Evcil HayvanlarKedi

Kedilerde Yağlı Kuyruk Hastalığı ve Tedavisi

Kedilerde yağlı kuyruk hastalığı dikkat edilmesi ve önem gerektiren bir konudur. Kuyruk kedilerin hem dengesini sağlaması hem de iletişim kurması bakımından oldukça önemli bir organdır. Bazı durumlarda kedilerin kuyruğunda hastalıklar meydana gelmektedir. Bunlardan birisi de kedilerde yağlı kuyruk hastalığı olarak bilinir.

Bir kedi sahibi kedisini yakından gözlemlediğinde bu hastalığı fark edebilir. Kedilerde yağlı kuyruk hastalığı ve tedavisi konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir. Adından da anlaşılacağı üzere yağlı bir kuyruk görünümü ortaya çıkar.

Kedilerde Yağlı Kuyruk Hastalığı
kedilerde yağlı kuyruk hastalığı

Yağlı Kuyruk Hastalığının Nedenleri

Kedilerde yağlı kuyruk hastalığı kuyruğun üst kısmında bulunan supracudual ismindeki bezlerin aşırı şekilde çalışmasıyla çok fazla sayıda salgı üretmesi sonucu meydana gelir. Kedinin kuyruk sokumunda ise tüyler birbirine yapışıktır.

  • Kedinin kuyruğundaki tüylerin birbirine yapışması sonucu yağlı bir görünüm ortaya çıkar.
  • Özellikle tüyleri uzun olan kedilerde hyperfonksiyonu sonucuyla tüylerin yapışmasına neden olan yağlı kabuklar meydana gelmektedir.
  • Hastalığın nedeni tam olarak belirlenmemiş olsa da genelde kastre edilmeyen erkek kedilerde kuyruk hastalığı daha fazla rastlanan bir durumdur.
kedilerde yağlı kuyruk hastalığı
kedilerde yağlı kuyruk hastalığı ve tedavisi

Yağlı Kuyruk Hastalığının Tedavisi

Kedilerde yağlı kuyruk hastalığı ve tedavisi için mutlaka bir veteriner hekime danışmak gerekir. Veteriner hekim ilk işlem olarak yağlı bölgeyi tıraş eder ve tedaviye hazır hale getirir. Sonrasında hastalık durumuna göre antiseptik solüsyonlar kullanılmaktadır.

Aynı zamanda hekim tarafından belirlenen yağlanma engelleyici şampuanlarla da kedinin kuyruğu düzenli olarak yıkanmalıdır. Hekimin vermiş olduğu önerilere harfiyen uymak gereklidir. Aksi halde hastalığın ilerlemesi halinde kedi için oldukça rahatsızlık verici bir durum oluşur.

Ayrıca kediler neden kuyruk sallar hakkındaki yazımızı okumak için de mavi linke tıklamanız yeterlidir.

Kedilerde kuyruk hastalığının tedavisi mümkün olsa da oldukça inatçı bir hastalıktır. Hastalığın altında yatan faktörün iyi bir şekilde araştırılması ve buna göre tedavi edilmesi gerekir.

Bu faktörlere ulaşılmadan hastalığın tamamen çözülmesi zorlaşır ve ilerleyen zamanlarda tekrar ortaya çıkabilir. Tedavi öncesinde bölgedeki bütün tüyler alınır. Yağlanma giderici şampuanlar ve özel antiseptik solüsyonlar ile bu bölge temizlenir. Bölge düzenli bir şekilde kükürt ve katranlı şampuanlar ve alkollü solüsyonlar ile yıkanmalıdır.

MECİDİYEKÖY VETERİNER KLİNİĞİ| Veteriner Hekim Lale İŞLEKER
kedilerde yağlı kuyruk hastalığı

Sıkça Sorulan Sorular

Yağlı Kuyruk Sendromu Neden Olur?

Kedilerde yağlı kuyruk hastalığının ortaya çıkışı idiopatik, köpeklerdeyse primer ya da sekonder generalize seboreik hastalığın sonucudur. Erkek kedilerin kastre edilmemiş olması ve köpeklerde hastalık predispoze nedenidir. Tam olarak nedeni bilinmemiş olsa da tedavisi mümkün inatçı hastalık olarak bilinir.

Yağlı Kuyruk Sendromu Ne Anlama Gelmektedir?

Yağlı kuyruk sendromu; kedilerde kuyruk bölgesindeki sebaseöz glandaların hiperplazisi sonucunda ortaya çıkmakta olan deri hastalığıdır.

Yağlı Kuyruk Sendromu Nasıl Geçer?

Hastalığın şiddetine göre kedilerde yağlı kuyruk sendromunun tedavisi belirlenmektedir. Özellikle bölgeyi devamlı temiz tutmak büyük önem taşımaktadır. Eğer bölgede enfeksiyon meydana geldiyse antibakteriyel tedavi yöntemiyle lokal tedavide A vitamini içeren bitkisel içerikli prepatlar kullanılabilir.

Kedilerin Kuyruğu Olmazsa Ne Olur?

Bir kaza neticesi sonucunda bir kedinin kuyruğunu kaybetmesi hayatında fazla olumsuzluğa neden olmamaktadır. Kısa bir süre içerisinde bu duruma uyum sağlayarak kediler yaşamına devam etmektedir. Bir kaza neticesi sonucunda bir kedinin kuyruğunu kaybetmesi hayatında fazla olumsuzluğa neden olmamaktadır. Kısa bir süre içerisinde bu duruma uyum sağlayarak kediler yaşamına devam etmektedir.

Kedilerin Kuyruğu Neden Kesilir?

Çeşitli nedenlere bağlı kedilerin kuyruğu hasar gördüğü zamanlarda bu işlem gerçekleştirilir. Trafik kazaları, kapı arasına sıkışma, ezilme gibi durumlarda kedilerin kuyrukları hasar görmektedir.

Kediler Neden Kuyruğunu Sağa ve Sola Sallar?

Kediler neden kuyruğunu sallar, cevap verecek olursak örneğin sağa ve sola yavaşça kuyruğunu sallaması bir nesneye odaklandığını göstermektedir. Bu nesne bir oyuncak, bir böcek ya da sinek olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu