Evcil HayvanlarKedi

Kedilerin En Sevdiği Yiyecekler

Kedilerin en sevdiği yiyecekler konusunda başta tabi ki de et ürünleri gelir. Kediler etobur canlılar olduğundan dolayı et türü besinleri daha çok tüketmeyi tercih ederler. Etin içerisinde oldukça fazla miktarda protein yer alır. Et ürünlerinin yanında kedilerin en sevdiği yiyecekler arasında meyveler, tahıllar ve sebzeler yer almaktadır.

Kedilerin Sevdiği Yiyecekler
kedilerin en sevdiği yiyecekler

Kedilerin Temel Besin Kaynakları

Kedilerin severek tükettiği ürünleri başlıklar altında inceleyelim:

Kuru Mamalar

Günlük hayatta kedilerin en çok tükettiği mamalar, kuru mamalardır. Gerek duyduğu lif ve proteinleri bu kuru mamalardan karşılamaktadır. Kuru mamaların tavuklu, balıklı, sığır etli gibi farklı çeşitleri de bulunmaktadır. Kuru mama tercih ederken kedinin sağlığı açısından uygun olanı almaya özen göstermek gerekir.

Kedilerin En Sevdiği Yiyecekler

Yaş Mamalar

Genelde konservelerde ya da ağızları kapalı jelatinli paketlerde satılan yaş mamaları kedileri çok sevmektedir. Aynı şekilde yaş mamaların da kuru mamalar gibi çeşitleri bulunmaktadır. Eğer kediniz hangisini daha çok yemeyi seviyorsa onu alabilirsiniz. Yaş mama çeşitleri arasında kuzu etli, sığır etli, tavuk etli, somon balıklı gibi çeşitler bulunuyor.

Ciğer

Kedilerin en sevdiği yiyecekler arasında en çok bilinen ve akla ilk gelen yiyecek ciğerdir. Besin değeri yüksek olan ciğer eğer çiğ olarak verilirse ishal olmasına neden olur. Fazla pişirilirse de kabızlığa yol açmaktadır. Bu nedenle ayarında pişirilmesi gerekir.

Aynı zamanda çiğ olarak verilen et ürünleri parazit ve tenya oluşumuna yol açabilir. Fazla miktarda protein içerikli besinleri vermek kedilerin sağlığı bakımından da zararlıdır. Bu yüzden haftada bir defa vermek ya da sebzelerle destekleyerek tüketmesini sağlamak gerekir. Sebzeler ile beraber içerisine pirinç te ekleyerek hepsini beraber haşlayıp vermek daha sağlıklıdır.

Kedilerin En Sevdiği 17 Yiyecek! - Miyavliyo
kedilerin en sevdiği yiyecekler

Tavuk

Kedilerin en sevdiği yiyecekler arasında tavuk ürünü biraz dikkat edilmesi gereken bir üründür. Çiğ olarak verilmesinden kesinlikle kaçınılmalı ve aynı zamanda tuz ve baharatlı şekilde pişirilmemelidir. Tavuğun kemiksiz ve sade bir şekilde verilmesi gerekir. Kemiğin boğazına takılması hayatına mal olabilir.

Kedilerin en sevdiği yiyecekler
kedilerin en sevdiği yiyecekler

Balık

Balığa hayır diyebilecek bir kedi yoktur denebilir. Kedilere bizlere olduğu gibi balık oldukça faydalıdır. Bağışıklık sistemini ve kalp sağlığını korumakta, kemiklerini güçlendirmekte, diyabet riskini azaltmaktadır. Aynı zamanda görme kalitesini iyileştirir ve zekasına iyi gelir. Ancak balıkların kirli kana sahip olduğu unutulmamalı, iyi temizlenmeli, kılçıkları iyice ayıklanmalıdır. Yanında brokoli de haşlayıp püre kıvamına getirirseniz, kediniz buna bayılacaktır.

Yumurta

Protein ve karbonhidrat açısından oldukça zengin olan yumurta aynı zamanda B,A,E,D ve K vitaminleri bakımından da oldukça zengin bir üründür. Kedilerin pençelerini güçlendirmekte, zayıf ve güçsüz kedilerin güçlenmesini sağlamakta ve tüylerini kalınlaştırmaktadır.

Aynı zamanda su içeren bir ürün olduğu için su ihtiyacını da bir nebze olsun karşılar. Yağ ve kolesterol açısından yüksek değere sahip olduğundan fazlası zarar verebilir. Protein fazlalığı zamanla aşırı yağa dönüşebilir ve bu da kedi sağlığını olumsuz etkiler. Bu nedenle dengeli olarak verilmesi gereken bir besindir.

