Evcil HayvanlarKedi

Kedilerin Kuyruk Hareketleri ve Anlamları

Kedilerin kuyruk hareketleri tıpkı göz ve kulaklarında olduğu gibi beden diliyle iletişim kurmasına yarar. Bu yüzden kedilerin kuyruk hareketleri konusunda bilgi sahibi olmak hayvan sahibi birisi için büyük kolaylık sağlar.

Onların kendisini nasıl hissettiğini anlayabilmek, korktuğu ya da mutlu olduğu durumları bilmek yani kısacası kedinin beden dilini okumak oldukça önemlidir. Bir kedinin kuyruk dilini okuyarak onun hastalığı olup olmadığını dahi tespit etmek bazı zamanlarda mümkündür. Üstelik bu hareketleri öğrenmek sayesinde kediyle daha sıkı bir bağ kurulmuş olur. İşte kedilerin kuyruk hareketleri ve anlamları konusundaki detaylar..

kedilerin kuyruk hareketleri
kedilerin kuyruk hareketleri

Kedilerin Kuyruk Hareketleri Ne Anlam İfade Eder?

İster yavru olsun ister yetişkin olsun kedilerin kuyruk hareketleri kedi sahibi açısından pek çok şey ifade etmektedir. Çıkarımları doğru bir şekilde yaparak hareket etmek adına kedilerin kuyruk hareketlerini iyi bilmek gerekiyor. O halde sizlerde kedinizin kuyruk hareketleri hakkında aşağıdaki ayrıntıları okuyabilir ve bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kedi Kuyruğu Yukardaysa

Eğer kedinin kuyruğu yukarda ise ucu kıvrılmış ve düz bir şekilde havaya bakıyorsa bu bize o kedinin mutlu olduğunu işaret etmektedir. Sahibini gördüğü için mutlu olabilir ya da mutluluğun altında başka bir sebep yatabilir. Yukarı doğru bakan kuyruğun başka bir anlamı ise sizin yanınızda kendisini güvende hissettiğini ya da oyun arkadaşı olmayı istediğini belirtiyor olabilir. Yani kısacası kedinin kuyruğunun yukarda olması onun mutlu olduğunu gösterir.

Kedinin Kuyruğu Aşağıdaysa

Eğer kedinin kuyruğu aşağı bakıyorsa bu onun bir şeyden korktuğu ve tedirgin olduğu anlamına gelmektedir. Aşağı doğru eğimli ve düz bir kuyruk durumda korktuğunu ve savunmaya geçmeye hazırlandığını anlayabiliriz. Eğer farklı yönlere doğru kuyruğu kabarmış ise heyecanlıdır. Kuyruğunun aşağıda olmasının başka bir nedeni de av peşinde olmasıdır.

Kedi Kuyruğunu Aşağı-Yukarı Sallıyorsa

Kediler neden kuyruğunu sallar konusunda birçok yorum yer almaktadır. Aşağı-yukarı sallaması uzun süre yalnız kaldığından ötürü sahibine olan kızgınlığını gösterir.  Başka bir anlamı ise kedinin o an bir şeyi anlamaya çalıştığını göstermektedir. Aynı zamanda oyun sırasında da kediler kuyruğunu sağa ve sola sallar. Oyun oynamak istemese dahi bir oyuncağı hareket ettirdiğimizde kuyruğunu sağa sola sallar ve oyunu izler.

kedilerin kuyruk hareketleri
kedilerin kuyruk hareketleri

Kedi Kuyruğunu Yerde Sallıyorsa

Eğer kedi kuyruğunu yere doğru uzatarak sallıyorsa bu sahibinin onu sevdiğini anlamasını ifade etmektedir. Fakat kedi eğer kuyruğunu yere indirirse suçluluk duygusu veya korku içinde de olabilir.

Kedi Kuyruğunu Uyurken Sallıyorsa

Kediler neden kuyruğunu sallar? sorusuna başka bir açıdan bakacak olursak ;kediniz uykuya daldığında bir taraftan da kuyruğunu ağır ağır sallıyorsa bu onun çok rahat olduğunu ve keyfini çıkardığını gösterir. Ancak ağır şekilde salladığı kuyruğunun hızı artmaya başlar ise ve yeri döver gibi vurmaya başlarsa hoşlanmadığı bir durum olduğunu göstermektedir. Örneğin sahibi uyurken kedisini seviyorsa ve kedi de bu hareketi gerçekleştiriyorsa bu durumdan memnun olmadığını sahibine anlatmak istiyordur.

kedilerin dili

Sıkça Sorulan Sorular

Kedinin Kuyruğunun Titremesi Ne Anlama Gelir?

Bir kedinin kuyruğu eğer titriyor ise sahibini ya da başka bir şeyi gördüğü için heyecanlandığı anlamına gelmektedir.

Kediyi Sevdiğimizde Neden Bize Kuyruğuyla Vurur?

Eğer bir kediyi seviyorken ayaklarınızın dibinde oturuyor ve nazik bir şekilde size kuyruğuyla vuruyorsa; bu hareket onun size karşı sevgi gösterisinde bulunduğunu göstermektedir.

Kediler Niçin Kuyruklarının Okşanmasını Sever?

Kedilerin kuyruğunun tabanı bütün sinir sisteminin yoğunlaştığı nokta olduğundan ötürü oldukça hassastır. Bu yüzden kuyruğunu kaşıdığımız veya okşadığımız zaman gıdıklanma hissiyatı ile bundan zevk almaktadır. Fakat çok fazla kuyruğuyla oynamak ve kaşımak bazı durumlarda ağrıya sebebiyet verebilir.

Kedimin Kuyruğu Niçin Yere Alçak Duruyor?

Eğer kediniz endişeli bir duygu halinde ise, bir şeyden korkmuş ise kuyruğunu alçaltır. Aynı zamanda kuyruğunu bacaklarının arasına sıkıştırırsa korktuğu ve acı çektiği anlamını taşımaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu