Evcil HayvanlarKedi

Kedilerde Kızgınlık Dönemi Belirtileri

Kedilerde tıpkı her canlı gibi üreme arzusuna sahip olan ve varlığını sürdürmek adına yaşam döngüsünde; doğal süreç içerisinde kızgınlık dönemi yaşayan canlılardır. Bu nedenden dolayı kedilerde kızgınlık dönemi belirtileri üremeye yani doğurganlığa hazırlanmaya başladığı belirtilerdir. Bu süreçte kedilerde kızgınlık dönemi belirtileri arasında belli başlı hareketler sergilediklerini biliyoruz. Fakat bu konuda detaylı olarak bilgi sahibi olmakta fayda var. Davranış dışı ciddi sorunlarla karşılaştığımızda mutlaka profesyonel yardım almamız gerekebilir.

Kedilerin Kızgınlık Dönemi Geldiğini Nasıl Anlarız?

Kızgınlık döneminin başlaması konusunda fikir sahibi olmak adına birçok özel durum söz konusudur. Bu dönemlerde kediler normal zamanlara göre daha farklı davranışlar sergilemektedir. Eğer sizlerde kedilerde kızgınlık dönemi belirtileri konusunda bilgi sahibi olursanız; kedinizin durumu hakkında bilgi sahibi olmanızda büyük katkısı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Kediler Neden Masaj Yapar

Kızgınlık Dönemi Belirtileri

Sizlerde bu süreçte tek başınıza olduğunuzda kedilerin kızgınlık dönemi belirtileri konusunda bilgi sahibi olduğunuzda; bu süreci sorunsuz bir şekilde yönetebilirsiniz. Kedinizin doğurganlık dönemi geldiğini anlamak adına gözlemleyebileceğimiz durumlar şöyledir:

  • Kızgınlık dönemi geldiğinden itibaren kedilerde sürtünme durumu artar.
  • İdrar püskürtme gibi davranışlar sergilerler.
  • Uluma, farklı sesler çıkarma ve bağırma eyleminde bulunurlar.
  • Bu dönemde kediler kalça kemiğini yukarı kaldırmaktadır.

Bunların dışında kedilerde kızgınlık dönemi belirtileri arasında başka davranışlarda yer alabilir. Bu doğrultuda kedinizin her zamankine göre farklı davranış sergilediğini düşünmekteyseniz; kızgınlık dönemine girmesi söz konusu olabilir.

Kedinin Kızgınlık Dönemi Geldiğinde Ne Yapmalıyız?

Sahipleri adına kedilerde kızgınlık dönemi oldukça zorlu bir süreçtir. Kedi sahipleri kedisinin kızgınlık döneminde daha fazla miyavlama, evden kaçma isteği ve koku bırakma gibi davranışlarıyla karşı karşıya kalmaktadır. Peki, kedilerde kızgınlık dönemi belirtileri ile karşılaştığımızda ne yapmalıyız? Aslına bakacak olursak bu dönemde kediyle daha çok ilgilenmek, dikkatini dağıtmak, oyunlar oynamak, enerji harcamasını sağlamak fayda sağlar.

İlginizi Çekebilir: Kediler Neden Köpük Kusar

Dişi kedinizin hamile kalmasını istemiyorsanız, ya da erkek kedi sahibi olarak sokağa bırakıp tehlikeye atmak istemiyorsanız; en doğru yol kedinin kısırlaştırılması olacaktır. Kısırlaştırma için kedi adına en doğru zamanı veteriner hekim verir. Kedi sahipleri bu kararı vermekte zorlanmaktadır. Özellikle kedisinin kızgınlık dönemi kısa süren kedi sahipleri hayvanlarını kısırlaştırmak istemiyor. Fakat şunu da bilmek gerekir ki kedilerde kızgınlık dönemi süresi 3-21 gün arası sürmektedir.

dişi kedilerde kızgınlık dönemi belirtileri
dişi kedilerde kızgınlık dönemi belirtileri

Dişi Kedilerde Kızgınlık Dönemi

Dişi kediler 6.ay itibariyle ergenlik dönemine girmektedir. Bu süreç itibariyle dişi kediler kızgınlık dönemine geçiş yapabilir. Dişi kedilerde kızgınlık dönemi yaklaşık olarak 10 gün sürmektedir. Biz bu döneme östrus adı vermekteyiz. Aslında dişi kedilerde kızgınlık dönemi süresi geniş bir süreyi de kapsayabilir. Erkek kediyle temas yaşayan dişi kedilerde ortalama 9 gün, temas yaşamayan dişi kedilerde ise ortalama 6 gün kızgınlık dönemi sürebilir. Bu hassas dönemde ona karşı daha özenli ve şefkatli davranmamız gerekir.

Sizler kedi sahibi olarak kedinizin kızgınlık döneminde yaptığı davranışların tamamen içgüdüsel olduğunu unutmayarak hareket etmelisiniz. Dişi kedilerde kızgınlık dönemi belirtileri arasında sık sık yüksek tonda miyavlama, çiftleşme pozisyonu alma, bedenine dokunduğumuzda agresif tepkiler verme, kucağı istememe gibi davranışlar söz konusudur. Ev içerisinde aşırı aktif olan dişi kedi aynı zamanda az uyur ve yüksek tonda miyavlar. Dişi kedilerde yılda en az 3 kez kızgınlık dönemi yaşamaktadır. Bu dönemde bazı hormonal değişimler yaşadığından fiziksel hasarlar meydana gelebilir. Bu nedenle kedinizi ya çiftleştirmeli ya da kısırlaştırma yoluna başvurmalısınız.

erkek kedilerde kızgınlık dönemi belirtileri
erkek kedilerde kızgınlık dönemi belirtileri

Erkek Kedilerde Kızgınlık Dönemi

Erkek kedinin genetik yapısına, yaşam biçimine ve cinsine göre 6-12 ay arasında kızgınlık dönemine girmesi beklenir. Bu dönemde erkek kedi, dişi kediyi bulana dek aramaktan asla vazgeçmez. Erkek kedilerde ilk kızgınlık dönemi en yoğun ve baskılı geçirdiği dönemdir.

Erkek kedilerde kızgınlık dönemi belirtileri arasında iştah azalması, fazla uyuma, uyanık olduğu zamanda çılgınca ve agresif davranışlar sergileme gibi durumlar söz konusudur. Fırsatını bulduğu zaman evden kaçmaya yol arar. Eğer erkek kediniz kızgınlık döneminde ise kapı, balkon ve pencerelere daha fazla dikkat etmeniz gerekir. Aksi bir durumda pencereden düşebilir ya da balkondan atlayabilir, kaçtığı durumda dışarda başka erkek kedilerle kavga edebilir.

Bu dönemde erkek kedi dişi kedinin dikkatini çekmek için koku feromonu olan sıvıyı kuyruğunu titreterek püskürtür. Böylelikle dişi kedi bu şekilde erkek kediyi daha kolay bulacaktır. Ancak erkek kediler evde bu şekilde işaretleme yaparsa; kedi sahibi bundan rahatsız olur. Erkek kedilerde kızgınlık dönemi süresinde ona bolca masaj yapabilirsiniz. Bu süreçte mutlaka çiftleştirme ve kısırlaştırma yoluna gitmelisiniz.

İlginizi Çekebilir: Kedilerde Ağız Kokusunun Nedenleri

Kızgınlık Döneminde Kediyi Nasıl Rahatlatırız

Eğer sizlerde kedinizin kızgınlık döneminde bu süreci hem onun hem de sizin daha rahat geçirmesini istiyorsanız; aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Kediyi Kısırlaştırma: Özellikle erkek kedi sahipleri kediyi kısırlaştırma yoluna gitmelidir. Çünkü her gün sokakta kedi sayısı giderek artmaktadır. Bu sayede sizde kedinizi kısırlaştırarak kedi nüfusunun aşırı şekilde artmasını engellemiş olursunuz. Sokakta yaşayan o minicik kediler sahipsiz kaldığında zarar görebilmektedir. Sizlerde bu duruma engel olmak için erkek kedinizi kısırlaştırma yoluna başvurabilirsiniz. Kedilerin 4-5 aylık zamanında kızgınlık dönemi öncesinde kısırlaştırılması tavsiye edilmektedir.

Kedinin Günlük Düzenini Değiştirme: Bu süreç içerisinde kedinizi biraz daha fazla hareket ettirmeye çalışmalısınız. Eğer kediniz kızgınlık döneminde daha fazla hareket ederse bu süreçte sizi daha az yoracaktır. Bu dönemde kedinize daha fazla vakit ayırmaya çalışın. Kızgınlık döneminde kedinin etrafını zenginleştirmek ve oyalanmasını sağlamak; bu süreci daha iyi geçirmesini sağlayacaktır.

Beslenme Düzenini Değiştirme: Yemek saatlerinin düzenli olmasını sağlayarak saati geldiğinde yemek vermeniz daha doğru bir adım olur. Bu süreçte kedinizin bazı durumlarda iştahı azalabilir. Bu sizi tedirgin etmesin. Sizlerde elbette kedinizi aç bırakmayın fakat yemek saatlerini düzenlemeniz onun sağlığı açısından da daha iyidir.

Veterinere Başvurmak: Eğer kedinizin kızgınlık dönemindeki davranışlarını çok farklı ve yoğun olarak gözlemliyorsanız; mutlaka veteriner hekime götürmenizde fayda var. Belki başka türlü alınması gereken önlemler söz konusudur. Önemli bir süreç olan kızgınlık döneminde veteriner kontrolü de fayda sağlayabilir.

Kedimin Kızgınlığa Girdiğini Nasıl Anlarım?

Kedinizin kızgınlık dönemine girdiğini hemen anlayabilirsiniz. Dişi kediler kızgınlık dönemine girdiğinde ulur gibi ses çıkarır ve yerde yuvarlanmaya başlar. Özellikle yankı yapan alanlarda daha fazla ses çıkararak erkek kediye sesini duyuracağını sanmaktadır. Popo ve kuyruk kaldırma hareketleri yapmaktadır.

Erkek Kediler Kızgınlık Döneminde Ne Yapar?

Erkek kedilerin ilk kızgınlık zamanları oldukça yoğun ve baskın bir şekilde geçmektedir. Bu dönem içerisinde erkek kedinin iştahında azalma, fazla uyuma, uyanık olduğu zamanlarda çılgınca davranışlar yapmakta ve agresif davranışlar sergiler.

Kediler Çiftleşmek İsterse Ne Yapar?

Kediler erkeğin dikkatini çekmek amacıyla kızgınlık döneminde yüksek sesle ulumaya benzer sesler çıkarır. Ayrıca yerini belli etmek için ev içerisindeki kedi duvar kenarlarına, ayakkabılara, poşetlere, kutulara, mobilyalara, perdelere karşı koku bırakmak amacıyla idrar püskürtmektedir.

Kedilerde Hormon İğnesi Ne Zaman Etki Eder?

Kediye enjeksiyon yapıldıktan sonra karaciğer tarafından yavaş yavaş metabolize olur. Bir tek enjeksiyon sonrası hormon iğnesinin etkisi 3-6 ay süreyle devam eder.

Kediler Çiftleşirken Neden Bağırır?

Çiftleşme esnasında kedilerin çıkardıkları sesler ritüelleri arasında yer alır. Bu şekilde erkek ve dişi kedi çiftleşmek için uygun olduklarını birbirine mesaj vermektedir. Aynı zamanda dişi kedi kızgınlık döneminde erkek kedinin üstüne çıkmasına izin vermektedir.

Kedi Kısırlaştırma İlacı Var mı?

Kedi kısırlaştırması iğnesi olarak hormon iğnesi yer almaktadır. Ancak herhangi bir sağlık sorunu gibi durumlarda mutlaka veteriner hekime danışmak gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu