kedilerde-kabizlik-nedenleri.jpg

Kedilerde Kabızlık Belirtileri ve Nedenleri

Posted by

Kedilerde kabızlık oldukça yaygın şekilde görülen bir sağlık sorunudur. Kedilerde kabızlık yaşanan ciddiyete ve bazı faktörlere göre değişkenlik göstermektedir. Aynı zamanda kabızlığa eşlik eden başka semptomların olup olmadığı da göz önüne alınmalıdır. Çoğunlukla üstesinden gelinen bir problem olsa da bazı durumlarda veteriner hekime danışılması gerekebilir.

Kedilerde kabızlık kalın bağırsakta dışkı birikiminin fazlalaşması sonucu ortaya çıkar ve bağırsak hareketlerinde zorlanma oluşur. Fazla dışkının kalın bağırsakta birikmesi sonucu su emilimi gerçekleşir ve dışkı kurur. Kalın bağırsakta dışkının kuruması ve sertleşmesi sonucu kabızlık çeken kedilerin dışkılaması zorlaşır. Aynı zamanda dışkıda kan görülebilir.

Kedilerde Kabızlık Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? | ZooTarım

Kedilerde Kabızlık Nedenleri

Kediler neden kabız olur? Sorusu kedi sahiplerinin aklını meşgul eden sorunlar arasında yer almaktadır. Nedenleri ise şu şekildedir:

 • Yaşlı kedilerde böbrek hastalıkları sonucu gelişen dehidrasyon
 • Yetersiz lifli beslenme
 • Hareketsiz yaşam
 • Yetersiz su tüketimi
 • Fazla miktarda kedinin tüy yutması ve atamaması
 • Stres
 • Bağırsaklarda tüy birikmesi
 • Şeker hastalığı
 • Raşitizm hastalığı
 • Pelvik bölgede oluşan tümörler
 • Gastrointestinal sistemin tıkanması
 • Yabancı cisim yutması
 • Nörolojik bozukluklar
 • Prostat bezinin büyümesi
 • Obezite
 • Kalıtsal nedenler
 • Kanser

Kabızlığın kaynağı bazı durumlarda Megakolon adı verilen rahatsızlıkta olabilmektedir. Bu durumda kalın bağırsak genişler ya da kaslar zayıflar. Uzun süreli kabızlık sonrası ya da doğuştan bu rahatsızlık meydana gelebilir.

Kedilerde Kabızlık Nedenleri, Tedavi Yöntemleri ve İlaçları » Zootarım

Kedilerde Kabızlık Belirtileri

Kedinin kabız olup olmadığını anlamanın en kolay yolu kumundaki dışkıyı incelemektir. Yetişkin kediler normalde günde 1 defa dışkılama yapar. Eğer kedi iki günde bir defa kuru ve sert bir şekilde dışkılıyorsa bu onun kabız olduğunu gösterebilir. Bunun yanında kedilerde kabızlık belirtileri olarak şunlar söylenebilir:

 • Anüste şişme
 • Dışkılarken ıkınma ve eğilerek yapma
 • Yemek yemeyi azaltma ya da bırakma
 • Bazı durumlarda kusma

Kedilerde Kabızlığa Yol Açan Durumlar

Tiroit hastalığı, şeker hastalığı, karaciğer fonksiyonlarında azalma, megakolon, kolit, spastik bağırsak, romatizmal hastalıklarda kedilerde kabızlığa yol açabilir. Aynı zamanda hamilelik döneminde de kabızlık görülebilir. Bunun yanı sıra antiasitler, ağrı kesiciler, demir ve kalsiyum içerikli ilaçlarda kedilerde kabızlığa neden olabilir.

Yaşlı kedilerin bağırsak hareketleri zayıfladığı için kabızlık görülme ihtimali daha fazladır. Obezite sorunu olan, hareketsiz yaşayan kedilerde de kabızlık görülmektedir. Hareketsiz olarak yaşaması metabolizmayı yavaşlatarak bağırsak hareketlerinin azalmasına neden olmaktadır. Yabancı cisim yutması, tüy yumağı birikmesi sonucu bağırsak tıkanır ve buna bağlı kabızlık görülebilir. Psikolojik faktörlerde kedinin kabız olmasını tetikler.

Kedilerde Kabızlık Ne Kadar Sürer?

Kedilerin çoğu 1-2 günde bir dışkılama yaparlar. Eğer kedi daha az şekilde dışkı yapıyorsa ve zorlanma söz konusu ise mutlaka veteriner bir hekime başvurmakta fayda olacaktır. Yavru kedilerde aynı şekilde kabızlık problemi görülebilmektedir.

Kedilerde Kabızlık Tedavisi

Tedavi şekli kabızlığın ana sebebine göre değişkenlik gösterse de amaç kedinin dışkılaması sağlamaktır. Veteriner hekim öncelikle kedinin geçmişini sorgulayarak fiziksel muayene yapar. Elle muayene sırasında karın yoluyla dışkı hissedilebilse de aşırı kilolu kedilerde bunu fark etmek zordur.

Diğer yandan kedinin bağırsak görüntüsü için röntgeni istenebilir. Röntgen sayesinde kabızlığın altında yeten nedenler ortaya çıkar. Ayrıca kedinin kabızlığını tedavi etmek için bol sıvı takviyesi yapılır. Kedilerin deri altına enfekte edilmektedir. Hafif ve orta dereceli kabızlıkta kedinin dışkını rahatça yapabilmesi için dışkı yumuşatıcı veya müshil verilmektedir. İlaçtan 1-2 gün sonra kedi dışkılamaya başlar. Fakat röntgende dışkı birikmesi fazla şekilde görülürse lavman da önerilebilir. Bu sayede dışkı daha kolay bir şekilde dışarı çıkar.

Aşırı derecede kedide dışkı birikimi söz konusu ise eldiven yardımıyla dışkı çıkarabilir. Fakat bu durum çok ciddi vakalarda başvurulması gereken bir uygulamadır. Bunun yanında kabızlığın tekrar etmemesi için diyet değişikliği önerilebilmektedir.

Kedilerde Kabızlık Nasıl Önlenir?

Kedilerdeki kabızlığı önlemenin önemli bir yolu eksiksiz ve dengeli olarak diyetli olarak beslenmesi ve daima temiz şekilde su tüketmesini sağlamaktır. Aynı zamanda kabızlığı gidermek için sıvı ihtiyacı karşılanmalı ve yaş mama daha çok verilmelidir. Sağlıklı bir kiloda olmasını sağlamak ve egzersiz yaptırılması da önemlidir.

Kedinin kabızlık durumundan şüpheleniliyorsa mutlaka veteriner hekime götürmek gerekir. Kedide kusma ve uyuşukluk görülüyorsa vakit kaybedilmeden götürülmelidir. Kedinin kabızlığı ilerlemeden veterinere götürmek onun rahatlaması bakımından önemlidir. Kabızlığa neden olan başka bir sebep varsa bu durumun da iyi takip edilmesi gerekir. Veterinerin önerilerine adım adım uymalı ve ihmal edilmemelidir.

Kedilerde Kabızlık Durumunda Neler Yapılabilir?

Zeytinyağı Vermek

Kedilerde kabızlık durumunda 1 tatlı kaşığı zeytinyağı kedilerin mamasına eklenebilir. Bu şekilde bağırsakları yumuşar ve daha rahat bir şekilde tuvalete çıkması sağlanabilir. Aynı zamanda zeytinyağını anüsüne sürmekte fayda sağlar.

Egzersiz Yaptırmak

Kedinin bağırsaklarını daha fazla çalıştırmak için gün içerisinde normalden daha fazla hareketli olması sağlanmalıdır. Bu şekilde bağırsakları faaliyete geçerek çalışır ve dışkılamaya eğilim artar. Kedinin hareket etmesi için onunla oyun oynayabilirsiniz. Örneğin bir lazer ile onu bol bol koşturup egzersiz yapması sağlanabilir. Ya da bir topun peşinde koşması onun hoşuna gidebilir.

Bal Kabağı Vermek

Haşladığınız bal kabağını püre haline getirerek kediye verdiğinizde müshil görevini görmektedir. Kabızlığı gidermek için yemeklerine 1 çorba kaşığı püre bal kabağı ilave ederek tüketmesini sağlayınız. Günde 1-2 defa bunu uygulayınız.

Kedilerde tuvalet sorunları - ZooTarım

Yavru Kedilerde Kabızlık Nasıl Geçer?

Eğer yavru kedide kabızlık durumu var ise ilerlemeden veteriner hekime götürmek gerekir. Veteriner hekim öncelikle fiziksel muayene yaparak nasıl bir tedaviye başvuracağı konusunda ön fikir edinir. Gerek görmesi halinde film çekerek kabızlığın nedenini belirler. Buna göre bazı ilaçların yanında dışkı yumuşatıcı, probiyotik ilaçlar ve lavman verebilir.

İlginizi çekebilir: Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.