Evcil HayvanlarKedi

Kedilerin Gözleri Neden Çapaklanır?

Evcil dostlarımız arasında yer alan kedilerin gözleri neden çapaklanır? Bu yazımızda bütün detaylarıyla bundan bahsedeceğiz. Öncelikle kedilerde çapaklanma problemi bakımsızlık sonucu meydana gelmektedir. Kedilerde göz çapaklanmasına neden olan faktörler arasında göz yaşarması yatmaktadır. Gözyaşı normal durumda kanaldan akması gerekirken, kedideki bazı rahatsızlıklardan dolayı dışarı akar ve gözde çapaklanma meydana gelir.

Yavru kedilerin gözleri neden çapaklanır? Sorusunun cevabı ise yavru kedinin yeteri kadar anne sütüyle beslenmemesidir. Eğer yavru kedi yeteri kadar anne sütü almaz ise gözlerde kısılma ve çapaklanma meydana gelmektedir. Bu durumda yavru kedi, gözlerini açarken zorlanır.

Özellikle İran cinsi kedilerde gözlerinde çapaklanma sorunu çok fazla oluşmaktadır. Çünkü İran kedilerinin göz yapısı basık olduğu için göz kanalları dardır ve bu durum sıvı akmasına daha çok neden olmaktadır.

kedilerin gözleri neden çapaklanır?
kedilerin gözleri neden çapaklanır?

Yavru Kedilerde Göz Çapaklanma Nedenleri

Eğer kediniz sağlıklı durumdaysa göz çapaklanma durumuyla karşılaşmanız söz konusu olmaz. Fakat özellikle yavru kedide göz çapaklanması az ya da çok miktarda meydana geldiyse; bu herhangi bir göz hastalığının habercisi olabilir. Gelin hep beraber kedilerin gözlerin neden çapaklanır? Sorusuna yanıt arayalım:

Göz Hastalıkları: Kedilerde göz hastalıklarının belirtileri arasında çapaklanma yer almaktadır. Kedinizde göz hastalığı doğuştan ya da sonradan meydana gelebilir. Bunun sonucunda da gözde çapaklanma oluşur. Eğer çapaklanmaya neden olan hastalık zamanında teşhis edilip tedavisine başlanmaz ise ilerde görme kaybına kadar kötü sonuçlar doğurabilir.

Göz Enfeksiyonu: Dış etkilerden kaynaklı göz enfeksiyonu oluşması sonucu da kedinizde gözde çapaklanma oluşabilir. Göz enfeksiyonları da mutlaka zamanında tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Aksi halde kedide görme ve göz kaybı meydana gelebilir. Bu yüzden geç kalmadan veteriner hekime başvurmak gerekir.

Göze Yabancı Cisim Kaçması: Aşırı rüzgârlı havalarda kediniz dışarı çıktığı zaman gözüne toz ya da yabancı bir cisim kaçması halinde gözde çapaklanma ve tahriş meydana gelebilir. Bu yüzden rüzgârlı havalarda mümkün olduğunca kedinizi dışarı salmayınız.

Viral Enfeksiyon: Virüs kaynaklı hastalıklar sonucu göz akıntısı, öksürük, ateş ve gözlerde çapaklanma gibi belirtiler meydana gelmektedir. Hatta bu viral enfeksiyonlar yavru kedilerde ölüme dahi yol açabilir. Kedilerin gözleri neden çapaklanır? sorusunun cevabı olarak; en önemli ve tehlikeli sebepler arasında viral enfeksiyonlar yatmaktadır. Özellikle yavru kedilerde kedi nezlesi sonucunda gözlerde akıntı, iltihap ve çapaklanma oluşmaktadır. Bu gibi durumla karşılaştığınızda vakit kaybetmeden veterinere götürüp tedavisine başlamanız; hayati durum için önem taşır.

İlginizi Çekebilir: Kediler Neden Köpük Kusar?

Kedilerde Göz Çapaklanması Tedavisi

Genelde yavru kedilerdeki göz çapaklanması anne kedi tarafından temizlenir. Ancak her zaman yavru kedilerdeki çapaklanmayı anne kedi temizleyemez. Bu nedenle farklı yöntemlere başvurmak gerekir:

Öncelikle kedilerin gözleri neden çapaklanır? Sorusuna cevap ararken mutlaka ilk adım olarak veterinere danışmak gerekir. Veteriner göz damlası verebilir. Ancak bizler ne olduğunu bilmediğimiz göz damlalarını kedimiz için kullanmamalıyız. Veterinerin verdiği göz damlasını çapaklanma sorunu bitene kadar kullanmalıyız.

Başka bir çözüm yöntemi olarak kedi göz temizleme solüsyonu kullanabiliriz. Bir parça pamuğa sürerek, kedinin göz içine değdirmeden çevresini dikkatli bir biçimde silmemiz gerekir. Bütün solüsyonlar aynı şekilde olmaz. Göz damlası gibi olanlar göze kaçması durumunda sorun meydana getirmez. Göz solüsyonunu da veterinere danışarak almak daha sağlıklıdır.

Kedilerde göz çapaklanması sorununu evde çözmekte bazı durumlarda mümkün olabilir. Ilık çay demini pamuğa batırıp hafifçe bastırmadan kedimizin gözüne tampon yapabiliriz. Aynı zamanda kedimizin göz içinde sıvı birikime var ise göz kapaklarını aralayarak sıvının akmasını sağlamamız gerekir.

Huysuz bir kedimiz varsa göz damlasını kullanmak oldukça zordur. Tedavi süreci daha zorlayıcı olacaktır. Bu yüzden sakin bir zamanını yakalayıp tedavi etmek gerekir. Kedinizin sevdiği bir oyuncağı ya da mamasını vererek sakinleşmesini sağlayabilirsiniz. Tedavi sırasında kullandığınız solüsyonun göze değmemesi gerekiyorsa oldukça dikkatli davranmanız gereklidir. Uysal bir vakti yakalayıp solüsyonu kedinizde öyle kullanmalısınız.

İlginizi çekebilir: Kediler Neden İshal Olur?

Kedilerde Göz Çapaklanması Nasıl Önlenir?

Her şeyden önce kedimizin aşılarını zamanında ve düzenli olarak yaptırmamız gerekmektedir. Aynı zamanda aşırı rüzgârlı havalarda kedimizi dışarıya bırakmamalıyız. Rüzgârlı günlerde gözüne girecek toz ya da yabancı cisimler kedimizin gözünde çapaklanma riskini artırmaktadır.

Diğer taraftan kedimizin göz sağlığına ve temizliğine oldukça fazla özen göstermeli, göz temizliğini rutin haline getirmeliyiz. Yıkayacağımız zaman gözünü yakmayacak şampuanlar tercih etmeli, yıkadıktan sonra da özenli bir şekilde kurulamalı ve kuruduğundan da emin olmalıyız.

Kedilerde Göz Çapaklanması Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Çoğu insan kedilerin gözleri neden çapaklanır? Konusunu ciddiye almamaktadır. Oysaki bu rahatsızlık tedavi edilmediği durumda kedilerde göz ve görme kaybına kadar gitmektedir. Hatta yavru kedilerde ölüm bile görülebilir. Göz çapaklanması için kediye uygulanacak basit bir tedavi yöntemi onun hayatını kurtaracak niteliktedir. Bu nedenle kedilerde göz çapaklanması konusunu ciddiye alarak mutlaka tedavi ettirmemiz gerekir.

En uygun tedavi şekli veteriner gözetimi altında yapılan tedavidir. Evde kendimiz yanlış bir müdahale de bulunarak kedinin rahatsızlığının daha fazla ilerlemesine neden olabiliriz. Ne olduğunu bilmediğimiz kulaktan duyma bilgilerle kullandığımız göz damlaları kedimizin gözüne zarar verebilir. Bu konular hakkında hiçbir bilginiz yoksa mutlaka veterinere başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

İltihaplı kedi gözü nasıl temizlenir?

Kedi gözü iltihaplanması durumunda göz ve çevresini göz temizleme losyonuyla temizlemek gerekir. Temizleme losyonunu bir pamuğun içerisine döküp göz içinden dışına doğru hafif şekilde silerek yaparız. Veteriner hekim tavsiye ederse göz için antibiyotikli göz damlaları kullanılabilir.

Kedi göz çapağı nasıl temizlenir?

Bir ya da iki gün içerisinde kedilerde göz çapağı geçmediği durumda kaynamış ve ardından soğuyan ılık suya pamuk batırarak gözlerini silebilirsiniz. Aynı işlemi ılık çayla da yapabilirsiniz.

Kedi gözüne Teramisin sürülür mü?

Öncesinde ılık su ya da çayla pansuman yapınız. Sonrasında gözüne terramycin sürebilirsiniz. İlk etapta canı yansa da kısa süre içerisinde olumlu netice alırsınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu