Evcil HayvanlarKedi

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu

Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu oldukça sık görülen genel sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Sağlık sorunlarını daha yakından takip edebilmek ve tanımak adına erken önlem almak önem taşımaktadır. İdrar yolu sorunları ile ilgili belirtiler birbirine benzese de ufak detaylar ile ayırt edilebilmektedir.

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri

Diyabet ve fazla kilo sorunu olan kedilerde, stres yaşayan kedilerde idrar yolu enfeksiyonu daha fazla görülmektedir. Eğer kedide diyabet ve taş oluşumu da söz konusu da idrar yolu enfeksiyonu görülme ihtimali daha da artar. Başka sebepleri arasında ise beslenme, genital bölgede hijyen eksikliği, mesane taşları, tümör, yaralanma, FIB hastalığı gibi nedenlerde yer almaktadır.

Kedilerde idrar yolu enfeksiyonunu önlemek için temizliğe büyük önem vermek gerekir. Kedinin suyu daima temiz olmalı ve yaşadığı ortamda temiz tutulmalıdır. Yemeklerinin kuru ve yaş mama olarak orantılı ve belirli aralıklarda azar azar verilmesi daha uygundur. Kediler köpeklere göre daha az su tüketirler. Bu yüzden idrara çok çıkmazlar ve daha yoğundur. Bu nedenle de bakteri oluşumu daha fazla görülebilir.

kedilerde idrar yolu enfeksiyonu-zootarim

Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri ;

 • İdrar yaparken zorlanma
 • İdrar kokusunda değişme
 • Sık idrara çıkma
 • Halsizlik
 • İştahta azalma
 • Tuvaleti dışına kedinin idrarını yapması
 • Cinsel organını fazla temizlemesi

Yavru kedilerde idrar yolu enfeksiyonu belirtileri daha net şekilde ortaya çıksa da yavruluk döneminde kedilerin daha hareketli olması da bu belirtileri göz ardı edebilir. Yavru kedilerde enfeksiyon belirtileri olarak ise ; aşırı su tüketimi, iştah ve kilo kaybı, karın ağrısı, tuvalette ağlaması ya da değişik sesler çıkarması olarak söylenebilir.

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Teşhisi

Veteriner tarafından kedinin mesanesinin dolu olup olmadığı kontrol edilir. İdrar yolunu inceleyerek değerlendirme yapmak için ultrason ve röntgen istenebilir. Bunun yanı sıra tam idrar tahlili, biyokimya ve hemogram parametrelerine de bakılır. İdrar tahlilinde renk ve berraklığın yanında idrar içerisinde yer alan keton, PH, protein ve protein gibi parametreler incelenir. Mikroskobik muayenede silindirler, taşlar, lökositler, epitel hücreler incelenmektedir. İdrar örneği alınırken kalın duvarından mesaneye ince bir iğne sokulur. Buna sistosentez yöntemi adı verilir.

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu / Tedavisi - Zootarım

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Tedavisi

Veteriner hekim tarafından yapılan tetkik ve teşhisin ardından bakteriyel bir etken söz konusu ise antibiyotik reçete edilebilir. Sıvı takviyeli diyet değişikliği önerilebilir. Bazı durumlarda ise idrar asitleştiriciler kullanılabilir. Antibiyotik tedavisi sonrasında enfeksiyonun geçip geçmediği konusunda tekrardan idrar tahlili istenir. Enfeksiyonda düzelme meydana gelmediyse farklı durumlar araştırılabilir.  Aynı zamanda tedavide vitamin takviyeleri ve mama değişiklikleri yapılabilir. İdrar yollarında tıkanma söz konusu ise katater uygulamasına gidilebilir.

Kedilerde Kanlı İdrar - Zootarım

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Evde Tedavi

Kedilerde idrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi yöntemi uygulaması konusunda hafif hastalıklarda bu yöntemlerden faydalanılabilir. Bitkisel çözüm olarak elma sirkesi idrar yolundaki bakterileri etkisiz hale getirebilir. Fakat mutlaka ev yapımı elma sirkesi olmalıdır. Elma sirkesinin kullanımı konusunda yan etkiler göz önüne alınmalı ve ona göre ölçüsü ayarlanmalıdır. Yetişkin kedilere 2-3 çay kaşığı, yavru kedilere ise 4-5 damla mamalarına katarak yemesi sağlanabilir.

Şekersiz kızılcık suyu idrar yolundaki bakterileri hızlı bir şekilde yok etmektedir. Bu yüzden kedilerde idrar yolunda enfeksiyon söz konusu olduğunda kızılcık suyundan da faydalanılabilir. Taş ve tıkanıklık gibi durumlarda da oldukça etkili olur. Yetişkin kedilere 2 çay kaşığı, yavru kedilere ise 1 çay kaşığı vermek yeterlidir.

D-Mannose ve Morina Balığı Karaciğer Yağı da Faydalıdır

İdrar yolundaki bakteriler d-mannose adındaki bu şekere yapışır ve idrar söktürücü özelliği sayesinde kedi çişini yaparken bakteriler vücuttan çıkar. Kedinin suyu içerisine 1 çay kaşığı kadar eklemek yeterlidir. Morina balığı ise idrar yolundaki bütün zararlı bakterileri yok eder. Taş ve kristallerin yok olmasını sağlar. Günde 1 tatlı kaşığı kadar yemeklerine katarak verilebilir.

Kedileri İdrar Yolu Enfeksiyonlarından Koruma Yolları

 • Yaşadığı ortamda stresten uzak ve huzurlu olmalıdır.
 • Kum kabı düzenli olarak temizlenmelidir.
 • Su kabındaki suyu günlük olarak değiştirilmelidir.
 • Kaliteli mama kullanılmalıdır.
 • Sık sık su içmesi sağlanmalıdır.
 • Aşırı kilo alması önlenmelidir.
 • Bağışıklığı güçlü tutulmalıdır.
 • Aşırı hareketli olması önlenmeli ve dinlenmesi sağlanmalıdır.

Kedilerde Şeker Hastalığı hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz, tıklayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Anlaşılır?

İdrarda kan, idrar zorluğu, iştahsızlık, tuvaletini dışına yapma, sık idrara çıkma gibi belirtiler idrar yolu enfeksiyonunu gösterir.

Kedilerin Bazıları İdrar Yolu Enfeksiyonuna Daha mı Yatkındır?

Erkek kediler dişi kedilere göre idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma olasılığı daha fazladır. Yaşlı ve diyabet hastalığı olan kedilerinde yakalanma riski fazladır.

Kedilerde İdrar Yolu Enfeksiyonu Öldürür mü?

Üretkal bir tıkanma söz konusu olursa 24-48 saat içerisinde kedi yaşamını yitirebilir. Bu yüzden acil müdahale gerekmektedir.

Antibiyotik Kullanmadan İdrar Yolu Enfeksiyonu İyileşir mi?

Bazı vakalarda hastalık kendiliğinden geçebilir fakat çoğundan antibiyotik tedavisi gerekmektedir.

Kedi Sistisi Nasıl Geçer?

İdiopatik sistik tedavi etmek adına oldukça zor olabilir. Bu yüzden ağrı kesici, stres azaltma ve bazı ilaçlara başvurulur. Diyet değişikliği de tercih edilebilir.

Çişini Yapamayan Kediye Ne Yapılır?

Genelde doğru hazırlanmayan mamalar ve düşük kaliteli mamaların kullanılması bu rahatsızlığa neden olmaktadır. Eğer kedi idrarında tortu ve kan görülürse derhal veterinere başvurulmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu