Evcil HayvanlarKedi

Kediler Neden Uyurken Titrer?

Kediler neden uyurken titrer? kedilerin titreme nedenleri gibi soruların yanıtlarını kedi sahipleri merak etmektedir. Kediler yalnızca üşüdüğü zamanlarda değil uyuduğunda da titreme problemi yaşamaktadır. Kedilerin titremesi altında başka önemli sebeplerde bulunabilir.

Üşüme, kan şekerinin düşmesi, ateş ve stres gibi faktörler kedilerde titremeye neden olabilmektedir. Bu durum genelde geçici olsa da sık sık karşılaşılıyorsa mutlaka bir veteriner hekime başvurmak gerekir.

kediler neden uyurken titrer?
kediler neden uyurken titrer?

Kedilerin Uykuda Titremesinin Nedenleri

Kedilerin uykusunda titremesi sık görülen bir durumdur. Kedilerde bizler gibi uykusunda rüya gördüğü zamanlarda titreyebilir. Fakat kediniz uykusunda kaskatı kesilip titriyorsa epilepsi krizi geçirme gibi çok ciddi ihtimalleri de göz önüne almak gerekebilir. Gelin kediler neden uyurken titrer? bunun sebeplerini başlıklar halinde inceleyim:

Kan Şekeri Düşüklüğü

Kedilerin titreme sebepleri arasında en yaygın durumları arasında kan şekeri düşüklüğü yer almaktadır. Eğer uzun süre kedi aç kaldıysa kan şekerinin düşmesi sonucu titreme meydana gelebilir.

Aynı zamanda kusma, ishal ve kabızlık gibi problemlerde kan şekerinde düşmeye neden olmaktadır. Özellikle yavru kedilerde kan şekeri düşüklüğü oldukça fazla görülmektedir.

Bu nedenle yavru kedilerin günlük yemek ihtiyacına gereken önem verilmelidir. Aynı zamanda soğuk ortamlarda bulunmamasına dikkat etmek gerekir.

kediler neden uyurken titrer?
kediler neden uyurken titrer?

Epilepsi Nöbeti

Sara nöbeti insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da görülebilen bir hastalıktır. Kedilerde epilepsi nöbeti titremeye neden olabilir.

Stres Faktörü

Eğer kediyi huzursuz eden bir şey var ise titreme görülmesi normaldir. Strese bağlı meydana gelen aşırı korku ve tedirginlik titremesine neden olmaktadır. Bu durumda kedinin göz bebeklerinde büyüme, saldırgan davranışlar sergileme, hırıltılı solunum gibi belirtiler meydana gelebilir. Stresin sebepleri gürültü, başka bir evcil hayvan gibi nedenler olabilir. Aynı zamanda veterinere muayene götürmek te kedilerin strese girmesine neden olabilir.

Hipertermi

Kediler neden uyurken titrer? sorusunun başka bir nedeni de hipertermi olabilir. Vücut sıcaklığı normalin üzerinde 41 derece gibi ciddi boyutlara geldiğinde hipertermi ortaya çıkmaktadır. Normal sıcaklığa ulaşması içinde refleks olarak kedilerde titreme oluşmaktadır.

Tümör

Tümör kedilerin sinir sistemini baskı altına aldığından dolayı titremeye neden olmaktadır.

Korku

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde korktuğunda titremeye başlar. Özellikle kediler gök gürültülü havalardan ve havai fişeklerden aşırı şekilde tedirgin olmaktadır. Aşırı yüksek ses oluşması sonucu kedilerin korkması ve sonuç olarak titremesi meydana gelmektedir.

Acı Çekmesi

Uyuşukluk, nabız yüksekliği, mırıldanma, ısırma gibi belirtiler kedilerin acı çekmesini göstermektedir. Aynı zamanda kedilerin acı çektiğinin en büyük belirtileri arasında titreme meydana gelmektedir.

Üşüme

Kedilerde tıpkı bizler gibi soğuk havalarda üşüyebilir. Eğer üşüme nedeniyle kediniz titriyorsa bulunduğu yerin ısısını yüksek tutun. Gerekirse üstünü örtüp ısınmasını sağlayın.

Zehirlenme

Oldukça meraklı olan kediler bazı durumlarda zehirli bir kimyasal ya da bitki ile temas etmesi halinde iştahsızlık, diş etlerinde solukluk, kusma, salya akması, titreme gibi belirtiler meydana gelmektedir. Bu belirtiler kedilerin zehirlendiğini göstermektedir. Bu durumda vakit kaybetmeden bir veteriner hekime başvurmak gerekir.

Yavru Kediler Neden Titrer?

Yavru kedi titreme nedenleri arasında Horners Sendromu yer almaktadır. Kedilerin yüzde 40’ında bu durum görülebilir. Bu sendrom görülen kedilerde aşırı sallanma ve titreme olduğu zamanlarda kafa tramvaları ve ısırık yaralarına neden olabilir.

Titreme kaynaklı olarak göz üst kapağında sarkma, göz bebeklerinde küçülme meydana gelebilir.  Eğer belirli bir süre sonra titreme ve sallanma belirtileri geçmiyor ise kediyi hemen veteriner hekime götürmek gerekebilir.

kediler neden uyurken titrer?

Kedilerin Titremesinin Başka Sebepleri

  • İlaçların yan etkisi
  • Sinir sistemi hastalıkları
  • Enfeksiyon
  • Travma ve yaralanma
  • Şiddetli ağrılar
  • Karaciğer ve böbrek hastalıkları
  • Metabolik bozukluklar
  • Kan şekeri

Eğer kediniz sık sık titriyorsa ve geçmiyorsa mutlaka bir veteriner hekime götürmek gerekmektedir. Bu durumun tedavisi nedene göre değişkenlik gösterebilir. Veteriner hekim duruma göre hareket ederek ilaç reçete edebilir ya da ameliyatlık bir durum söz konusu olabilir.

Kedilerde ön ayak titremesi nedenleri arasında kedinin ayak kaslarında zedelenme, aşil tendonu yırtılması gibi fiziksel faktörler yer alabilir. Bu belirtilerin yanında kedilerde ayak titremesi korku ya da benzeri bir sebepten ötürü de olabilir.

Kedilerde kızgınlık döneminde titreme görülmesi de sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Kedilerin çiftleşme dürtüsü nedeniyle ortaya çıkar. Kızgınlık dönemindeki dişi kedilerin regl döneminde böylesi tepkiler vermesi doğaldır.

Sıkça Sorulan Sorular

Kedi Titriyorsa Ne Yapılmalıdır?

Kedide kan şekeri düşmesi, yüksek ateş, üşüme, stres gibi nedenlerden dolayı titreme meydana gelebilir. Bu durum genelde geçici olsa da sık sık karşılaşılıyorsa mutlaka bir veteriner hekime başvurmak gerekmektedir.

Kediler Neden Çenesini Titretir?

Kediler üşüme ya da korku gibi nedenlerden dolayı çenesinde titreme meydana gelebilir. Bunların dışında bazı komplikasyonlarda da kedilerin çenesinde titreme olur. Parkinson hastalığı bunlar arasında yer almaktadır.

Kedilerde Bacak Titremesi Neden Olur?

Kedilerde hipertermi oluştuğunda ateşi yükselir. Bu durumda kedilerde titreme nedenleri arasında yer almaktadır. Eğer vücut sıcaklığı 39 derece üzerinde ise mutlaka veterinere götürmek gerekir.

Kedilerde Neden Kasılma Olur?

Kedilerin aşırı korku ve heyecan yaşaması, mamalarının sıklıkla değiştirilmesi, mevsim değişiklikleri, evden taşınma gibi durumlarda kedilerde stres meydana gelebilir. Bunun sonucunda da kedide geçici olarak titreme meydana gelmesi normaldir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu