Evcil HayvanlarKedi

Kedilerde Karın Şişliği Nedenleri-2022

Kedilerde karın şişliği karın distansiyonu ya da abdominal genişleme olarak isimlendirilir. Abdominal genişlemeden farklı olarak karın diztasyonunda ise genelde karın üst bölgesinde şişkinlik meydana gelir. Kedilerde karın şişkinliğinin birçok nedeni olabilir. Önemli olan erken zamanda doğru tanı ve teşhis koyulmasıdır. Yapılacak müdahaleler ile sorun ortadan kalkar.

Kedilerde Karın Şişliğinin Doğal Nedenleri

Kedilerde meydana gelebilen karın şişliğinin tehlike arz etmeyen nedenleri olabilir. Bunlar ise şöyledir:

Bağırsak Parazitleri:

Bağırsakta solucan sayısının artması belirli bir süre sonra kedilerin karnının şişmesine neden olur. Genelde daha çok yavru kedilerde bağırsak parazitleri görülme ihtimali fazladır. En uygun tedavi yöntemi ise iç parazit uygulaması yapmaktır.

kedilerde karın şişliği
kedilerde karın şişliği

Obezite:

Aşırı kilolu kedilerin tıpkı insanlarda olduğu gibi göbekleri çıkar. Bunun nedeni ise çok yemek yeme ve az hareket etmeye bağlıdır. Bazı kedi sahipleri ideal kilosunda olmasına rağmen kedisinin zayıf olduğunu söylemektedir. Obezite belirli bir süre sonra kedilerde karın bölgesinde yağ birikimine neden olur. Karın genişlemesi ortaya çıkar. Bu durumda veteriner hekimden diyet beslenme tavsiyeleri alınabilir. Kedide obezite olması aynı zamanda hormonal bozukluğu gösterebilir.

Hamilelik:

Hamile olan kedilerin karın bölgesinde genişleme ya da şişlik meydana gelir. Dişi kedilerini sokağa salan ve onu kısırlaştırmayan sahipleri bu durumla karşılaşabilir. Kedilerde hamileliği önlemek için ise onu genç yaşta kısırlaştırmak olacaktır. Kısırlaştırılmayan kedilerin ise kızgınlık döneminde evde zapt edilmesi zordur. Sahibi de dişi kediyse dışarı salmak istemez. Bu durumda ise en doğrusu kısırlaştırma olur.

Gaz Oluşumu:

Kedilerin yanlış beslenmesi ve sık mama değişikliği nedeniyle gaz oluşumu meydana gelebilir. Bu durumda ise karın bölgesinde şişkinlik meydana gelir. Aynı zamanda süt ürünleri de kedilerde gaz oluşumu ve şişkinliğe neden olmaktadır. Bu durumda fazla endişelenmeye gerek yoktur ancak gaz oluşumu uzun süre devam edip popodan kan gelmesi, ishal gibi rahatsızlıklar oluşursa mutlaka veteriner hekime gitmek gerekir.

Kabızlık:

Kedilerde kabızlık sorunu genelde yediği besinlerden kaynaklı oluşmaktadır. Kabızlık halinde dışkının vücutta kalması halinde karın bölgesinde şişkinlik meydana gelir. Bu yüzden kedinin beslenmesine dikkat etmek oldukça önemlidir. Mama değişimini sık yapmamalı ve sağlıklı beslenmesi sağlanmalıdır.

Kedilerde Karın Şişliğinin Hastalığa Bağlı Nedenleri

Bazı durumlarda karın şişliğinin altında hastalıklar yatabilir. Bu durumda ise veteriner hekim tarafından derhal tanı ve tedaviye başlanmalıdır. Hastalığa bağlı karın şişliği nedenleri işe şunlardır:

Organ Genişlemesi:

Karın organı boyutunda artış meydana gelmesi karın bölgesinin şiş görünmesine neden olabilir. Genelde organ genişlemesi tümör, inflamasyon, neoplazi, bulaşıcı hastalık gibi başka hastalıklara işaret eder. Elle bastırarak organ kontrolü yapılmalı ya da veteriner tarafından röntgen ve ultrason görüntüsüne bakılmalıdır.

Karında Sıvı Birikimi:

Karın bölgesinde sıvı birikmesi endişe veren bir durumdur. Karın bölgesindeki sıvı bastırılmadan ya da sıkmadan anlamak mümkün değildir. Kedilerin karın bölgesinde sıvı birikimi kan, idrar ve doku birikimine bağlı ödemden dolayı olabilir. Eğer kedinin karnında sıvı olduğu düşünülüyorsa bunun kontrolü mutlaka uzman biri tarafından yapılmalıdır.

Karın bölgesinde idrar birikimi söz konusu ise mesane hasar görmüş ve idrar sızdırıyor olabilir. Genelde yüksekten düşme, sıkışma, araba çarpması gibi durumlarda meydana gelir. Karın bölgesinde kan birikimi ise cerrahi işlem esnası ya da sonrasında ortaya çıkmanın yanı sıra, kanam bozuklukları ve tümör işareti olabilir. Eğer ödem meydana geldiyse kalp ve karaciğer hastalıkları, karın tümörü, karın zarı iltihabı gibi durumlardan şüphelenir. Ödemin tespiti için patolojik ve biyokimyasal muayene gerekir.

Tümör ve Kanser Oluşumu:

Tümör ve kanserli dokular abdominal organları etkileyerek karın bölgesinde şişkinlik yapabilir.

Kalp hastalığı:

Kalp yetmezliği olduğunda karaciğer genişlemesi ve karın bölgesinde sıvı birikimi meydana gelebilir:

FİP Hastalığı:

Kedilerde FİP hastalığı viral bir hastalık olup yavru kedilerde ölümcül sonuçlar doğurabilir. Hastalığın en yaygın şekli ise karın ya da göğüs bölümünde sıvı birikimidir.

kedilerde karın şişliği

Kedilerde Karın Şişliğine Neden Olan Nadir Hastalıklar

Hipotiroidizm

Tiroid bezinde yeteri kadar tiroid hormonunun ürememesi halinde meydana gelmektedir. Kedi ve köpeklerde kilo alma ve halsizlik gibi etkiler oluşturur. Bu durumda ise karın bölgesinde yağ birikimi meydana gelmekte ve zamanla şişkinlik oluşturmaktadır.

Cushing Hastalığı

Cushing sendromu hiperadrenokortikalizim olarak ta adlandırılır. Adrenalin bezlerini etkilemektedir. Kedilerin vücut duvarlarını zayıflatmakta olup bu durumu yaşayan kedilerde karın bölgesinde yağ birikimi, karaciğer yağlanması ve karın genişlemesi gibi durumlar meydana gelebilir. Kedilerde karın şişliği meydana gelmesi ise bu durumda muhtemel bir durumdur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu