Evcil HayvanlarKedi

Kediler Neden Ot Yer?

Daha önce hiç ot yiyen bir kedi gördünüz mü? Kedilerin sergilediği davranışlar arasında ot yemesi de yer almaktadır. Peki, kediler neden ot yer? Sizlerde merak ediyorsanız, sebepleriyle birlikte bu yazıda öğreneksiniz.

Sevimli kedilerde bazı durumlarda tıpkı bir inek gibi otlamaktadır. Kediler neden ot yer? sorusuna yönelik yapılan araştırmalarda tam ya da tek bir sebebi olmadığı belirtilmektedir. Halk arasında ise kedinin ot yemesini karın ağrısına ya da parazit olmasına bağlamışlardır.

Bilimsel olarak ele alındığında ise otlarda folik asit bulunması sayesinde kedilerin sindirim sistemi olumlu yönde etkilenmektedir. Hemoglobinde etkili rol oynayan folik asit eksikliğinde kedilerde gelişim geriliği ve kansızlık meydana gelebilir. Eğer kediler devamlı et ile beslendiğinde yeteri miktarda folik asit alamaz ise böyle problemle karşılaşılabilir.

kediler neden ot yer?
kediler neden ot yer?

Kediler Kusmak İçin Ot Yiyebilir

Kediler neden ot yer? sorusunun başka bir cevabı da; midelerindeki yüksek lif oranını sağlayabilmek için ot yiyerek kendini kusturur. Böylece midesinde biriken tüy yumaklarından kurtulmuş olur. Aynı zamanda boğazı ağrıyan ve midesi bulunan kedilerde ot yiyerek kendisini rahatlatmaktadır.  

Mideleri rahatsız olduğu zamanlarda kediler midesindeki gıdaları sindiremez. Bu durumda kediler kusmak için ot yiyebilir. Ot ve çimenlerin hücre duvarında selüloz yer almaktadır. Bunu sindiremeyen kedi ot yedikten bir süre sonra kusmaktadır.

Evcil kediler düzenli mama yediklerinden dolayı mideleri daha rahat olur ve kendisini bol bol yalar. Bu yalama esnasında ölü tüyleri yutarlar. Kedi tüyünde bulunan keratin maddesini kedilerin midesi sindiremez. Bunun sonucunda midesinde tüy yumağı meydana gelir.

İşte, kediler neden ot yer? sorusunun başka bir cevabı da bu tüyleri kusmak için yemesidir. Her ne kadar kusmak kediler için rahatlatıcı olsa da favorileri olamaz. Kedilerin yuttuğu tüyleri dışkı yoluyla dışarı atmasını sağlamak için kedi maltı kullanmasını sağlanmalıdır.

İlginizi çekebilir: Kediler Neden Kuyruğunu Sallar?

Kabızlığını Giderme Amaçlı Kediler Ot Yer

Kabızlık konusu kedilerde oldukça yaygındır. Özellikle tek çeşit mamayla beslenen evcil kedilerde bu durum daha sıktır. Kabızlık sıkıntısı çeken evcil kedi çimen ya da ot tüketerek sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlamaktadır.

Bu nedenle kediler ot ve çimen tüketebilirler. Kedinin kabızlığını gidermesi için her zaman ot yemesi düşünülemez. Bu yüzden düzenli bir şekilde probiyotik tüketmesine özen gösterilmelidir. Probiyotik kaynağı zengin kaynaklar arasında kefir, kediler için de oldukça faydalıdır.

Kedilerin Ot Yemesi Nasıl Önlenebilir?

Bazı durumlarda kedilerin ot yemesinin bir zararı olmadığı için önlenmesi şart değildir. Ancak bu alışkanlığını kontrol altına alabilirsiniz. Daha sağlıklı ve kimyasal madde olmayan otları tüketmesine izin verebilirsiniz. Eğer kediniz kapalı bir ortamda bulunuyorsa; eviniz etrafında buğday otu, yulaf otu, kedi nanesi gibi çimenli yiyecekler olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer kediniz ot yediği zamanlarda kusar ya da ishal olursa bir mutlaka onu otlardan uzak tutmak ve veteriner hekime danışmak doğru olacaktır.

Kedilerin Ot ve Çimen Yemesi Zararlı mıdır?

Temiz, taze ve içerisinde kimyasal madde olmayan otları tüketmesi kediler için zarar teşkil etmez. Fakat evdeki süs bitkileri ya da çiçekler kediler adına zararlıdır. Çimen yedikten sonra kedilerin kusması son derece doğal bir durumdur. Fakat fazla miktarda çimen yemesi durumunda gözetim altına almalı ve farklı bir durum görürseniz mutlaka veterinere danışmanız gerekmektedir.

Kediye daha güvenilir olması bakımından kedi çimleri satın alınabilir. Böylece kediniz daha güvende olacaktır. Kediler neden ot yer? sorusuna tek bir cümleyle yanıt vermek doğru değildir. Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalar ile veteriner teorileri birbiriyle tam uyuşmaz. Genel olarak baktığımızda ise kedilerin ot yemesi zararlı bir durum değildir. Ot ve çimen içerisinde lif ve folik asit yer alması da bazı durumlarda kediler için fayda sağlamaktadır.

Kediler İçin Sağlıklı Olan Bitkiler

Ot yemeye fazla eğimli olan bir kedi sahibiyseniz, onlar için sağlıklı olan bitki çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Sizlerde evde ya da bahçenizde kedi nanesi, kedi otu, meyan kökü, maydanoz, yonca, limon otu, yulaf ve buğday otu, arpa otu gibi faydalı olabilecek şeyler yetiştirebilirsiniz.

Kediler Neden Yeşil Ot Yer?

Kedilerin çim yemesinin tek bir nedeni bulunmamaktadır. Ancak mide rahatsızlığı hissettiği durumlarda kediler çim tüketebilmektedir. Tamamen damak tadına bağlı olarak ta kediler çim tüketmektedir.

Kediler Niçin Çim Yer?

Kedilerin çim yemesinin tek bir nedeni bulunmamaktadır. Ancak mide rahatsızlığı hissettiği durumlarda kediler çim tüketebilmektedir. Tamamen damak tadına bağlı olarak ta kediler çim tüketmektedir.

Kedilerin Ot Yemesi Zararlı mı?

Sokaklarda ot, çimen vb. tükettikleri zaman kedilerde enfeksiyon meydana gelme riski doğmaktadır. Çok sık şekilde ot tüketmesi de mide ve bağırsaklarında soruna neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu