Evcil HayvanlarKedi

Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar?

Kedilerin bıyıkları ne işe yarar? diye soracak olursak gerçekten oldukça işlevsel yapıdadır. Bıyıklarının ucunda propriyoseptör adı verilen duyusal organ sayesinde çevresindeki titreşimlere ve değişikliklere karşı duyarlıdır. Kedilerin bıyıkları kas ve sinir sistemine bağlıdır ve oldukça önemlidir. Çevresindeki algıları beyne mesaj olarak göndermektedir.

Yalnızca kedileri sevimli olarak göstermeyen bıyık aynı zamanda pek çok amaca hizmet etmektedir. Duyusal bir araç olarak çalışan bıyıkları aynı zamanda oldukça hassastır. Peki, kedilerin bıyıkları ne işe yarar? sorusunu daha detaylı olarak merak ediyorsanız, yazının devamını okuyabilirsiniz.

Kedilerin Bıyıkları Ne İşe Yarar, Kesilir mi? - Zootarim
kedilerin bıyıkları ne işe yarar?

Kedilerin Bıyıklarının Önemi

Kedileri karizmatik olarak gösteren şeylerden birisi de uzun bıyıklarıdır. Yalnızca görünüş açısından değil dünyayı algılaması bakımından oldukça önemlidir. Kedilerin bıyıkları adeta bir radar sistemi görevi görmektedir. Kedilerin bıyıkları alıcı görevi üstlenmekte olup bu alıcıları aynı zamanda kaşlarında ve yanaklarında da bulunmaktadır. Tüylerinde bulunan sinir uçları sayesinde çevresindeki titreşimleri algılamaktadır.

Kedilerin bıyıkları bedeniyle oldukça uyumludur. Bu sayede görsel olarak değil yöntem olarak ta vazife görür. Örneğin çekmece gibi bir yere girerken girip giremeyeceğini bıyıkları sayesinde ölçer. Alıcıları o kadar güçlüdür ki bir kedinin gözleri görmese bile alıcı tüyleriyle canlı ve cansız nesneleri hissedebilmektedir.

Kedilerin Bıyıkları Ruh Hallerini Yansıtır mı?

Bazı durumlarda kedilerin bıyıklarına bakarak ruh hallerini anlamak mümkün olabilir. Bıyıklarında bir kas grubu bulunmaktadır ve onları öne ve arkaya hareket ettirmektedir. Eğer kendini rahat hissediyorsa bıyıkları düzdür. Eğer beklenmedik bir durumla karşılaşırsa ya da avlanıyorsa kedi bıyığı öne doğru açı yapar. Üzgün ve endişeli olduğu durumlarda ise bıyığı geriye doğru çekilir.

kedilerin bıyıkları ne işe yarar?

Kediler Bıyığına Dokunmasından Hoşlanmaz

Kedinin dengede durması, yönünü daha iyi tayin edebilmesi, atlayabileceği mesafeyi hesaplayabilmesi açısından bıyıkları oldukça önem taşır. Eğer kedinizin bıyığına dokunursanız ya da keserseniz şaşkınlık ve korku haliyle ruh hali bozulur. Bu yüzden kedinin bıyıklarını tıraş etmek, kısaltmak ya da kesmek tavsiye edilmez. Ancak diğer tüyleri gibi bıyıkları da zaman içinde dökülebilmektedir.

Kedinin Bıyıklarının Görevleri

Cetvel görevi görmesi:

Bir alanın dar olup olmadığını, oraya girip giremeyeceğini ölçmesini sağlar.

Titreşim sensörü görevi:

Havadaki titreşimleri algılayarak mesafeleri ölçmekte ve avını kovalarken bundan faydalanır. Aynı zamanda hava akımı değişikliklerini algılar ve böylece yaklaşan tehlikeleri fark eder.

Yakını görmesini sağlar:

Yakını görme konusunda kediler 30 santimetre ve daha yakın yerleri zor görmektedir. Fakat bıyıkları sayesinde nesneyi fark edebilmekte, boyutunu ve dokusunu anlamaktadır.

Gece görüşü sağlaması:

Kedilerin geceleri karanlıkta hiçbir yere çarpmadan rahat bir şekilde hareket etmesi bıyıklarına bağlıdır. Bıyıkları eşyaların nerede olduğunu göstermekte ve böylece algılayabilmektedir. Bu yüzden kedilerin gece görüşü özelliği oldukça iyidir.

Koruma Sağlaması:

Göz çevresindeki bıyıkları en ufak dokunuşa dahi tepki vermekte tehlikelerden ve yaralanmalardan korumaktadır. Keskin şeyleri algılayarak yüzünü ve gözünü korur.

Renk Değiştirmesi:

Yaşlanma belirtileri olarak kedilerin bıyıkları geriye doğru döner. Bazı durumlarda ise bıyıklar koyu gri ve siyah renge dönebilir.

kedilerin bıyıkları ne işe yarar?

Kedinin Bıyıkları Kesilir mi?

Tıbbi açıdan bakıldığında kedinin bıyıklarının kesilmesi konusunda birkaç ay içerisinde yeniden uzayacağı için ona zarar vermez. Bıyıkların kendisinde sinir uçlarının olmadığını iddia edenler vardır. Fakat bir kedinin bıyıkları kasıtlı bir şekilde asla kesilmemeli ya da çekilmemelidir. Kedinin bıyıkları acıya karşı son derece hassastır.

Kedilerin bıyıkları kasıtlı bir şekilde kesilirse işlevsel yeteneklerini azaltarak yön duygularını kaybetmesine neden olabilir. Aynı zamanda baş dönmesi ve strese yol açabilir. Bunun yanı sıra kedinin bıyıkları dökülürse de endişe etmemek gerekir. Yaşlandıkça kedilerin bıyıkları dökülebilir. Yaşlanan kedilerin bıyıkları aynı zamanda renk değiştirebilir. Bu durumlar oldukça normaldir. Kedilerde tüy dökülmesinin nedenleri okumak için tıklayabilirsiniz.

Kedilerin bıyıkları neden vardır? | Zootarim
kedilerin bıyıkları ne işe yarar?

Kedilerin Bıyıkları Kesilirse Ne Olur?

Bazı hayvan sahiplerin kedilerin bıyıklarının çok uzadığını düşünerek kısaltmak ister. Bıyıkların kesilmesi kanama ya da acıya sebep olmasa da kedilerin bıyıklarının kesilmesi doğru değildir. Yön bulma kabiliyetini kaybeden kedi bıyıkları kesildiği için sakarlaşır ve aynı zamanda refleksleri zayıflar. Yetenek kaybını kaybeden kedi zaman içerisinde güven duygusunu da kaybeder. Bu durum onun strese girmesine neden olur.

Bazı uzmanların görüşüne göre ise kedilerin bıyıklarının kesilmesi onlarda fiziksel bir kayba yol açmamaktadır. Kedilerin asıl dengesini sağlayan iç kulaktır. Bu yüzden denge kaybı durumunun bıyıklarla alakası olmadığını savunmaktadırlar. Ancak yine de durduk yere kedilerin bıyıklarının kesilmesi tavsiye edilmez. Fiziksel olarak olmasa bile psikolojik olarak etkilenmesine, stres yaşamasına ve zaman içerisinde davranış bozukluğu yaşamasına neden olur.

Sıkça Sorulan Sorular

Kediler Neden Bıyıklıdır?

Kedileri sevimli ve karizmatik gösteren bıyıkları bunun yanında onların algı ve yön yeteneğini geliştirmektedir.

Kedilerde Bıyık Dökülmesi Normal mi?

Kedilerde bıyık dökülmesi tüy dökülmesi gibi normal bir durumdur. Bunun yanı sıra yaşlanan kedilerde bıyık dökülmesi daha çok görülmektedir. Önemli olan dökülen bıyıkları yerine yenisinin çıkmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu