Kedi

Kediler Neden Sürtünür?

Kediler neden sürtünür? konusunda cevap arayanlar olarak; kedilerle ilgili olan, onları seven biriyseniz sizde sokakta gezerken, parkta giderken kedilerin gelip size sürtündüklerini görürsünüz. Kedilerden bazıları özellikle bacaklarımıza sürtünme konusunda ısrar ederler, bizim peşimizi bırakmazlar. Kedilerin sürtünmesi en karakteristik kedi davranışları arasında yer almaktadır. Tabi sürtünmelerinin altında birçok sebep bulunmaktadır. Şimdi, kediler neden sürtünür? konusunda merak edilen konuları detaylandıralım ve bunlardan bahsedelim.

Kimi zaman gövdeleriyle, kimi zaman kafalarıyla ya da vücudunun farklı bölgeleriyle kediler sürtünürler. Sürtünürken kullandıkları bölgeler rastgele seçtikleri yerler değildir. Sürtündükleri bölgelerde feromon bezleri yer almaktadır. Yanak, ağız çene kısımlarında yer alan bezlerdeki salgıladıkları kokuları sayesinde insanlarla iletişim kurarlar. Bu şekilde bizlere sürtünerek işaret bırakmaktadırlar.

Sokak kedilerinde olduğu gibi evde evcil kediniz varsa; eve geldiğiniz zaman kediniz size doğru koşarak sürtünür. İşte bu sürtünme konusunda sizlere kediler neden sürtünür? sorusunu cevaplayarak daha detaylı şekilde bilgiler vereceğiz.

kediler neden sürtünür?
kediler neden sürtünür?

Kediler Neden Sürtünürler?

Kendi aralarındaki duygusal hislerini belli etmek adına kediler sürtünme yoluna başvurmaktadır. Sadece bizlere sürtünmezler. İki kedi karşılaştığında da birbirlerine sürtünmesi muhtemeldir. Aralarındaki arkadaşlık bağını sürtünme yoluyla kurarlar.  

Kendi aralarındaki sürtünme hareketleri ile bizlere karşı yaptıkları hareketlerin sebebi altında farklılık yer alır. Kedimiz bize neden sürtünüyor bunu anlayabilmemiz için detaylı bir şekilde bakmamız gerekiyor.

Kediler Neden Her Yere Sürtünür?

Kediler her zaman vücutlarını ya da kafalarını insanlara ve eşyalara sürterler. Sürtünme şekli bize o anki şartlar neticesinde ne anlam ifade etmemizi göstermektedir. Bu yüzden iyi şekilde gözlemlemek gerekecektir.

Kendilerini sürterek o yere ya da eşyaya koku bırakmak ve orasını etki alanı olarak kabul ettirmek için genel anlamda sürtünme nedenini ortaya çıkarmaktadır. Kedilerin duvara sürtünmesi ya da yere sürtünmesi gibi durumlarda bunu bu şekilde yorumlamak doğrudur.

Fakat her zaman etrafa koku yayma amaçlı olarak sürtündüğünü varsaymak doğru değildir. Özellikle kedimiz bacaklarımıza sürtündüğünde bizden sevgi beklediğini ve sevilmek istediğini anlamamız gerekmektedir. Onlar bazı durumlarda okşanmaktan ve sevilmekten oldukça hoşnut olan canlılardır.

Kediler Neden Sürtünür?
kediler neden sürtünür?

Kedilerin Sürtünerek Koku Bırakması

Bazı kediler bir sandalyenin bacağına, kapı kenarına sürtünerek kokularını bırakılar. Özgüveni yüksek olan ve insanlardan çekinmeyen kedilerse bacağımıza sürtünürler. Bir cisme sürtünme yapmasının sebebi insan gibi onu ittirmeyeceğini bilirler. Bu yolla cisimlere kedi kokusunu bırakmış olurlar.

Bazı kedileri kağıt kaplı cisimlere sürtünmeyi ikna ettikten sonra; başka evlerde yer alan kediler bu kokuyu aldıklarında onlarda ilgi meydana gelir. Fakat yönlendirilmiş sürtünme davranışı ile kedinin kendi isteğiyle koku bırakması tam manada aynı biçimde gerçekleşmez.

İlginizi Çekiyorsa: Kediler Neden Isırır

Kedilerin Sürtünme Amaçları

Sürtünme sırasında kedi kokusu sahibine her ne kadar bulaşmış olsa da ; bazılarının yorumu sadece dokunma amaçlı bunu yaptıklarıdır. Eğer sürtünmelerinin amacı koku bırakmak ise ; kediniz sürekli başka bir kedinin koku bırakıp bırakmadığını anlayabilmek için sizin bacağınıza sürtünüyor olması gerekirdi. Bunu bu şekilde yorumlayanlar da var.

kediler neden sürtünür?

Kediler sürtünürken karşılık beklemez

İki kedi sürtünme esnasına bunu aynı derecede gerçekleştirmiyor. Bu dengesizlik kediler arasında olduğu gibi insanla kedi arasında da mevcuttur. Örneğin farklı boyutta iki kedi karşılaştığında genelde küçük olan kedi büyüğüne sürtünür. Büyük olan kedi buna karşılık vermez.

İnsanlarda kedilere göre daha büyük canlılar olduğu için kediler de bize karşı sürtünürken bunu taraf beklemeden yani karşılık beklemeden yapmaktadır. Kediler bizlere karşı sevgilerini cevap vermeksizin gösterir. Bizlerde sevgimizi gösterirken eğilip onları okşarız.

kediler neden sürtünür?

Kedilerde Sürtünerek Mekan Sahiplenir

Küçük tatlı dostlarımızın kendi kokularını işaretleyerek o nesneyi sahiplenme arzusu içerisinde olduğunu söyledik. Bu hareket kedilerde samimi ve rahatlatıcı bir davranıştır. Bu koku işaretleri sonsuza kadar sürmez ve bu sebeple kediler sık sık geri dönerek aynı yeri işaretlemek ister.

Kedilerin kafasını okşadığımızda içgüdüsel olarak baş sürtme hareketini yapmak ister. İnsanların birçoğu kedilerin kafa ve kulaklarından okşanmayı tercih ettiğini; sırtları ve yanlarını sevmeyi ise tercih etmediğini bilmez.

Sürtünme Eylemi Kedilerin Rahat Hissettiğini Göstermektedir

Sokakta yürürken kedilerin size sürtünmesi her zaman sizi sahiplendiği anlamına gelmez. Bu durum aynı şekilde evcil kedimiz içinde geçerlidir. Sürtünme eylemi kedilerin rahat hissettiğini sizlere beden diliyle anlatma şeklidir. Eğer bir kedi size sürtünüyor ise aynı zamanda sizin yanınızda kendini rahat ve güvende hissediyordur.

kediler neden sürtünür?

Kendilerini Ödüllendirmeleri

Evcil dostumuz bize karşı sürtünerek kendini ödüllendirir. Bu davranış biçimiyle beklenti ve çıkarları yoktur. Bizlerle bu şekilde iletişim kurarak kendilerini ödüllendirmiş olmanın mutluluğu içerisindedir. Ancak bu alışkanlığı elde etmesi için insanlara alışma süreci vardır. Her önüne gelen kedide her insana yaklaşmaz.

Kediler Sürtündükten Sonra Neden Kendini Yalar?

Bize sürtündükten sonra kedinin kendini yalamasının nedeni ise ; koku değiş tokuşu esnasında kendi tüylerine sizin bacaklarınızdaki kokunuzu bulaştırdı. Bu kokunun tadına bakmak için kediler kendileri yalamaya başlamaktadır.

.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu