KediEvcil Hayvanlar

Kedilerde Mantar Hastalığı

Kedilerde mantar hastalığının tıptaki diğer adına Trichophytosis adını veriyorlar. Bu mantar virüsü sadece kedilerde değil bütün canlılarda cilt hastalıklarına neden olmaktadır. Genelde derilerde ve dokularda karşılaştığımız kızarma, sulanma, kaşıntı ve pullanma gibi belirtiler ile kendini göstermektedir. Mantar enfeksiyonu tedavi edilmez ise başka enfeksiyonlara da davetiye çıkarmaktadır.

Özellikle tedavi edilmezse kedilerin bütün vücuduna yavaş yavaş yayılmaktadır. Kedilerde mantar hastalığı , kedinin ortamdaki mantarları soluması ile de bulaşmaktadır. Bulaşıcılığı kolay olduğundan kedilerde mantar hastalığı oldukça sık karşılaştığımız bir durumdur. Kedilerde mantar hastalığı cilt problemi ile birlikte solunum sorunlarını da beraberinde getirmektedir.

Kedilerde Mantar Hastalığının Nedenleri

Hastalığın nedeni mantar türüne göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle kedilerde mantar enfeksiyonu sebeplerinin farklılığını gözlemlemek mümkündür. Mantarlı havayı soluma, yüksek ısıya maruz kalması, hijyenik olmayan ortamda tıraşı, pire alerjisi, enfekte olmuş hayvan dışkısı ya da toprakla temas etmesi gibi nedenlerle kediye enfeksiyon bulaşmaktadır.

Birçok mantar enfeksiyonu bulaşığının birincil kaynağı topraktır. Bu enfeksiyonu kedilerin deri yoluyla temas etmesi, yutması ya da solumasıyla alması mümkündür. Aynı zamanda mantar enfeksiyonu olan bir hayvanla ya da onun dışkısıyla temas etmesi de onların yüksek risk altına girmesine sebeptir.

Kedilerde Mantar Hastalığı Belirtileri

Mantar enfeksiyonu olan kedilerde sıklıkla karşılaştığımız bazı yaygın belirtiler yer almaktadır. Gösterdiği belirtiler de onun hangi mantar enfeksiyonunu kapmış olduğunu bize gösterir. Bazı belirtiler şöyledir;

  • Burunda akıntı ( kanlı akıntı olması
  • Ciltte kızarma,
  • Burun altında şişlik
  • Öksürme
  • Deri altı kistleri
  • Lenf düğümlerinin şişmesi
  • Cilt lezyonları ve cildin yağlı olması
  • Kilo kaybı
  • İştah kaybı
  • Depresyon

Kedilerde Mantar Hastalığı Tedavisi

Kedilerde mantar hastalığı tedavisi konusunda öncelikle enfeksiyona sebebiyet veren mantar türünün tespitine önem vermek gerekir. Sonrasında veteriner hekim tarafından ağızdan kullanılması uygun ilaç ya da kremler verilebilir. Özellikle mayalardan ötürü mantar hastalığı meydana gelmişse özel şampuanlarla tedavisi mümkündür.

Hastalığın tekrarlamaması adına bazı önlemler almak gerekir. Örneğin kedinizin önceden temas ettiği yatağı, battaniyesi her ne varsa dezenfekte etmeniz önemlidir. Eğer bunu yapmazsanız bu eşyalardan başka kedilere mantar bulaşabilir ya da kediniz bu eşyalarla temas etmesi halinde hastalığa tekrar yakalanabilir. Mantar hastalığı olan kedinizi ayrı bir odada tutmanız diğer eşyalara ve canlılara temas etmemesi bakımından oldukça önemlidir. Aynı zamanda enfeksiyonun tekrarlanmaması için evinizi de iyice temizlemeniz şarttır.

Kedilerde Mantar Tedavisine Ne İyi Gelir?

Yapmanız gereken ilk iş kedilerde mantar tedavisi ilacı olarak deri üzerine baticon sürmektir. Bunun yanı sıra sürdüğünüz bölge kuruduktan sonra kedi mantarına krem olarak trivazol sürmeniz oldukça fayda sağlar. Kedilerde mantar tedavisinde sirke kullanmakta aynı zamanda olumlu sonuçlar vermektedir.

Kedilerde Mantar Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Süresi bakımından kedilerde mantar tedavisi kedideki mantarın semptomuna ve türüne göre değişkenlik göstermektedir. Mantar enfeksiyonlarının bazıları kısa sürede iyi olmaktadır. Bazıları ise 6-12 hafta arasında değişmektedir.

Kedilerdeki Mantar Enfeksiyonu İnsana Bulaşır Mı?

Genelde kedilere özgü olan mantar enfeksiyonu bazı durumlarda insanlara da bulaşmaktadır. Kedilerdeki mantar enfeksiyonun insanlara bulaşma nedeni bağışıklık sisteminin zayıf olmasındandır. Özellikle kedilerdeki mantar enfeksiyonu çocuklara bulaşabilmektedir. Aynı zamanda bağışıklık sistemi zayıf birinin mantar enfeksiyonu olan kediyle temas etmesi de onun mantar sporunu kapmasına neden olur. Ancak insanlara bulaşmış olsa da mantar enfeksiyonunu tedavi etmek kolaydır.

Kedilerde Mantar Hastalığı Konusunda Evde Alınacak Önlemler

Başta kedilerin bulunduğu ortamın oldukça hijyenik olması gerekmektedir. Tuvalet alışkanlığı olmasının olmasıyla ihtiyacını belirli bir yere gidermesini öğretmek en temel önlemler arasındadır. Aynı zamanda mama ve su kaplarını düzenli olarak temizlemek gerekir. Yaşam alanlarını sirkeli suyla temizlersek kedilerde mantar enfeksiyonunun önüne geçmiş oluruz.

Kedi bakımlarının rutin bir şekilde yapılması da yine önem taşımaktadır. Kedi tüyleri mikroorganizmalar için yaşam alanı olduğu için tüy bakımlarını düzenli yaptırmamız gerekir. Aynı zamanda evde kedilerde mantar enfeksiyonuna önlem olarak belirli aralıklarla tüylerini taramamız önemlidir.

Bu hastalığın önüne geçmek için kedinin dengeli olarak beslenme düzeni olması gerekir. Yeteri kadar vitamin ve mineral almasını sağlayarak bağışıklık sistemini güçlü tutmalısınız. Aynı zamanda mantar hastası olan kedinin fırçası, oyuncakları, yatağı ve bütün kullandığı araç ve gereçleri sabunlu suyla yıkamalısınız. Sizlerde temizlik sırasında mantar hastalığından korunmak için eldiven kullanmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu