Evcil HayvanlarKedi

Kediler Neden Köpük Kusar?

Kedilerde kusma sorunu birçok farklı nedenden kaynaklanmaktadır. Eğer bir kedi devamlı olarak kusuyorsa bu anormal bir durumdur. Bazı durumlarda kediler köpük kusma şeklinde reaksiyon göstermektedir. Bu durumla karşılaşan insanlar kediler neden köpük kusar? sorusuna detaylı bir şekilde cevap aramaktadır. Her kusmada olduğu gibi kedilerin köpük kusması durumunda da mutlaka veterinere başvurmamız gerekir.

Kedilerde kusma şekilleri yeşil renkte kusma, mukus kusma ve köpük kusma şeklinde gelişmektedir. Bu yazımızda sizlere kediler neden köpük kusar? sorusunu aydınlatarak bilgilendirme yapacağız.

Gastrit ve Hazımsızlık Nedeniyle Kediler Köpük Kusar

Tıpkı bizlerde olduğu gibi kedilerde de yiyecekleri sindirmesi için mide suları ve asitleri yer almaktadır. Eğer öğün atlaması söz konusu olursa midedeki su ve asitler birikerek kedilerin kusmanı neden olmaktadır. Özellikle hazımsızlık oluşan kediler beyaz köpük ya da sarı köpük şeklinde kusmaktadır.

Eğer sizde kedinizde hazımsızlık sonucu kusma belirtileri görürseniz, öncelikle bir veteriner hekime başvurarak bilgi alın. Aynı zamanda öğün miktarını azaltıp öğünü sıklaştırmanızı tavsiye ediyoruz.

Tüy Yumakları Kedilerin Köpük Kusmasına Yol Açar

Dilleriyle sürekli tüylerini temizleyen kediler bazı durumlarda tüylerini yutabilirler. Çoğu zamanda sindirim yoluyla dışarı atılsa da bazı durumlarda tüyler bağırsak ve midede birikir. Zamanla midesinde tüy yumağı sorunu yaşamaya başlayan kediler bunu uzun bir tüp şeklinde kusarak dışarı atar. Tüy yumaklarından önce kedilerin bazıları köpük kusmaktadır.

Başka bir konu; Kedilerde Mantar Hastalığı okumak için tıklayın.

Kedilerin Köpük Kusmanı Neden Olan Diğer Sebepler

Pankreatit

İnsanlarda olduğu gibi kedi ve köpeklerde de bazı durumlarda pankreatit meydana gelmektedir. Kedide iştahsızlık, kilo kaybı, ateş, karın ağrısı, köpük kusma gibi şikâyetler söz konusu olabilir. Eğer kusmanın temel nedeni pankreatit ise veteriner hekim buna göre bir tedavi belirler.

Diyabet

Şeker hastalığı kedilerde sıklıkla görülen hastalıklar arasındadır. Bu hastalığın belirtileri olarak kilo kaybı, su tüketiminde ve idrara çıkmada artış meydana gelmektedir. Eğer bu belirtileri kedinizde aniden görürseniz mutlaka veteriner hekime danışın. Aynı zamanda kedinin köpük kusma nedenleri arasında diyabet te yer almaktadır.

Parazitler

Özellikle yavru kedilerde kusma ve ishal belirtileri birlikte seyrediyorsa parazit enfeksiyonu muhtemeldir. Aynı zamanda parazitin yol açtığı enfeksiyon nedeniyle kediler neden köpük kusar? sorusunun cevabı olabilir. Bununla birlikte parazit türüne göre uygun tedaviyi veterinerin belirlemesi gerekir.

Hipertireoidizm

Daha çok yaşlı kedilerde karşılaştığımız bu durumda tiroit salgı bezi fazla çalışır. Tiroit bezinin fazla çalışması da kedilerin köpük kusma nedenleri arasında yer almaktadır. Bunun yanında iştah artışı olsa bile kedide kilo kaybı görmek, ishal, idrar sıklığı gibi semptomlarda aynı hastalığı işaret eder. Bu semptomları kedinizde görmeniz halinde veteriner hekime başvurarak hastalığı kontrol altına almayı sağlayınız.

Kedilerin Beyaz Köpük Kusma Nedenleri

Bazı durumlarda kedilerde beyaz köpük kusma durumu meydana gelmektedir. Bu nedenle kedi sahipleri kediler neden köpük kusar? sorusunun yanında aynı zamanda beyaz köpük kusma nedenlerini de aramaktadır. Kusmanın ana sebepleri arasında zehirlenme ve dış etmenler, kafa içi basıncında artış gibi nedenler söz konusudur. Normal bir kusma mideye yabancı bir cisim kaçması, aşırı şekilde yemek ya da sıvı tüketmek gibi sebeplerden de meydana gelebilir. Bundan ayrı olarak kedilerin beyaz köpük kusma nedenleri aşağıdaki gibidir.

Beslenme Alışkanlığı:

Genel olarak kediler kuru gıdalar tükettiğinde beyaz köpük kusma görebiliriz. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız kedinizin midesinde kuru gıdaların şiştiğini anlamalısınız. Bu nedenle kuru gıdanın yanında mutlaka temiz su tüketmesine dikkat etmelisiniz.

Yün:

Temizliği oldukça seven kediler tüylerini devamlı yalarlar. Devamlı kendini yalamasından bir süre sonra midesinde tüy yumağı oluşabilir. Özellikle beyaz ve kalın tüyü var ise midesinden bunu beyaz kusmuk şeklinde dışarı atar.

Açlık:

Tüketim eksikliğine oldukça duyarlı olan kedilerin sindirim sistemi 2 güne kadar enzimleri sentezleyecek güçtedir. Ancak mide suyu belirli bir süre sonra organlarını tahriş eder ve sonrasında beyaz köpük kusar.

Kediler Neden Mırlar, okumak için tıklayın.

Stres:

Bütün canlıları psikolojik açıdan etkileyen stresle beraber kedilerde de bulantı ve kusma meydana gelmektedir.

Kullandığı İlaçlar:

Veteriner tarafından kedinize özel olarak reçete edilen ilaçlarda beyaz köpük kusmasına sebep verebilir. Örnek verecek olursak kedilerde kabızlık sorunu için verdikleri müshiller kusmaya neden olmaktadır.

Hamilelik:

Hamileliğin ilk zamanlarında kedilerde bazı hormonlarda değişimler meydana gelmektedir. Buna bağlı olarak beyaz köpük oluşumu gözleyebilirsiniz. Aynı zamanda hamileliğin son zamanlarında rahim hacmindeki değişim sonucu yine beyaz köpük kusabilir.

Yabancı Cisim:

Özellikle kediler oldukça meraklı hayvanlardır. Bu yüzden gördüğü her şeyi koklamayı, ısırmayı ve tatmayı ister. Ev kedileri evdeki bazı eşyaları yuttuğu zaman beyaz köpük şeklinde kusma görebiliriz. Aynı zamanda kimyasal ya da ilaç yutması durumunda, zehirlenme gibi durumlarda da beyaz köpük şeklinde kusar.

Fazla Yemek Tüketmek:

Evcil hayvanlar arasında özellikle kedilerin bazı cinsleri aşırı şekilde yemeye düşkündür. Bazı durumlarda miktarı kontrol edemeden fazla yemek yiyen kediler; bunun sonucunda beyaz köpük kusması meydana gelmektedir.

Bunların yanında kedilerin beyaz köpük kusma nedenleri aşağıdaki sebeplerden de kaynaklanmaktadır. Bunlar;

  • Sindirim sistemi hastalıkları
  • Viral enfeksiyon
  • Aşılama
  • Cerrahi müdahale
  • Helmint

Bu şekilde sonuçlara baktığımızda kediler neden köpük kusar? sorusunun cevabını detaylı bir şekilde vermiş oluyoruz.

Kedilerde Ağız Kokusu Nedenleri okumak için tıklayın.


Kediler kusunca ne yapmak gerekir?

Kusma durumuyla karşılaştığınız zaman kedinize birkaç saat mama vermeyin ve midesini rahatlatın. Bu süreç içerisinde sık sık az miktarda su içmesini sağlarsanız, kediniz kendisini daha iyi hissedecektir.

Kusan Kediye Yoğurt Verilir mi?

Süt içerisinde laktoz bulunması kediler için tehlike arz etmiş olabilir. Ama süt yerine yoğurt ya da peynir vermek kediler için sağlıklı olacaktır.

Kedi Kusarsa Ne Olur?

Kedinizi aralıklı zamanlarda kusuyorsa bu tehlikeli bir durumdur. Genelde ara ara kusmasının nedenleri olarak, metabolik rahatsızlıklar, tümör ya da yiyecekten kaynaklanan alerji söz konusudur. Eğer kediniz aralıklı şekilde kusmaya devam ederse vakit kaybetmeden veteriner hekime götürünüz.

Kedi Tüy Kusması Nasıl Geçer?

Kedilerin cinsine bağlı olarak tüy dökmesi ve tüy yumağını kusması normal bir durumdur. Bunun için Malt Pasta adındaki ürün sayesinde tüy yumaklarının midesinde birikmesini engelleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

42 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu