Kedi

Kediler Neden Sahiplerini Yalar?

Kediler neden sahiplerini yalar? sorusunun birçok nedeni bulunmaktadır. Yalama durumu kedilerde sık karşılaştığımız bir durumdur. Sadece kendilerini yalamakla kalmayıp bizleri de yalarlar. İnsanlar ise kediler neden sahiplerini yalar? kediler neden sürekli sahibini yalar? sorularının cevabını merak ediyor. Bunun altında bir sevgi belirtisi mi var yoksa başka bir şey mi diye düşünmektedir.

Yetişkin kediler de yalama ve sürtünme eylemi bir ilişki çeşididir. Peki bu eylem insanlara da mı aynı amacı taşıyor bunu araştırmacılar incelemektedir. Kedilerin birçoğu sahiplerini yalama eyleminde bulunur. Fakat bunun nedenini henüz tam olarak bilmiyoruz. Bazı kediler de sahiplerini yalama eyleminden kaçınmaktadır. Bunun altında da geçmişte yalamaya dair olumsuz bir şey yaşadığını varsayarız.

kediler neden sahiplerini yalar?
kediler neden sahiplerini yalar?

Kediler Bizleri Neden Yalıyor?

Bazı hayvan canlısı insanlar tarafından kedilerle beraber yaşamak ve onlarla vakit geçirmek dünyanın en keyifli şeylerinden birisidir. Bu denli sevgi çekiciliği olan kedilerin kendine has özellikleri de bizim onları daha fazla sevmemizi sağlıyor. Sergiledikleri en yaygın davranışlardan birisi de kedilerin sahiplerini ve kendilerini yalamasıdır. Kendilerini temizlemek için yaladıklarını zaten biliyoruz. Fakat kediler neden sahiplerini yalar? bizi de mi temizlemek istiyorlar yoksa:)

İletişim seçeneği olarak kediler sevgilerini ifade etmek için bizleri yalıyor olması muhtemeldir. Bazı durumlarda ansızın sizin kucağınıza zıplar ve sizi yalamaya başlar. Burada size sevgisini gösteriyor. Fakat kediniz sizi yalamıyorsa bu sizi sevmediği anlamına da gelmez. Kendilerine has ilginç karakteristik özellikleri vardır.

Kediler Sizi Oyun Olarak Yalayabilir

Çoğu zamanlarda kedinizi sizi oyun oynama amaçlı da yalar. Bu yalama eylemini sevgisini göstermek adına yaptığı gibi oyun vaktinin geldiğini ve canının sıkıldığını size gösteriyordur. Fakat kediniz sizi yalıyorsa arkasından sizi ısıracağını da bilmeniz gerekir.:)

kediler neden sahiplerini yalar?

Kedinizin Yalayarak Sizi İşaretlemesi

Diğer canlılarda olduğu gibi kedinizde koku ve bölge mantığı ile hareket etmektedir. Bu eylem sayesinde bir bölgenin başka bir kediye ya da hayvana ait olduğunu anlamaktadır. Buradan anladığımız kedimiz bizi yalayarak tıpkı sürtünme eyleminde olduğu gibi bizi sahipleniyor. Fakat evinizde birden fazla kedi besliyorsanız; bu duruma dikkat etmeniz ve müdahale etmeniz gerekecektir.

Kediniz Stres Altındayken Yalar

Çok stresli oldukları zaman kediler; tıpkı bizim strese girdiğimizde tırnaklarımızı yememiz gibi kendilerini çok fazla yalarlar. Sadece kendilerini değil bizi de yalamaya başlarlar. Eğer sizin de kendiniz kendini ve sizi fazla şekilde yalama eyleminde bulunuyorsa; mutlaka uzman bir veteriner hekime başvurunuz.

Dikkat Çekmek İçin Kedilerin Yalaması

Her ne kadar kediler fazla ilgi istemezmiş gibi görünse de ; aslında gayet ilgi ister ve sizinle ilgilenirler. Uzun saatler sonunda onunla ilgilenmezseniz kediniz sıkıldığında gelir sizi yalamaya başlar. Bizde saatlerce bilgisayarda oyun oynarken, kitap okurken ya da bir işle meşgul olurken bu durumla karşılaşmışızdır.

Kedilerin Sürtünme Nedenleri? okuyabilirsiniz

Kendilerini Yalnız Hissettiklerine Kediniz Sizi Yalar

Bazı zamanlarda tıpkı bizler gibi kedilerimiz de kendini yalnız hisseder. Onun yetişkin ya da yavru olması bu durumu değiştirmez. Kendini yalnız hissettiği zaman sizi yalayarak bu durumdan kurtulmak ister. Kediler sahiplerini neden yalar sorusunun başka bir cevabı da yalnızlıktan dolayıdır. Kediniz kendini yalnız hissettiği zamanda sizi yalaması da aynı zamanda size güvendiğini ve sizin yanınızda kendini güvende hissettiğini göstermektir.

kediler neden sahiplerini yalar?

Kedinin Bölgesel Sınırlarını Belirlemesi

Birçok canlıda olduğu gibi kedilerde bölgeleri belirleme konusunda hassas davranırlar. Sahiplendikleri yerlere kendi kokularını bırakırlar. Bunu kimi zaman sürtünerek yapar. Kimi zaman ise yalayarak yapar. Sizi de bu sebeple yalıyor olabilirler. Ağzındaki sayla ile sizin kokunuzu birleştirir ve sizi işaretlemiş olurlar.

Son zamanlarda ise kediniz sürekli parmaklarınızı ve ellerinizi yalama eyleminde bulunuyorsa; size kafayı takmış manasına gelir. Bunu yapmasının sebebi ise sizin ilginizi çekmektir.

Kedim Beni Yalıyor, Ne Yapmalıyım?

Bazı zamanlarda kedimiz bize sürtünür, ısırma eylemi gerçekleştirir ve yalar. Kedinizin sizi yalamasının sebebi altında zarar vermek yoktur. Yukarda belirttiğimiz başlıklar kedinizin sizi yalamasının bazı sebepleri arasında yer almaktadır. Eğer kediniz aşırı derecede sizi ısırma eyleminde bulunuyorsa; onu yavaş yavaş ısırmaması için eğitmelisiniz. Kedinizin sevmediği hoşlanmadığı bir şey olursa ondan dolayı da ısırır.

Kediniz eğer annesinden yeni ayrılmış olan yavru bir kediyse; sabırlı ve şefkatli davranmanız gereklidir. Sizi yalayarak sizin yanınızda kendini güvende hissettiğini bu yolla iletmek istiyordur. Çok rahatsız oluyorsanız yalama eylemi sırasında yanından uzaklaşın. Ona bunu yavaş yavaş unutturabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kediler Neden Sahiplerinin Yüzünü Yalar?

Kediniz sizin yanınızda kendisi daha çok güvende hisseder ve sizi ailesi olarak görür. Sizle olan sosyal bağını güçlendiren kediniz zamanla size alıştığı için yalnız kalmayı istemez. Yalnızlık hissi sebebiyle bazen kediniz sizi yalıyor olabilir.

Kedinin İnsanı Yalaması Zararlı mıdır?

Kedinin sahibini yalaması ve ısırması oyun amaçlı olarak gerçekleştirdiği bir eylemdir. Fakat ısırma konusunda aşırıya kaçarsa; bunu alışkanlık haline getirmesini engellemek gerekir. Kedilerin insanı yalamasında herhangi bir zarar yoktur.

Kedinin Tükürüğü İnsanlar İçin Zararlı mıdır?

Kedi tükürüğünde yer alan antikorlar antiseptik özelliği taşımamaktadır. Bakteri varlığına antiseptik gibi doğrudan etki vermese de dolayı yoldan enfeksiyonu önleyici özelliği vardır. Aynı zamanda kedilerin tükürüğünde bakterilerin hücre duvarına hasar veren lizozim enzimleri de yer almaktadır. Buradan anlaşılacağı üzere kedi tükürüğünün bizler için zararı yoktur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu