kediler-neden-masaj-yapar.jpg

Kediler Neden Masaj Yapar?

Posted by

Kedi sahiplerinin merak ettiği konular arasında kedilerin masaj yapma hareketini neden gerçekleştirdiğidir. Öncelikle kedi masajının ne olduğundan bahsedelim. Kedilerin ön patisiyle ritmik şekilde yoğurma hareketi yapmasına kedi masajı adını veriyorlar. Özellikle yumuşak buldukları yerlere ya da tüylü yerlere masaj yapmayı tercih ediyorlar. Peki, kediler neden masaj yapar? Bütün detayları yazımızda bulacaksınız. Henüz kedilerin neden masaj yaptığı konusunda kesin bir kanı olmasa da çeşitli teoriler yer almaktadır.

Kedilerin Masaj Yapması Nereden Gelmektedir?

Kedilerde yoğurma hareketi ya da masaj dediğimiz davranışların temeli; gözleri kapalı olduğu zamana kadar dayanmaktadır. Gözü kapalı olduğu dönemlerde kediler acıktığı zaman; anne kedinin göğüslerine masaj yaparak acıktığını bu yolla belirtmektedir. Bu hareket aynı zamanda anne sütünün akış hızını da artırmaktadır. Süt emdiği sırada da bu harekete devam ederek süt kanalları üzerinde basınç meydana getirirler. Yani, kediler neden masaj yapar? sorusunun cevabı bebeklik döneminde yatmaktadır.

Yavru kediler bu hareketi güzel şeylerle ilişkilendirir ve yetişkinlik döneminde dahi kullanmaya devam eder. Kedi masajı dediğimiz hareket bebeklik döneminden gelmekte olup; kedilerde bir içgüdü haline gelmiştir.

İlginizi Çekebilir: Kediler Neden Mırlar? Tıklayın.

Kediler Neden Yoğurma Hareketi Yapar?

Sizlerde sık sık kedinizin battaniye gibi yumuşak bulduğu bir dokuya patisiyle masaj yaptığını görmüşsünüzdür. Ya da sizin üstünüze çıkıp karnınıza yoğurma yaptığını görüyorsunuzdur. Sizlerde kedim beni neden yoğuruyor diye merak etmekten kendinizi alıkoyamıyorsunuzdur. Bazıları bu yoğurma hareketine kedi masajı adını veriyor. Kedilerde sıklıkla karşıladığımız bu hareketin temelinde hiçbir sebep te olmayabilir. Bazı kediler yoğurma hareketi yaparken tırnaklarını da çıkarırlar. Eğer sizlerde kediler neden yoğurma hareketi yapar diye merak ediyorsanız; bununla ilgili birkaç teoriyi başlıklar altında inceledik:

Kediler Niçin Yumuşak Nesneleri Yoğurur?

Yavru kedilerin annelerini emerken içgüdüsel olarak yoğurma hareketi yaptığını söylemiştik. Peki, sütten kesildikten sonra kediler hala neden yoğurma işlemine devam ediyor? Eğer kediniz evde oyuncak, pelüş, battaniye gibi yumuşak bir nesne bulursa bunlar üzerinde yoğurma hareketi yapar. Artık kediniz büyümüş olsa bile anneyi emmenin ödüllendirici rahatlığı ile bu hareketi ilişkilendirmeyi devam ettirmektedir.

Kediler Sahiplerini Neden Yoğurur?

Eğer sizin kedinizde size karşı yoğurma hareketi yapıyorsa; sevginize karşılık verdiği anlamını taşımaktadır. Kediniz tırnaklarını çıkarıp bu hareketi yapıyorsa canınızın yanmasına aldırış etmeyin. Bu hareketinden dolayı onu asla cezalandırmayın. Eğer tırnaklarının batmasından rahatsız oluyorsanız; masaj yaptığı yere battaniye gibi yumuşak bir engel koyun. Aynı zamanda kedinizin tırnaklarını düzenli olarak keserseniz başka bir çözüm oluşturursunuz. Kediler neden masaj yapar? sorusunun temelinde başka sebeplerde yer almaktadır.

Kediler Neden Sahibini Yalar? okumak için tıklayın.

Kaslarını Esnetmek İçin Yoğurma Yapar

Tıpkı bizlerin sırtımız ağrıdığında gerinme hareketi yaparak rahatlamak istediğimiz gibi kedilerde yoğurma hareketi yaparak kendilerini esnetirler. Aynı zamanda uyku sonrası uyuşukluğunu açmak için adeta bir yoga ustası gibi bu hareketi gerçekleştirirler.

Sahiplendiği Şeyi İşaretlemek İçin Yoğurma Hareketi Yapar

Kendi alanlarını belirlemeye her zaman önem verdikleri için kediler o bölgeyi koku yoluyla işaretler. Bu nedenle patileriyle yoğurma hareketi yaparken; koku bezleri aktif olduğu için o bölgeyi patileriyle işaretlemiş olmaktadır.

Çiftleşme İçin Yoğurma Hareketi Yapar

Erkek kedilere göre dişi kediler çiftleşmeye sıcak baktığını belirtmek için patileriyle yoğurma hareketi yaparlar. Eğer dişi kedi çiftleşmeye hazır ise yerde uzanırken patisiyle boşluğu yoğurmaktadır. Aynı zamanda popo ve kuyruğunu yukarı kaldırırlar.

Kediler Neden Patileriyle Masaj Yapar?

Kedilerin patileriyle masaj yapmasının temeli altında birçok sebep yatmaktadır. Bu hareketi kediler genelde yumuşak zeminli ve tüylü yerlere yapmaktadır. Bu yüzden masaj konusu sadece sevgi ile ilintili değildir. Peki, kediler neden masaj yapar? Bu konunun başka sebepleri var mıdır?

Kedilerdeki Masaj Hareketinin Nedenleri

Masaj hareketi yapmasının başka bir sebebi; o anda kendini mutlu ve güvende hissetmesidir. Aynı zamanda bazı araştırmalara göre; kedilerin sahiplerinden gördüğü sevgiye karşılık vermek adına da sahibine masaj yapmaktadır. Başka bir sebepte kediniz sevdiği bir oyuncağı ya da yaş mama yemeyi istiyorsa bu masaj hareketini sahibine yapabilir.

Kedilerin Sürtünme Nedenleri? okumak için tıklayın.

Kediler Sevmediği Kişilere Masaj Yapmaz

Genelde huzurlu ve mutlu oldukları zaman kediler masaj yapmaktadır. Kediler neden masaj yapar sorusunun başka bir cevabı sevgi dolu hissettiğini sahibine yansıtmak amacıyla yapmasıdır. Bunu sadece sevdiği kişilere karşı yapar. Eğer kediniz size sık sık patileriyle masaj yapıyorsa sizi çok sevdiğini göstermektedir.

Kediler Neden Masaj Yapar?
kediler neden masaj yapar?

Kediler Yataklarını Konforlu Hale Getirmek İçin Masaj Yapar

Bizler uyumadan önce yatağımızın ve yastığımızı daha rahat hale getirmek istersek; aynı şekilde sevimli dostlarımız kedilerde konforu için masaj hareketine başvurur. Rahatlarına oldukça düşkün oldukları için kediler bu yolla yatacağı yeri daha rahat hale getirir. Özellikle uykuya düşkün bir kediniz varsa bu harekete sıklıkla başvurduğunu görürsünüz.

Kediler Kendi Bölgesini Belli Etmek İçin Masaj Yapar

Kediler neden masaj yapar? sorusunun başka bir cevabı da kendi bölgesini işaretleme amacıdır. Bu sayede o bölgeyi koku bezleriyle işaretler. Özellikle birden fazla kedinin yaşadığı bir evde kendi yaşam alanlarını bu masaj hareketiyle birlikte; o alana koku bırakarak belli etmektedir. Yani kısaca masaj hareketiyle kedi ‘burası benim alanım’ demek istiyor. Asla kendi oyuncağını mamasını ve alanını paylaşmaktan hoşlanmaz. Bu yüzden evde birden fazla kedi bakıyorsanız; uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekecektir. Aksi halde kediler birbirine zarar verme eyleminde bulunabilirler.

Kediler Neden Isırır? yazımızı okumak için tıklayın

Kediniz Sizden İlgi Bekliyor Olabilir

Kendi canları istediği zaman kediler daima sahibinden ilgi bekleyen canlılardır. Bu yüzden kediniz sizden ilgi beklediğinde size masaj yapmaya başlar. Uzun saatler evden uzak kaldığınızda ve eve geçtiğinizde kedinizin masaj eylemine başvurduğunu görebilirsiniz. Bu durumda kediniz size kendisiyle ilgilenmenizi söylemektedir. İlgi eksikliğinden ötürü kediler masaj yapma hareketine sıklıkla başvurmaktadır. Bu yüzden sizlerde gerekmedikçe uzun saatler kedinizi yalnız bırakmamalısınız. Uzun süreli ilgi eksikliği kedinizde davranış bozukluklarına yol açacaktır.

Obsesif Masaja Dikkat Etmeliyiz

Annesinden yeni ayrılan ve sütten kesilen yavru kedilerin masaj hareketi yaptığını daha çok görürüz. Aynı zamanda masaj hareketi yanında yavru kediler emme davranışı da göstermektedir. Bu hareketler sizlere sevimli görünse de ilerleyen zamanlarda takıntılı bir davranışa dönüşebilir. Yavru kedinin bir nesneyi sürekli emme isteği; dokulu tüylü nesneleri emmeye çalışması boğulmasına neden olabilir. Bu nedenle yavru kedimiz varsa bu dönemlerde iyi bir şekilde gözlem altında tutmalıyız. Eğer kediniz masaj ve emme hareketini takıntı haline getirdiyse; bu konuda bir uzmandan destek almalısınız.

Kediler Neden Köpük Kusar? Okumak için tıklayın

Kediler Neden Sürekli Patileriyle Masaj Yapar?

Kediler bazen sinirli olduklarında kendisini sakinleştirmek adına ya da bir obje ya da insana koku bırakmak amacıyla patileriyle masaj hareketleri yapmaktadır.

Kediler Neden Hamur Yoğurur Gibi Yapar?

Kendi alanlarını belirleme konusuna oldukça önem veren kediler bu bölgeyi kokuyla işaretlemek için hamur yoğurur gibi masaj yaparlar. Pati yastıklarında bulunan koku bezlerini aktif ederek yoğurduğu şey üzerinde kokusunu bırakmış olacaktır.

Kediler Sahiplerini Neden Yoğurur?

Kediler huzurlu ve mutlu olduğu zamanlarda kedi masajı adı verilen hareketlerde bulunmaktadır. Kedi sahiplerinin kedisine gösterdiği ilgiden belirli bir süre sonra kedileri onlara karşı yoğurma hareketi yapabilirler. Yani bu hareketle kediniz size sevgi belirtisinde bulunmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.