kediler-neden-mirlar.jpg

Kediler Neden Mırlar?

Posted by

Eğer sizlerde kedi sahibi olarak bazı zamanlarda kedinizin guruldamaya benzer ses çıkardığını fark edersiniz. Bazen mamasını yerken, bazen de kucağınızda otururken bunu yapar. Peki, kediler neden mırlar? bu yazımızda bu konudaki bütün bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Bu tepkiyi kediler genelde mutlu oldukları zaman çıkardığını düşünürüz; fakat bu yanlıştır. Aynı zamanda korku içinde olduklarında ve acı çektiklerinde de bu sesi çıkarırlar. Adını bir türlü koyamadığımız mırlama, guruldama sesi bütün kediler de gördüğümüz bir tepkidir.

Mırlama Çeşitleri

Mırlama sesi kedilerde karakteristik bir davranıştır. Her zaman bu sesi çıkarmayan kedilerde ses durumlara göre farklı olmaktadır. Yeni doğan kediler mırlama sesini annelerine varlıklarını belirtmek adına çıkarırlar. Bu ses ile sevdiğimizde çıkardıkları ses aynı frekansta olmamaktadır. Mama isterken çıkardıkları mırlama sesi olsun, doğum sancısı çekerken olsun hepsindeki mırlama sesi farklıdır.

kediler neden mırlar?
kediler neden mırlar?

Gırlama Her Zaman Olumlu Bir Tepki Değildir

Yalnızca mutluyken ya da mama istemek için çıkardıkları bir ses değildir. Aynı zamanda kediler heyecanlanınca ya da korktuklarında da bu sesi çıkarmaktadır. Doğum sancısı çeken kediler gırlar ancak bu ses ile sevdiğimizde çıkardıkları gırlama sesi fark edilecek kadar farklıdır.Kedigillerin birçoğunda bu mırlama sesi vardır, evcil kediler sahibinin onu okşaması ve beslemesi sonucunda bu sesi çıkarmaktadır. Kedimizde kurduğumuz sosyal ilişki neticesinde bu sesi vermektedir.

İlginizi çekebilir: Kediler Neden Kuyruğunu Sallar?

Baskı altında veterinere götürürken de kediler mırlamaktadır. Her mırlayan kedi her zaman mutlu koşullar altında olmayabilir. Bilimsel araştırmalarda kedilerin nasıl mırladıkları hala tartışma konusudur. Elde edilen bulgulara göre; kediler gırtlak ve diyafram kaslarının sinyalizasyonu sonucunda bu mırlama sesini üretmektedir. Yapılan çeşitli çalışmalarda bu ses frekanslarının kemik yoğunluğunu artırmakta olduğunu ve aynı zamanda iyileşmede katkı sağladığını göstermektedir.

Mırlama frekansları aynı zamanda insanlar içinde yararlı olabilmektedir. Uzun süre uzayda kalan astronotların kas ve kemik sistemlerindeki yoğunluk azalması görülmektedir. İşte bu duruma karşı bu mırlama frekansları adına bir tedavi söz konusu olabilir. Enerjilerini korumak için kediler uzun dinlenme ve uyumu periyotları geliştirmiştir. Bu mırlama sayesinde oldukça az antrenman yapmalarına rağmen kas esnekliklerini ve kemik yoğunluklarını kaybetmiyorlar.

Bu mırlama sayesinde köpekgillere göre osteoporotik rahatsızlıklar kedilerde daha az görülmektedir. Kedilerin bu kadar dayanıklı olmaları onlara dokuz canlı dememizin sebebidir. Bunlarda aynı zamanda bazı kedi mitolojilerinin ortaya çıkmasını ve gizemli mırlamalarının rolünü göstermiştir.

İlginizi çekebilir: Kediler Neden Hapşırır?

Acıktığında Ya da Bir Şey İstediğinde Kediler Mırlar

İngiltere’de kedilerin mırlaması konusunda yapılan bir araştırma üzerine kedilerin acıktığında yemek istediği zaman ya da başka bir şey istediğinde mırlamaya benzer ses çıkardıkları belirtilmiştir. Bu sesin aynı zamanda bir bebeğin ağlaması gibi bir ses olduğu gözlemlenmiştir. Bu yüzden kediler neden mırlar? sorusuna cevap olarak; bizden bir şey istediğini anlatmaya çalışıyor olabilir.

Kedi Mırlamasının Tedavi Edici Gücü

Yine Fransa’da yaptıkları bir araştırmada kedilerin 20-140 Hz aralığında mırlama titreşimleri yaydığı; bu sesin gırtlaklarındaki bir titreşim sayesinde olduğunu göstermektedir. Bu sesin kedilerin göğüs duvarındaki kan damarı titreşimiyle ortaya çıktığı görüşü de ; kedi mırıltısının tedavi edici gücünün olması anlamını taşıdığını söylemekteler.

Hem kulak hem de deriye yakın sinir uçları yardımıyla bizlere mutluluk verdiği; serotonin, oksitosin hormonlarını artırdığı bazı araştırmalarda belirlenmiştir.  Kedileri olan insanların diğer insanlara göre %40 daha az kalp krizi riski taşıdığı da bilim insanları tarafından kanıt niteliği taşımaktadır. Evet kediler neden mırlar? konusunda bizler hem kendileri hem de bizler açısından ne kadar sağlıklı olduğunu göstermektedir.

Propolisin Çocuklar için faydaları nelerdir, okumak için buraya tıklayınız.

Kediler Kucakta Neden Mırlar?

Yeni doğan yavru bir kedi kucakta rahat ve güvende hissettiği için mırlamaktadır. Kedilerde mırlama memnuniyetin göstergesidir. Akıllı bir kedi okşandığında hoşuna gittiği için mırlamaya başlar. Sizlerde onun bu sesinden hoşnut kalır ve okşamaya devam edersiniz.

Kedi Mırlaması Nereden Gelmektedir?

Yavru kediler doğum itibariyle hayatta kalabilmek ve kendisini güvende hissetmek için anneye ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden yavru kediler anne kediyle bağ kurabilmek için mırlama sesi çıkarmaktadır. Yavru kediler 1 günlük olsalar dahi bu sesi çıkarmaktadır.

Yavru Kediler Uyurken Neden Mırlar?

Uyurken kendisini güvende hisseden yavru kedi ve yetişkin kedi mırlamaktadır. Kedilerde mırlama için farklı bir durum söz konusu değildir. Kediler uyurken genelde kendisini güvende hisseder ve bu yüzden mırlar. Bazen de kediler kendisini sevdirmek için insanların yanına giderek mırlamaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.