Evcil HayvanlarKedi

Kedilerde Kulak Uyuzu-2022

Kedilerde kulak uyuzu kedinin kafasını sallaması ve kulaklarını kaşıma ile kendini belli eden bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalığın bulaşması için bir hayvan ile temas etmesi yeterlidir. Kedinin hareketlerinden ilk etapta fark edilmese de kulaklarında olan değişim zaman içerisinde fark edilmeye başlar. Tedavi edilmediği takdirde kedinin yaşam kalitesini düşürür ve ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Kulak Uyuzu Teşhisi

Kediden alınan kulak akıntısı örneği mikroskop altında incelenir. Parazitlere rastlanırsa teşhisi onaylanır. Büyüteçle bakıldığında kulak içinde hareket eden parazitler beyaz lekeler olarak görülmektedir.

Parazitin yumurtadan çıkarak yetişkin hale gelmesi 3 haftayı bulur. Bu süreçte 5 farklı evresi olur. Yetişkin parazitin yaşam süresi 2 aydır ve bu süreç içerisinde çoğalmaya devam eder. Dış mekanda belirli sürede hayatta kalabilen parazitler hayvanda konakladığı süre boyunca bulaş olarak oldukça ciddidir.

Kulak uyuzunu diğer kulak enfeksiyonlarından ayırt etmek adına parazitlerin varlığı söz konusudur. Bu yüzden tedavi sürecini bir uzman aracılığıyla başlatmak ve teşhisi onun koymasını sağlamak gerekir.

kedilerde kulak uyuzu

Kedilerde Kulak Uyuzu Belirtileri

İkinci dış parazit kulak akarları belirtileri ile karıştırmamak gerekir. Kulak uyuzu meydana gelen kedilerde kulak enfeksiyonları oluşabilir. Kedilerde kulak sorunu fark edilirse mutlaka uzmana danışmak gerekir. Her yaştaki kedilerde görülen kulak uyuzu yavru kedilerde daha çok görülmektedir. Kedilerde kulak uyuzu belirtileri ciddiyet açısından her kedide farklılık gösterebilir.

Kulak uyuzu belirtileri ise şu şekildedir;

 • Kedinin devamlı kulağını kaşıması ve başını sallaması
 • Kulak bölgesinde tüy dökülmesi
 • Kulak ve çevresinde kabuğa benzer görünüm
 • Kulaktan akıntı gelmesi
 • Kulağın tahriş olması
 • Deri lezyonları
 • Kulak kıkırdağı ile deri arasındaki kan damarlarının yırtılması

Kulak uyuzu nedeniyle oluşan deri lezyonları kulak ve çevresinde oluşsa da bazı durumlarda vücudun diğer bölgelerinde de görülebilir.

Kedilerde Kulak Uyuzu Tedavisi

Kedilerde kulak uyuzu teşhisi sonrasında çeşitli ilaçlarla tedavisi yapılabilir. Doğru ilaç seçimini yapmak için ise doğru teşhis yapılmalıdır. Kedilerde kulak uyuzunun evde tedavisi bazı durumlarda mümkün olabilir. Ancak yine de uzman bir hekim tarafından öneri almak gerekebilir. Kulak uyuzunu ortaya çıkaran yetişkin larvalar ilaçla yok edilebilir. Yumurta ve pupa döneminde ise ilaç nüfuz etmez. Bu yüzden ilaç kullanımı aksatılmamalıdır. Genelde kedilerde kulak uyuzunda topikal ilaçlar tercih edilir. Bazı durumlarda ise enjeksiyonlar da kullanılabilir.

İlaç tedavisinde ise;

 • Tek seferlik ilaç tedavisinden fayda görülebilir.
 • Genelde aylık parazit kontrol ilaçları kullanılmaktadır. Fakat yeniden enfeksiyon oluşma ihtimalinin önüne geçmek ve kontrol altında tutmak için ilaçların aylık devamlı kullanılması söz konusu olabilir.
 • Tekrarlayan ilaç tedavileri gerektiğinde ise uzun süreli kullanım gerekebilir.
 • Diğer taraftan enjekte edilebilen ivermectin adında kedilerde etiket dışı bir kullanım da söz konusu olabilir.
 • Kulak uyuzunun başarılı olabilmesi için mutlaka veteriner hekim programını takip etmek gerekir.

Kulak Uyuzunun Bulaşma Yolları

Özellikle dar alanda hasta olan canlının diğeri ile temas etmesi ile hastalık bulaşır. Kulak uyuzu sağlıklı olan canlıya bu şekilde hızlı bir şekilde nüfus etmektedir. Hastalıkla bulaşık olan kedilerin kulağını temizleme ya da tüylerini toplamak için kullanılan objeler eğer sağlıklı kedilerde de kullanılırsa bu şekilde de bulaşır. Kulak uyuzu etmeni fırsatçıdır ve kulağa yerleştikten sonra kedinin bağışıklık sisteminin zayıf olduğu bir anı yakalayarak ortaya çıkar.

İlgili makale: Köpeklerde Uyuz Hastalığı

Sıkça Sorulan Sorular

Kedilerde kulak uyuzu evde tedavi edilebilir mi?

Kedilerin kulak uyuzu hastalığında parazitin yumurta ve pupa döneminde ilaçla bile yok edilmesi mümkün olmadığı için evdeki yöntemlerle ancak yetişkin parazitler temizlenebilir. Hayatta tek bir parazit kalsa bile hızlıca çoğalacağı için mutlaka uzman bir hekim tarafından tedaviye başlanması önerilmektedir.

Kedilerde Kulak Uyuzu İnsanlara Bulaşır mı?

Kulak uyuzuna neden olan parazitler insan vücudunda yeterli sürede yaşamaz ve bu yüzden inşalarda enfeksiyon oluşturamaz. Fakat bazı durumlarda ise insanlarda kaşıntı ve kızarıklık meydana getirebilir. Evde kulak uyuzu sorunu olan kedinin tedavi edilmesiyle sorun tamamen ortadan kalkacaktır.

Kedilerde Kulak Uyuzuna Ne İyi Gelir?

Kedilerde kulak uyuzu tedavisinde en önemli şey temizliktir. Kediler için özel üretilen kulak solüsyonları ile günlük kulakları temizlenmeli ve veteriner hekim aracılığıyla verilen pomat ve losyon ilaçları da uygulanmalıdır. Kulak temizleme losyonunu sıkarken kulakla temas etmemeli solüsyonla kulak tabanına hafif şekilde masaj yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu