Evcil HayvanlarKedi

Kedilerin Tüy Dökmesinin Sebepleri

Bir kedi sahibi olarak her zaman kedinizin tüy döktüğünü görüyorsunuz ve kedilerin tüy dökmesinin sebepleri konusunu merak ediyorsunuz.

Kedinin tüy dökmesinin sebebi altında yaşı, yaşadığı ortam, psikolojisi, cinsi, ağırlığı ve mevsim şartları gibi birçok faktör yatabilir. Kediler neden tüy döker? Sorusunun en temel cevabı ise mevsimsel geçişlerden kaynaklı meydana gelen doğal tüy dökülmesidir.

Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında kedilerin tüy dökmesi daha sık yaşanmaktadır. Buna kedilerde mevsimsel tüy dökülmesi denmektedir. Peki, genel itibariyle kedilerin tüy dökmesinin sebepleri nelermiş, birlikte öğrenelim:

Kediler Ne Zaman Tüy Döker?

Ev kedileri yılın belirli dönemlerinde tüy dökmektedir. Ev içerisindeki ışık ve sıcaklık durumu kedinin tüy dökme miktarını değiştirmektedir. Sokak kedilerine nazaran ev kedilerinde tüy dökülme miktarı daha az olur. Kış aylarında kediler kürkleriyle soğuktan korunmak adına fazla tüy dökmezler.

Kedilerin Tüy Dökme Nedenleri

Mevsimsel geçişlerde kedilerin tüy dökmesi oldukça normal bir durumdur. Bu durum haricinde kedilerde sıklıkla tüy dökülme sorunu varsa altında başka sebepler yatabilir. Kedilerin tüy dökmesinin sebepleri konusunda bu yüzden başka nedenleri de iyi bilmek gerekir.

Saçkıran Nedeniyle Kedilerde Tüy Dökülmesi

Kedilerde tüy dökmenin en yaygın sebepleri arasında mantar enfeksiyonuna bağlı meydana gelen saçkırandır. Genelde gruplar halinde yaşayan kedilerde meydana gelir. Bu hastalığın ana etkeni microsporum canis adındaki bir mantardır.

Bu mantar kedi derisine en dıştaki deri katmanından girmeye başlayarak saç köklerine kadar ulaşır. Eğer kedinizin bazı bölgelerinde deri hasarı meydana geldiyse saçkıran riskini düşünmek gerekir. Aynı zamanda kedinin bağışıklık sistemi bozuk ise enfeksiyonu kapma riski de artar.

Kedilerde saçkıran belirtileri arasında deride pul pul kırmızı ve yuvarlar parçalar şeklinde tüy dökülmeleri görülebilir. Eğer saçkıran hastalığını evdeki kedinizde fark ederseniz; insanlara da bulaşma riski olduğundan vakit kaybetmeden veteriner hekime danışmalısınız.

kedilerin tüy dökmesinin sebepleri
kedilerin tüy dökmesinin sebepleri

Kedinin Aşırı Kendisini Yalaması

Kediler kendilerini devamlı yalayarak temizleyen temiz hayvanlardır. Fakat bazı durumlarda aşırı yalanması tüy dökülmesine neden olabilmektedir. Kediler yalanarak temizlenirken tüy ve derisindeki parazit ve ölü tüy kalıntılarını dili sayesinde temizler.

Fakat dili bazı durumlarda tüy dökülmesine de neden olabilir. Hatta bazı durumlarda bu ölü tüyleri yutar ve zamanla midesinde tüy yumağı oluşur. Kedinin aşırı yalanma nedenleri arasında bulunduğu ortama uyum sağlayamama, canının sıkılması gibi nedenler yer alabilir. Bu konuda kedinizin aşırı yalandığını düşünüyorsanız veteriner hekimden yardım istemelisiniz.

Strese Bağlı Kedilerde Tüy Dökülmesi

Her ne kadar hareketli ve aktif canlılar olsalar da kediler, sürekli olarak sahibi tarafından sıkıştırılmaktan hoşlanmazlar. Bu yüzden kedi sahiplerinin kedisine olan tutumu önemlidir. Onlara karşı yanlış bir şey yapıldığında strese girebilirler.

Örneğin, kediye yüksek sesle konuştuğunuzda ya da bağırdığınızda strese girebilir. Özellikle kapalı alanlar kediler için büyük stres meydana getirmektedir. Bu yüzden zorunlu olmadıkça uzun süre taşıma çantalarına kedileri kapatmamak gerekir.

İlginizi çekebilir: Sibirya Orman Kedisi ve Özellikleri

Beslenme Şekli

Kedilerde tüy dökülmesinin en büyük nedenlerinden birisi de beslenme şekli olmaktadır. Eğer sevimli dostlarımıza orantısız şekilde ev yemekleri verirsek, maması haricinde birçok başka şey ikram edersek zamanla tüy dökülme problemi meydana gelir. Kedi maması olarak ta kapalı paketlerde muhafaza edilen taze ve bilindik marka mamalar tercih edilmelidir. Kuru mamaları da ağzı kapalı ve serin bir yerde muhafaza etmek gerekmektedir.

Bazı Hastalıklar

Kediler neden tüy döker sorusunun başka bir nedeni de bazı hastalıklar olabilir. Özellikle parazit hastalıkları kedilerde tüy dökülmesine neden olan sık nedenler arasındadır. Tüy dökmesiyle birlikte kedide aşırı şekilde kaşıntı var ise mutlaka bir veterinere göstermek gerekmektedir. Yine eğer kedilerde uzun süreli ve aşırı tüy dökülme sorunu varsa bu da kanserin habercisi olabilir.

Uyku Düzeni

Her ne kadar kediler hareketli canlılar olsa bile günün büyük bölümünü uyku haliyle geçirmektedir. Bu yüzden bu konuda devreye girerek kedinizi uyanık tutmalısınız. Bunun için onunla vakit geçirerek oyun oynayarak oyalanmasını sağlayabilirsiniz. Sürekli uyuyan ve hareketsiz kalan kedide ilerleyen zamanlarda kilo problemi de ortaya çıkacaktır.

Hormonal Değişimler

Belirli zamanlarda kedilerde meydana gelen hormonal değişimler de tüy dökülmesine neden olabilir. Genelde bu durum yaşlı kedilerde daha çok görülmektedir. Aynı zamanda hamilelik ve çiftleşme dönemlerinde de kedilerde tüy dökülmesi meydana gelmektedir. Yine baktığımızda B vitamini eksikliği de kedilerde tüy dökülmesi nedenleri arasında yer alır. Bu yüzden veteriner desteğiyle B vitamini takviyesi gerekebilir.

Kediler Niçin Aşırı Tüy Döker?

Normal bir süreçte kediler tüy dökebilir ancak aşırı şekilde tüy döküyorsa; alerjik faktörler, dış parazitler, cilt iltihabı ya da tahrişi, stres ve kaygı gibi durumlar göz önüne alınmalıdır. Kedinin dokusu ve cildin görünümü hakkında notlar almak gerekebilir. Eğer kedi kürkünde dökülmelerden ötürü boşluklar oluşuyorsa ve normalden daha büyük tüy yumakları oluşuyorsa veteriner hekime danışmak gerekir.

Kedilerde Bölgesel Tüy Dökülmesi

Bazı kedi türlerinde göz ve kulak çevresinde tüy dökülmeleri normal karşılanır. Bu durumun sıradan olup olmadığını anlamak için o bölgede kaşıntı, kızarma gibi durumların gözlemlenmesidir. Eğer böyle durumlar var ise uzman yardımı almak gerekir.

Kedilerde Tüy Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Kedilerde tüy dökülmesini önleyebilmek için kedilerin yeterli miktarda su içmesini sağlamalı ve haftalık rutin tüy bakımını yapmak gerekir. Aynı zamanda düzenli şekilde sağlık kontrolü de yaptırılmalıdır. Düzenli periyotlarda kedi sağlık kontrolünden geçerse herhangi bir sorunu olup olmadığı öğrenilir. Bu şekilde kedilerin tüy dökmesinin sebepleri ortaya çıkar. Erken dönemde fark edilen hastalıklar kedinin sağlığı için kritik faktördür.

Bunların yanında kedilerin tüy dökmesini önlemek için şu önlemlerde alınmalıdır:

Doğru Mama Seçmek

Kedinin ırk özelliği ve yapısına göre mama seçimi yapmak ve ihtiyaç duyduğu besin değerlerine uygun beslenme şekli ayarlamak tüy dökümü probleminde önemlidir. Mamaların markalı ve kapalı paketlerde olmasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda mamaların uygun koşullarda, serin ve kuru yerlerde, ağzı kapalı şekilde muhafaza edilmesi kedi sağlığı için önem taşımaktadır.

Besin Takviyesi Yapmak

Kedilerde tüy yumağı oluşmasını önleyebilmek adına normal besininin yanında Omega 3 takviyesi yapılabilir.

Kedi Tüyü İnsanlara Zarar Verir mi?

Kedilerin bağırsaklarında bağırsak kurtları bulunmaktadır. Bu iç parazitlerin yumurtalarını dışkı yoluyla atmaktadır. Ancak kendini temizlediği zamanlarda bu yumurtalar kıllarına bulaşabilir. İnsanlarda bu kılları yuttuğunda akciğerlerinde kist oluşması söz konusu olabilir. Bu yüzden kedilerde iç parazit aşısını ihmal etmemek önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu