Evcil HayvanlarKedi

Kedilerde FİP Hastalığı

Kedilerde FİP hastalığı genelde 2 yaş altı yavru kedilerde görülmekle birlikte bütün evcil kedilerde karşılaşılabilen ciddi bir sağlık problemidir. Sonucu ölümle sonuçlanabilen bu hastalığın kontrol altına alınması da oldukça zordur.

Kedilerde FİP hastalığı belirtileri arasında yüksek ateş, kilo kaybı, vücutta sıvı birikmesi, görme yetisinde gerileme, durgunluk ve yorgunluk gibi semptomlar yer alır. FİP hastalığı genelde stres gibi bağışıklığı baskılayan durumlardan sonra kendini göstererek kanda istediği çoğunluğa ulaşarak semptomlarını göstermektedir.

Kedilerde FİP Hastalığı-Zootarim

FIP Hastalığı Çeşitleri

Efuziv FIP Hastalığı

Kedilerde efusiv FIP hastalığı veterinerler ve kedi sahiplerinin en çok çekindiği formlar arasında yer almaktadır. Bu hastalıkta alyuvarlar nedeniyle bağışıklık sistemi çöker. Kan damarlarında meydana gelen dezenformasyon ise karın bölgesinde sıvı birikmesine neden olmaktadır. Bu birikim sonrasında iç organlarda baskı oluşur. Sonuç olarak çoklu organ yetmezliği görülür.

Non-Efuziv FIP Hastalığı

Diğer formuna göre daha hafif şekilde atlatılabilen cinstedir. Belirtileri arasında tüy renginde değişme, ishal, kilo kaybı, iştahsızlık gibi semptomlar yer almaktadır. Bu hastalık tipinde vücutta sıvı birikimi daha az miktarda seyretmektedir. Beyinde lezyon oluşturarak sıvı birikimi sonrasında nörolojik semptomlar oluşturduğu için hastalığın bu formuna Nörolojik FIP adı da verilir. Bu hastalığın teşhisi ve kontrol altına alınması adına düzenli olarak veteriner kontrolü yapılmalıdır.

Akciğer FIP

Bağışıklık sisteminin düşmesiyle tekrarlayabilen ve genelde kalın bağırsakta ve sindirim sisteminde problemlere neden olan formudur. Kanlı kaka, kabızlık ve ishal en çok görülen semptomlar arasındadır.

kedilerde FİP hastalığı Nedenleri

Kedilerde FİP Hastalığı Nedenleri

Kedilerde FİP Hastalığı nedenleri henüz tam olarak bilinmez iken çoğu kedilerin hastalığa neden olma yeteneği oldukça düşük kökenli virüslerle enfekte olması ve bunların çoğalmasıyla mutasyona uğrayıp daha tehlikeli hale gelmesi bilinmektedir.

Kedinin bağışıklık sistemi ise FİP enfeksiyonunda önemli bir durumdur. Oldukça genç yaştaki ya da yaşı ilerlemiş, bağışıklık sistemi zayıf olan ve stres altında olan kedilerde görülme olasılığı ise artmaktadır. Birman, Bengal, Burmese gibi kedi ırklarının bu hastalığa yakalanma ihtimali daha fazladır.

Kedilerde FİP Hastalığı Tedavisi

Kan parametrelerindeki karakteristik değişimler, klinik bulgular ve tanı koyulmasında önemli rol oynuyor. Bir tek test ile tanıyı kesinleştirmek mümkün olmaktadır. Laboratuvar bulguları ve klinik bulguların bir araya getirilip değerlendirilmesi gerekmektedir.

En etkin tedavi yöntemi ise kedilere uygulanan interferon omega uygulamasıdır. 12-24 haftalık yavru kedilerde yapılan incelemede ise diğer kedilerle birlikte tutulan yavrularda hastalığın görülme olasılığı %52, anne ile beraber bırakılan ve diğer kedilerden ayrılanlarda ise görülme oranı %30 şeklinde belirlenmiştir.

kedilerde FİP hastalığı

Kedilerde FIP Hastalığı Nasıl Önlenebilir?

Genel itibariyle salya ve dışkı yoluyla bulaşan bir hastalık olduğu için kedinizin başka bir kediyle karşılaşması ya da bahçe ortamında bakılması FIP hastalığı risk oranını artırabilir. Bu nedenle;

  • Risk ihtimalini azaltmak için evcil hayvanların dışarıya salınmaması ve bakıldığı ortamın temiz olması gerekir.
  • Temiz olmayan yerlerde kedi dolaştırılmamalı, sokak kedilerinin beslendiği su ve mama kaplarından beslenmemesine özen gösterilmelidir.
  • Başka bir kediyle ortak olarak kedi kumu paylaşımına izin verilmemelidir.
  • Grup halinde başka kedilerle zaman geçirmemesi ve aynı ev içerisinde 4 ve daha fazla kedi beslenmemesi gerekmektedir.

Diğer bir kedi hastalığı; Kedilerde Sarılık okumak için tıklayın.

Sıkça Sorulan Sorular

FIP Hastalığının Aşısı Var mı?

Hayır, kedilerde FİP hastalığı için hiçbir şekilde aşı uygulaması bulunmamaktadır.

Kediyi FIP Hastalığından Koruma Yolları Nelerdir?

Kedileri FIP hastalığından korumak için koronavirüs enfeksiyonuna karşı tüm önlemler alınmalıdır.

FIP hastalığı İnsanlara Bulaşır mı?

FIP hastalığı kedilerden insanlara bulaşmıyor. Fakat kediden kediye bulaşan bir hastalık olduğu için kedinin başka kedilerle mümkün şekilde temas etmemesi sağlanmalıdır. Bu şekilde hastalık riski en aza indirgenecektir.

FİP Hastalığına Yakalanma Riski Yüksek Olan Kedi Irkları Hangileridir?

Yapılan araştırmalarda kedi ırkları arasında Birman, Scottish Fold, Ragdoll, Devon, Habeş, Himayalan kedi ırklarının diğer ırklara göre FIP hastalığına yakalanma riski daha fazladır. Aynı zamanda erkek kedilerin hastalığa yakalanma riskinin dişi kedilere nazaran daha fazla olduğu da belirtilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu