Evcil HayvanlarKedi

Kediler Neden Kusar?

Kediler neden kusar? sorusunun cevabı birçok evcil hayvan sahibini hem tedirgin etmekte hem de sorusunun cevabını merak ederek temelinde nelerin yattığını merak ettirmektedir.

Başlarının çaresine bakma durumlarından birisi de kedilerin kusmasıdır. Peki, kediler neden kusar? kedilerde kusma tedavisi nasıl yapılır, bu sorunun cevabını merak eden kedi sahipleri bu yazıyı okuyabilirler.

En çok beslenen evcil hayvanlar arasında yer alan kediler de insanlar gibi bazı durumlarda rahatsızlanabilir. Bizim ihtiyaçlarımız bulunduğu gibi kedilerinde kendilerine has ihtiyaçları bulunmaktadır. Kedilerin ihtiyacını giderme sorumluluğu ise bizim görevimizdir. Evcil kediler de doğadaki sokak kedileri gibi ihtiyaçları karşılanmaz ise kendi çarelerine bakabilirler.

Kedilerin kusması sıklıkla gördüğümüz bir durum olduğu için endişe etmemize gerek yok. Kediler neden kusar? sorusunun bir cevabı olarak kediler çok fazla kendilerini yaladıkları için tüylerini yutabilir. Tüylerini çıkarmak için bile kusabilirler. Ancak her zaman sebep bu olmayabilir.

Kedimiz kusmadan ziyade başka anormal davranışlar gösteriyorsa ya da herhangi bir hastalık belirtisi gösteriyorsa buna dikkat etmemiz gerekir. Kedilerdeki birçok hastalığın temelinde kusma belirtisi göstermesi yatar. Bu yüzden doğru gözlemleme yapmamız gerekir.

Kedinizde tüy yutması dışında kusma belirtisi varsa ve bu belirli bir süre sonra geçmediyse daha fazla vakit kaybetmemelisiniz. Veteriner hekime başvurarak sorunun ne olduğunu öğrenmelisiniz. Veteriner hekimin tavsiyesi ile kedi vitamini alarak kedinizin daha hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Gelin hep beraber kediler neden kusar? sorunun nedenlerini başlıklar altında inceleyelim:

Kediler Neden Kusar?
kediler neden kusar?

Kedilerde Kusmaya Neden olan Sebepler Nelerdir?

A. Tüy Yumakları

Kediler kendilerini temizlemek için devamlı olarak yalanan hayvanlardır. Bazen kendilerini yaladıkları esnada tüyleri ağzına girer. Tükürme eylemi gerçekleştiremediği için de tüyleri yutarlar. Sonra ise tüy yumaklarını kusarlar. Bunu önlemek için kedinizi düzenli olarak fırçalayarak ve tüy yutmasını engellersiniz.

B. Yabancı Besin Tüketimi

Kediniz farkında olmasanız da ona alerjik reaksiyon gösteren bir yiyecek tükettiyse ya da ot ve bitki tükettikleri zaman kusma belirtisi gösterebilirler.

C. Mama Değişimi

Kedilerde sürekli olarak mama değiştirmek te midesinin bozulmasına neden olur. Kuru mamadan yaş mamaya geçerken de kusma sorunu ile karşılaşabiliriz. Sorunun bundan kaynaklı olup olmadığını öğrenmek için kedinizin önceki mamasına dönerek takibe alınız.

D. Kedi Parazitleri

Kedilerde oluşan parazitler de yine en çok karşılaşılan hastalıklar arasında yer almaktadır. Kedinizde kusma belirtisi olduğu durumlarda dışkısını gözlemleyiniz. Eğer dışkısında solucan görürseniz parazit nedeniyle kusma durumu söz konusudur. Veteriner hekime başvurarak sorunu öğrenmeniz gerekmektedir.

Kediler Neden Kusar?
kediler neden kusar?

Kedinize ağız yoluyla verdiğiniz ilaçlar da reflü ve kusmaya neden olur. Verdiğiniz ilaçların kolay yutulabilen ve aromalı olması ve kedilere özel üretilen ilaçlardan olmasına dikkat etmelisiniz.

Kedilerde Kusma Şekilleri Nelerdir?

Kedilerde kusma şekilleri kediler neden kusar? sorusunun neden kaynakladığını bize gösterir. Sorunun ne olduğunu anlayabilmemiz için önem taşır. Aynı zamanda günde kaç kere kusuyor, kusma rengi gibi faktörler de durumu takip edebilmemiz için önemlidir.

Akut Kusma
Kedilerin tüylerini yutmalarından dolayı her zaman normal olarak yaptıkları kusma eylemi normaldir ve buna ”akut kusma” adı veriyoruz.

Kronik Kusma
Eğer kediniz gün içerisinde 3 kez ve fazla kusuyorsa bu durumun kronik olma ihtimalini göz önüne almalıyız. Bu durumu ciddiye almamız gerekir. Kronik kusmanın sebepleri arasında metabolik rahatsızlıklar ve alerjik sebepler yer alır. Vakit kaybetmeden kedinizi veterinere götürmeniz gereklidir.

Kan Kusma
Kusma belirtileri arasında en ciddi sorundur. Kediniz de iç kanama meydana gelmesi ya da zehirlenmesi söz konusudur. Bunun yanı sıra tümör, mide ve bağırsak ülserleri de kan kusmasına neden olur. Ciddi bir semptom olduğu için mutlaka veteriner hekime başvurmayı ertelememelisiniz.

Kediler Neden Kusar?
kediler neden kusar?

Kedilerde Sık Sık Kusma Gördüğümüzde Ne Yapmalıyız?

 • İlk 24 saat içinde durumuna göre mama vermemeniz kediniz adına iyi olur. Kedinize sık aralıklarla az miktarda su vermeniz yapılabilecekler arasındadır.
 • Kedinizi bu dönemde devamlı olarak gözleme almak çok önemlidir. Kusma sonrasında da bazı ciddi problemler ile karşılaşabilirsiniz. Bunu gördüğünüz zaman ise hiç vakit kaybetmeden veteriner hekime danışmalısınız.

Kediler Neden Kusar ve İshal Olur?

Kedilerde bazen kusma ve ishal durumunu birlikte görmekteyiz. Peki; kediler neden kusar ve ishal olur? sorusuna cevap verecek olursak boşaltım sisteminin sıklıkla çalışmasıyla birlikte kedi mamasını değiştirmemiz bunların basit sebepleri arasında yer almaktadır. Ancak daha ciddi bir hastalık ya da enfeksiyon belirtisini göz önüne almakta fayda var.

İshal ve kusma sorunu kedilerde dikkat etmezsek haftalar boyu sürmektedir. 1-2 günlük süreleri fazla dikkate almayız fakat daha fazla sürdüğü durumlarda dikkat etmemiz gerekmektedir. Bu durumda kedinizde aşırı sıvı kaybı görürsünüz. Diğer bir yazımızda kediler neden ishal olur konusuna değindik; mavi linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kedilerde kusma durumunu ishalden ayrı bir şekilde değerlendirdiğimizde; kusma sebepleri daha basittir. Kediler neden kusar? sorusuna cevap olarak maddeler halinde şunları söylemek gerekir:

 • Viral Enfeksiyon
 • Kullandığı ilaçların yan etkileri
 • Besin zehirlenmeleri
 • Bağırsak sorunları
 • Sindirim Sistemi rahatsızlıkları
 • Ameliyat sonrası bulantı
 • Çok sık mama değişimi

Ancak kedinizde kusma belirtileri yanında aşağıdaki maddeleri de birlikte görmeniz halinde ciddi bir rahatsızlık belirtisini göz önüne almalı ve mutlaka veteriner hekime götürmelisiniz. Bunlar;

 • İştahsızlık
 • Uykusuzluk
 • Kilo kaybı
 • Enerji düşüklüğü
 • İshal

Kedilerde Kusma Şekilleri

Kediler mama ve sıvı şekilde olmak üzere iki şekilde kusmaktadır. Yukarıda belirtmiş olduğumuz maddeler aynı zamanda kediler neden sıvı kusar sorusunun cevabını bizlere verir. Aynı zamanda bizde reflü olarak bildiğimiz rahatsızlık kedilerde de sıvı kusmaya neden olur.

Kediler Neden Sarı Sıvı Kusar?

Eğer bir kedi sarı sıvı şeklinde kusuyorsa; karaciğerinin ürettiği yeşil ya da kahverengi salgı olan safra kustuğunu bizlere göstermektedir. Safra kesesinde sıvı şeklinde depolanan safra; vücutta sindirime yardım amacıyla dışarı atılmaktadır. Yağların parçalara ayrılması bakımından safra sıvısı oldukça önemlidir. Peki, kediler neden sarı sıvı kusar? bunların sebeplerini açıklayalım:

Açlık

Mideleri boş olduğu zamanlarda kedilerin midesi asitler aracılığıyla tahriş edildiğinden kusma meydana gelir. Özellikle aç olan kedilerin kusma nedenini bu durum bize gösterir. Bu sebepten ötürü kusma meydana geldiyse endişelenmeye gerek yoktur. Fakat kedilerin sarı sıvı kusmasının başka nedenleri de vardır.

Çeşitli hastalıklar

Birçok farklı hastalık sebebiyle kedilerde sarı sıvı kusması meydana gelmektedir. Bu nedenle sarı sıvı kusması durumunu hafife almamak gerekir. Bu hastalıkları aşağıda maddeler halinde sıraladık:

 • Hipertiroidizm
 • Kabızlık ve hazımsızlık olması
 • Gastrit
 • Şeker hastalığı
 • Böbrek ve karaciğer hastalıkları
 • Toksin olması
 • Paraziter ve bakteriyel hastalıklar
 • Kanser

Fazla Yemek Yeme ve Yediği Besinler

Bazı durumlarda kedinizin kusmuğu sarı sıvı ya da safra olmamaktadır. Yediği sarı renkli bir şeyi sindiremezse kusma meydana gelebilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız kedinizin yediği şeyi sindirememe nedenine odaklanmanız gerekmektedir.

Diğer taraftan kediniz bazı durumlarda hızlı ve fazla şekilde yemek yiyebilir. Böyle durumda sindirim sistemi yeteri kadar çalışamaz ve kedinizde kusma meydana gelebilir. Aynı zamanda alışkın olmadığı yemekleri tüketmesi de kusmasına neden olmaktadır.

Kediler Neden Kusar?
Kediler Neden Kusar?

Kedilerde Sarı Sıvı Kusma Belirtileri

Sizin de kediniz kusmadan önce aşağıdaki belirtileri gösterebilir:

 • Karın Ağrısı
 • İştahsızlık ve öğürme
 • Karın kasında kasılma meydana gelmesi
 • Mide bulantısı
 • Dudak yalama ve aşırı yutkunması
 • Salya akması

Kedilerin Sarı Sıvı Kusması Nasıl Önlenir?

Kusma eylemi kedilerde her zaman karşılaştığımız bir durum olmadığından dolayı ne yapacağımızı bilemeyiz. Bazı zamanlarda ciddi bir hastalığın belirtisi olurken bazı durumlar da sıradan bir neden bağlı olmaktadır. Kedilerin sarı kusmasını önlemek için şunları yapabiliriz:

 • Yılda 1 kez de olsa veteriner hekime götürmek
 • Yutmaya elverişli olan ip, kurdele, saç tokası gibi yabancı cisimleri kedilerden uzak tutmak
 • Kediler adına zararlı olabilen ev bitkilerini kediden uzak yerlerde muhafaza etmek
 • Dengeli ve düzenli şekilde beslenmesini sağlayarak; et kaynaklı ve ıslak şekilde besin tüketmesine özen göstermek.

Kedilerde Kusma ve İshale Karşı Neler Yapılabilir?

Eğer kedinizde kusma ve ishal belirtileri uzun süre ve anormal olarak devam etmekteyse; hiç vakit kaybetmeden veterinere götürmeniz gerekmektedir. Kedinizin kusmuğunda kan gibi şeyler görmezseniz ve normal düzeyde rahatsızlığı varsa önemli bir hastalık olmadığını bize gösterir. Bu süreç içerisinde sağlıklı gıdalarla beslenmesine özen göstermelisiniz.

Kedilerde Kusma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Her ne kadar kedimiz kustuğunda tedirgin olsak ta bu durumun olağan olabileceğini de unutmamamız gerekir. Kedinizde kusma belirtiler ile karşılaştığınız durumlarda aşağıdaki maddeleri göz önüne alabilirsiniz.

 • Eğer kediniz kustuğunda kusmuk içinde çok fazla mukus görüyorsanız bağırsak iltihabı olma ihtimali yüksektir.
 • Kusmuk içerisinde eğer sindiremediği yemek artıkları görüyorsanız kediniz zehirlenmiştir ya da aşırı yemek tüketmiştir.
 • Kusmukta açık renkte kan görüyorsanız mide ülserinden şüphe edebilirsiniz.
 • Kedinizin dışkısı ağır kokuyor ise parazit ya da belki bağırsak tıkanıklığı meydana gelmiştir.

Kediler Neden Isırır? Merak ediyorsanız tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu