ve yaş mamalar olacaktır. Bu yüzden mümkün olduğunca kedileri bu ürünlerle beslemek gerekmektedir.

Süt Kediler Adına Niçin Doğru Bir Tercih Değildir?

Sütler arasında özellikle inek sütü kedilerin bağırsaklarında zarara neden olur. Süt şekeri olarak bilinen laktozu sindirecek enzim olmadığından dolayı kedilerin sindirim sistemine oldukça hasar verir. Her ne kadar istisnai olarak bazı kediler sütü sindirebiliyor olsa da genel manada kediye süt vermemek gerekmektedir.

Kediye bilmeden ya da başka bir sebeple süt verildiğinde bile ölçülü davranmalı; verdikten sonra da semptomlarını gözlemlemek gerekir. Çünkü kediler süt tükettiği zaman bazı durumlarda sağlık açısından tehlike arz eden belirtiler gösterebilmektedir.

Sütün laktoz içermesi kedilerin mide sorunu, kusma ve ishal gibi rahatsızlıklarla karşılaşmasına neden olmaktadır. Tıpkı insanlardaki laktoz intoleransı ile kedilerdeki bu durum benzerdir. Aynı zamanda süt içerisindeki yağ miktarı kedilerin sütü sevme nedenidir.

Her ne kadar onlar için lezzetli olsa da sağlık açısından hiçbir fayda sağlamaz. Diğer taraftan laktoz etkileri ile birlikte kilo almasına da neden olmaktadır. Bu nedenle bir hayvan bakıcısı ya da hayvan sever olarak kedilere asla süt vermemek gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu