Evcil HayvanlarKedi

Kedilerde Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kedilerde şeker hastalığı belirtileri arasında en belirgin olarak iştahlı olmasına karşılık kilo kaybının görülmesi, idrara sık çıkması, aşırı susama gibi belirtiler yer alır.

Tip 1 ve tip 2 diyabet hastalığında enerjiyi elde etmek için glikozdan yoksun kalan hücreleri beslemek adına vücuttaki hücreleri yağları ve proteinleri parçalar. Bunun sonucunda ise kedide iştah artışı ile beraber kilo kaybı görülür. İştah artışı ile beraber sık idrar yapma ve aşırı susama kedilerde şeker hastalığı belirtileri arasında yer almaktadır.

Kedilerde diyabet • kedimag
kedilerde şeker hastalığı belirtileri

Kedilerde şeker hastalığı diğer belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Kilo kaybı
  • Su tüketiminde artış
  • İdrar yolu enfeksiyonu
  • Nefes kokusu
  • Kedi kumu dışına idrar yapma

Kedilerde Şeker Hastalığının Nedenleri

Tam bir nedeni olmasa da pankreas kaynaklı rahatsızlıklar, anormal protein birikintileri ve bazı ilaçlar kedilerde şeker hastalığının nedenleri arasında yer almaktadır. Hastalığın meydana gelmesinde ise obezite büyük etkendir. Özellikle yaşlı kedilerde daha çok görülür.

Genel olarak şeker hastalığı pankreasın yeteri kadar insülin üretememesi ve insülin yetersizliğinden ötürü ortaya çıkar. İnsanlarda olduğu gibi kedilerde görülen şeker hastalığı 3 tiptir. Kedilerde şeker hastalığı genelde Tip 2 şeklindedir.

Tip 1: insülin salgılama yetersizliği sonucu meydana gelir. Küçük hayvanlarda daha çok görülür. İnsüline bağımlı tedavinin yanında uygun diyetler verilir.

Tip 2: Obez hayvanlarda daha çok görülen ve insüline dayanıklı olan tiptir.

Tip 3: Gizli şeker adı verilir. Gizli şekere az oranda da olsa pankreas tümörlerinin sebep olduğu varsayılmaktadır.

Kedilerde şeker hastalığı genel olarak Tip 2 şeklindedir. Çoğunlukla insüline ihtiyaç duyulmasa da nadir durumlarda insülin tedavisi gerekebilir. Şeker hastalığı teşhisi koyulan bir kedinin öncelikle kan şeker ölçümü yapılır. Sonucuna göre gerekli tedavisine başlanır.

Her kan şekeri yüksek çıkan kedi şeker hastası olmayabilir. Aynı zamanda kan alma öncesinde kedide stres oluştuysa kan şekeri düzeyi yüksek çıkabilir. Bu yüzden kedilerde şeker hastalığı teşhisi koyulması için iyi bir şekilde tetkik yaptırılması gerekmektedir.

kedilerde şeker hastalığı belirtileri
kedilerde şeker hastalığı belirtileri

Kedilerde Şeker Hastalığı Tedavisi

Kedilerde şeker hastalığı belirtileri sonrası teşhisi koyulduktan sonra tedavisine veteriner hekim tarafından başlanır. Kedinin sonuçlarına göre özel bir diyete başlanır. Veterinerin gerekli görmesi durumunda insülin tedavisi de verilir. Bununla birlikte kuru mama yerine konserve mama tercih edilmelidir. Çünkü konserve mamalardaki karbonhidrat içeriği kuru mamalara göre oldukça azdır.

Kedilerde şeker hastalığı tedavisi hastalığın şiddetine ve başka sağlık sorunları bulunup bulunmadığına göre değişkenlik gösterir. Bu yüzden her kediye farklı tedavi türü uygulanabilir. Bazı kedilerde kan şekeri seviyesini düzenlemek adına yoğun bakım gerekebilir. Şeker hastalığı tanısı koyulan bazı kedilere oral ilaçlar ve yüksek lifli diyetle iyi sonuçlar verebilir.

Kedilerden birçoğu kan glikozunun düzenlenmesi açısından insülin tedavisi görebilir. Evcil hayvan sahibi insülin enjeksiyonunu veteriner kontrolünde kendisi de yapabilir. Aynı zamanda hekim tarafından kedi için evde glikoz testinin nasıl yapıldığı öğretilebilir.

Kedi insülini her gün aynı saatte ve beslenme sonrasında ilaçlarla beraber verilmelidir. Böylece kandaki besin maddelerinin pik insülin seviyesine gelmesi sağlanır. Aynı zamanda kandaki şeker seviyesinin aşırı yüksek ya da düşük olma riskini de azaltır.

kedilerde şeker hastalığı belirtileri

Kedilerde Şeker Hastalığı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Kedilerde şeker hastalığı kontrol altına alınabilir. Fakat tedavisi aksatılırsa ortaya daha ciddi sorunlar çıkar. Örneğin ketoasidoz adı verilen bir durum meydana gelir. Bu durum meydana geldiğinde kedilerin vücudunda enerji ihtiyacının karşılanması için yağ ve proteinler parçalanır ve parçalanmalar arttıkça iştah durumu olsa da açlıktan hayvanın ölme riski ortaya çıkar.

Aynı zamanda kedilerde ishal, iştah kaybı, kusma, halsizlik, solunum güçlüğü, dehidrasyon gibi belirtilerle birlikte acil yoğun bakımlık olabilir. Şeker hastalığı tedavi edilmez ise cilt hastalıkları, arka bacaklarda hareketlilik kaybı, bakteriyel enfeksiyon gibi sağlık sorunları ile karşılaşılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kedilerde Kan Şekeri Değeri Kaç Olmalıdır?

Kedilerde kan şekerinin normal değeri 74-159 mg/ml arasında olmalıdır.

Şeker Hastası Kediler Ne Yemelidir?

Şeker hastalığı teşhisi koyulan kedilerde özel diyetler uygulanır. Bunun yanında mutlaka kuru mama yerine konserve mama verilmesi gerekir. Çünkü kuru mamalarda karbonhidrat miktarı fazladır. Konserve mamaların karbonhidrat değeri %7-8 arasındadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu