kedilerde-agiz-kokusu-nedenleri.jpg

Kedilerde Ağız Kokusu Nedenleri

Posted by

Kedilerdeki ağız kokusunun birçok farklı sebebi yer almaktadır. En yaygın nedenleri arasında bakterilerin çoğalmasıdır. Ancak durum her zaman bu nedenden ötürü olmayabilir. Peki, kedilerde ağız kokusu nedenleri konusunda ne kadar bilgi sahibiyiz. Bu konuyu ciddiye almamız gerekir mi?

Yalnızca biz insanlarda değil bazı durumlarda kedilerde de ağız kokusu meydana gelmektedir. Sizde kedinizin uzun süredir ağız kokusundan şikayetçi iseniz; bunun altında önemli bir sebep aramanızda fayda var. Eğer zamanında önlem alıp veteriner hekime başvurmazsanız zamanla kötü koku daha ağır bir hal alabilir.

Belirli bir süre sonra kedi ağzında bakteriler meydana gelmekte ve bu da kötü kokuya neden olmaktadır. Bunun yanında diş hastalıkları, cilt hastalıkları, kalitesiz şekilde beslenmesi, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları, solunum yolu hastalıkları da ; kedilerde ağız kokusu sebepleri arasında yer alıyor.

kedilerde ağız kokusu nedenleri
kedilerde ağız kokusu nedenleri

Kedilerde Ağız Kokusu Sebepleri

Diş Hastalıkları

Kedilerde ağız kokusunu önlemenin yolları arasında en basit olarak ağız bakımını düzenli olarak yapmalıyız. Kedilerin ağız bakımını ihmal edersek ; belirli süre sonra dişlerde tartar meydana gelmekte ve bu da enfeksiyona neden olmaktadır. Enfeksiyon sonucunda ise kedilerde ağız kokusu meydana gelmektedir. Ağız bakımı sırasında kedilerin dişini fırçalamak pek kolay değildir. Öncelikle sabırlı davranarak onun alışmasını sağlamalıyız. Eğer buna izin vermiyorsa veterinerden yardım almalıyız.

Böbrek Hastalıkları

Bazı durumlarda kedilerde ağız kokusu nedenleri arasında böbrek hastalıkları yer almaktadır. Özellikle ağız kokusunda amonyağa benzer koku varsa ve ileri yaşta bir kediyse; böbrek hastalığı söz konusu olabilir. Ağır ağız kokusunun yanında, fazla su tüketimi ve sık idrar yapması, kilo kaybı gibi belirtiler varsa ; hemen bir uzman hekime başvurmak gerekir.

Şeker Hastalığı

Diyabet hastalığı da kedilerde ağız kokusunun sebepleri arasında yer alıyor. Nefesinden şekerli bir koku alıyorsanız, fazla iştahlı olmasına rağmen kilo kaybı gözlemlediyseniz ; mutlaka zamanında önlemini almanızda fayda var.

Bunların yanında kedilerde kötü ağız kokusu nedenlerinin temelinde; immün yetmezlik virüsü ya da lösemi virüsü gibi sebepler yer alır. Böyle bir durumda genelde kedilerin diş etlerinde kızarma ve kanama yanı sıra şişlik meydana gelir. Ağzını açarken dahi acı çekerler. Bu hastalığın tedavisinde diş temizliği ve antibiyotik kullanmak gerekir.

Son olarak üst solunum yolu enfeksiyonları ve karaciğer hastalıkları da kedilerde ağız kokusuna neden olmaktadır. Özellikle karaciğer sorunları ile karşılaşan kedilerde ağız kokusuyla beraber kulaklarda, gözlerde ve diş etlerinde sararma meydana gelir. Bunların yanında semptom olarak iştahsızlık, kusma ve ishal oluşmaktadır. Eğer beslenme kaynaklı kedinizde ağız kokusu meydana geliyorsa veteriner hekimin önerileri doğrultusunda mama değişimi yapmanız gerekecektir.

İlginizi çekebilir: Kedilerde Mantar Hastalığı, okumak için buraya tıklayın.

Kedilerin Ağız Kokusu Nasıl Giderilir?

Eğer sizlerde kedinizde ağız kokusu olduğunu fark ederseniz hemen bir uzman hekime başvurmanızı tavsiye ediyoruz. Uzman hekim ağız kokusunun temel sebebini bularak çözüm önerileri sunacaktır. Kış ayının gelmesiyle beraber kedilerde bağışıklık sistemi zayıflar. Bununla beraber böbrek yetmezliği gibi sorunlar meydana gelmektedir. Bu da kedilerde ağız kokusu nedenleri arasındadır.

Ağız bölgesinde oluşan enfeksiyonlar sonucunda karaciğer hastalıkları meydana gelmektedir. Bu durumda ağız kokusuna kesin tanıyı koyacak olan veteriner hekim olacaktır. Sizler kendiniz kafanıza göre teşhis koymaya kalkarsanız, yanlış bir yönteme başvurarak kedinizin sağlığını tehlikeye atmış olursunuz. Bu yüzden kedilerde ağız kokusunu önlemenin yolu uzmana başvurmak olacaktır.

Ağız Kokusunu Önlemenin Yolu: Diş Bakımı

Bir kedi sahibi olarak kedinizin yalnızca mama ve dışkı ihtiyacını gidermek yetmez. Onunda tıpkı bizler gibi kişisel bakım ihtiyaçları vardır. Bunlar arasında kedilerde diş bakımı yer almaktadır. Kedilerde ağız kokusunu önlemenin en sağlıklı yolu rutin olarak dişlerini fırçalamaktır. Aynı zamanda diş ve diş eti problemleri ile karşılaşmamak için de ağız bakımı büyük önem taşır. Fakat dişini fırçalarken mutlaka kediye özel diş macunu kullanmanız gerekir. İnsanlar için üretilen diş macunu kullanmak kedilerin zehirlenmesine neden olur.

Yavru Kedilerde Ağız Kokusu

Kediyi sahiplendiğimiz zaman bakımının da ne kadar özenli bir durum olduğunun farkında olmak gerekir. Fakat normal bir kedinin yanında yavru kedilerin bakımı daha da hassasiyet gerekmektedir. Bu nedenle yavru kedilerde daha bilgili olmalı ve bilinçli davranmalıyız. Ağız kokusu yetişkin kedilerde olduğu gibi yavru kedilerde de meydana gelmektedir. Yavru kedilerde ağız kokusu nedenleri arasında da bazı sağlık sorunlar yer almaktadır.

Tıpkı bebeklerde olduğu gibi yavru kedilerde diş değiştirme olur. Bu süreçte yavru kediler süt dişlerini dökmekte ve yetişkin dişleri çıkmaktadır. 3. aydan sonra diş değiştirme süreci başlayarak 8 .aya kadar devam eder. Diş değiştirme sürecinde yavru kedilerin ağız kokusu oldukça normaldir. Ancak diş değiştirme sürecini tamamladıktan sonra ağız kokusu hala varsa altında başka sebepler aramak gerekir.

İç Parazit ve Diş Eti Hastalıkları

Yavru kedilerde ağız kokusu nedenleri arasında diş eti sorunu yer alır. Diş etinde oluşan enfeksiyon sonucunda ağız kokusu oluşur. Diğer taraftan diş etlerinde kızarma ve şişlik meydana gelmişse mutlaka veterinere başvurmanız gerekmektedir.

Son olarak yavru kedilerde ağız kokusu nedenleri arasında en tehlikeli durum iç parazitin oluşmasıdır. Bu durum kedilerde ölüme dahi yol açmaktadır. Diğer adıyla herkesin bildiği şekilde bağırsak kurdu ağız kokusu sebebi arasındadır. Ağız kokusunun yanında yavru kedinin karnında şişlik varsa, gaz çıkarması sıklaştıysa vakit kaybetmeden veterinere götürmelisiniz.

Kedi Nefesi Neden Kokar?

Kedi ağzı yeteri kadar temiz olmadığı durumlarda kötü kokular meydana gelmektedir. Aynı zamanda diş ve diş eti hastalıkları da ağız kokusuna neden olur. Bunun yanında kalitesiz şekilde beslenmesi ve cilt hastalıkları da ağız kokusu yapabilir.

Mama Ağız Kokusu Yapar mı?

Kedilerde bazı mamalar ağız kokusu yapabilir. Yaş mama ve evde verdiğimiz yemekler belirli bir süre sonra diş taşları meydana getirecek ve ağız kokusu yapacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.