Kedilerin Severek Tükettiği Tahıllar

Bizler gibi kediler de günlük hayatta tahılları oldukça severek tüketirler. Ancak tahıllar kediler tarafından yeterli ve az miktarda tüketilmelidir. Demir ve lif bakımından oldukça zengindir. Kediler tarafından en çok sevilen tahıllardan birisi mısırdır. Bunun yanında yulaf ve patates te yiyebilirler. Birçok kedi mamasının içerisinde tahıl yer alır.

Kedilerin En Sevdiği Yiyecekler

Kedilerin Sevdiği Meyveler

Vitamin ve mineral açısından kedilerin meyve tüketmesi sağlıklıdır. Fakat aşırı şekilde tüketmemesi gerekir. Yaşamı boyunca protein ağırlıklı beslenmesi onun obezite sorunu yaşamasına neden olabilir. Kedinin tüketebileceği meyveler; kavun, potasyum açısından zengin içerikli muz, yaban mersini gibi meyvelerdir.

Özellikle yaban mersininin kedileri kanserden koruduğu bilinmektedir. Vitamin ve lif açısından zengin olan bu meyveler kediler için oldukça sağlıklıdır. Fakat şeker oranı yüksek olduğu için meyveler kedilere az miktarda verilmelidir.

Kedilerin Sevdiği Sebzeler

Kediler her ne kadar et ürünlerini daha çok sevse de bazı zamanlarda sebze yemek isteyebilir. Sebze tüketimi kedilerde bağışıklık sistemini güçlendirmekte, bol miktarda mineral ve vitamin almasını sağlamaktadır. Kedilerin en çok tükettiği sebzeler arasında havuç ve ıspanak gelmektedir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren ıspanak aynı zamanda kedilerin sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Havuç ise göz ve diş sağlığı için önemlidir. Ancak havucu kediye haşlanmış bir şekilde vermek gerekir. Bunun yanında yeşil fasulye özellikler yavru kedileri gelişim döneminde güçlenmesini sağlayan bir besin kaynağıdır.

Kedi Çimi

Dışardan bakıldığından normal çimlerle aynı görünüşte olsa da kedi çimi tohumu diğer çimlerden farklıdır. İçerisinde kedilerin tüketebileceği besinler bulunmaktadır. Kediler tarafından içerisinde buğday ve yulaf bulunan kedi çimi kediler tarafından daha çok severek tüketilmektedir. Kedinin midesine iyi gelen ve hazmı kolaylaştıran kedi çimi ile kedilerin bitkisel besin ihtiyacı karşılanabilir.

Kedilere Süt Vermek Doğru mu?

Kediler bazı zamanlarda süt içmeyi isteyebilir. Ancak sindirim sistemine zarar verdiğinden dolayı kedilere süt verilmesi tavsiye edilmez. Kediye süt verilir mi? sorusu bu yüzden tartışma konusu olmuştur. Bu konudaki detayı öğrenmek için yazımızı da okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kedilere Acılı Yemek Verilir mi?

Ev yemekleri içerisine acı ya da baharat koyulduğunda kedilere vermemek gerekir. Bu tür yemekler kedilerin mide ve bağırsak sağlığı açısından zararlıdır.

Kedileri Ne Zehirler?

Kediler için süt ve süt ürünlerinin sindirimi oldukça zordur. Aynı zamanda kuruyemiş ve baharatlar ile kemik ve kılçıklar da kedilerin bağırsaklarını yırtabilir ve mideleri için zararlıdır. Bunun yanında kedilere pişmemiş et ve et ürünleri de verilmemelidir.

Kedi Makarna Yer mi?

Diğer insanlarda olduğu gibi makarna kediler için de toksik bir besin değildir. Ancak yine de kedilere makarna, erişte gibi hamur işi gıdaları vermemekte fayda vardır. Zaten bu ürünlerin kedilerin besin ihtiyacını karşılamazlar.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. натяжные потолки
    [url=https://1remont-kvartir-ekb.ru/]https://1remont-kvartir-ekb.ru[/url]

  2. срочный выкуп авто нижний тагил
    [url=https://skupauto24.ru/]https://skupauto24.ru/[/url]

  3. скупка авто в любом состоянии в екатеринбурге
    [url=https://1-vikupauto96.ru/]https://1-vikupauto96.ru/[/url]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu